Top 5 designérky Anny Marešové
- 27. ledna 2021
- Design
- Seriál
- autor: Jan Gerych
- Foto: Archiv Anny Marešové
Představujeme produktovou designérku a dvojnásobnou držitelku Red Dot Award Annu Marešovou prostřednictvím jejího vlastního výběru pěti top designů.
Anna Marešová vystudovala v Ústí nad Labem a na University of Derby v Anglii. Už její školní projekty vzbudily ohlas a určily její současné profesní směřování. Zabývá se užitým produktovým designem, od roku 2012 ve vlastním studiu Anna Marešová Designers, kde spolupracuje se třemi dalšími kolegy. Studio je zároveň showroom Aniny značky erotických pomůcek Whoop·de·doo. Dlouhodobě se zabývá udržitelným designem a upcyklací.
TOP 5. Luxury Oddments (2015)
V designu mne zajímá udržitelnost a ta se stala i tématem mojí dizertační práce. Řekla bych, že se udržitelností zabývám i ve svém osobním životě. Nerada zbytečně nakupuji, nerada plýtvám, zato velmi ráda objevuji staré předměty, které mají svou historii a dají se oživit a znovu užívat. Často také bývá kvalita zpracování starých předmětů nesrovnatelně vyšší než u nového zboží. A právě s kvalitou provedení a kvalitou materiálu souvisí projekt Luxury Oddments (Luxusní harampádí). Nápad přišel v momentě, kdy jsem se svými kolegy vyklízela sklepení jedné výzkumné instituce. Jednalo se o předměty určené k likvidaci a vyhození. Obrovské množství zkumavek, kapilár a jiných dalších skleněných již nepotřebných předmětů mě navedlo k myšlence zpracovat tyto zaprášené staré věci a vytvořit z nich kolekci luxusních svítidel. Tu jsem představila v roce 2015.
Svítila ze zkumavek z kolekce Luxury Oddments, můžete vidět v pražském klubu The Moon.
Na projektu jsem spolupracovala s Klárou Jakubovou, Lukášem Blažkem, Sergejem Kuckirem a Jiřím Tomanem.
TOP 4. Mooyyy – kolekce šperků Champagne (2020)
Udělat si svůj šperk bylo takové moje malé tajné přání. Když mě značka MOOYYY oslovila, abych pro ni navrhla celou kolekci, ráda jsem na spolupráci kývla.
Je v ní schovaný můj osobní příběh. Dostala jsem snubní prstýnek, ale nejednalo se o briliant, ale o obyčejný kroužek, nalezený někde na chodníku. Což mi připadalo vlastně dost vtipné, jenže po třech dnech kroužek praskl a já jsem jej i přesto nosila. Ale jak mě trochu tím, že byl prasklý, škrábal, tak jsem si s ním neustále hrála a můj drahý kamarád, se kterým jsem šla na pivo, si toho všiml a jen tak mezi řečí prohodil. „Co to máš? To je snad nějaký drátek z šampaňského nebo co.“ A mně se najednou v hlavě zjevila celá Champagne kolekce. Dělala jsem si i rešerši neb jsem si říkala, že tohle už musí existovat. A ne. Všichni si s tím drátkem hrajeme, tvoříme z něj židličky a bůh ví co ještě, ale kolekce inspirovaná drátkem z šampaňského z ušlechtilých materiálů zatím neexistovala. Vlastně mi celý ten drátek připadá jako paralela ke vztahům. Subtilní a zároveň dost silný na to, aby udržel špunt s obrovským tlakem.
TOP 3. Tramvaj T3 Coupé (2018)
Tramvaje T3 a Praha patří neodmyslitelně k sobě. Na základě mé bakalářské práce – Tramvaje pro Prahu, mne po několika letech oslovil Dopravní podnik hlavního města Prahy, a.s, abych vytvořila nový koncept výletní tramvaje, která navazuje na tradici legendárních tramvají Tatra T3.
A tak vzniklo v roce 2018 T3 Coupé. Výletní tramvaj pro Prahu, inspirována původní tramvají T3. Dává ji do nového kontextu, ale přitom zcela respektuje její původní vzhled. Otevřením zadní částí vozu a využitím originálních prvků v kombinaci s moderními technologiemi vznikl „oldtimer“, který ukazuje, že i MHD může poskytnout opravdový luxus. Označení T3 Coupé pak odkazuje ke skutečnosti, že vůz disponuje pouze předními dveřmi. Celý projekt jsem vnímala jako poctu architektovi Františkovi Kardausovi, který je autorem původní T3. Na tramvaji jsem spolupracovala s kolegy Tomášem Chludilem a Jiřím Tomanem a VKV Praha. Vyrobili ji v Opravnách tramvají Dopravního podniku hl. Města Prahy. Celý projekt včetně návrhu až po kompletní výrobu vozu trval dva roky.
Získal rovnou tři ocenění. Red Dot 2019, German Design Award 2021 a cenu DesignBloku 2017.
TOP 2. Podcast Přiznej Barvu (2020)
Značku Whoop.de.doo nevnímám pouze jako produkty, ale souvisí také s osvětou a celkovou komunikací se zákazníky. Díky tomu, že jsem se potkala se skvělým muzikantem Martinem Tvrdým alias Bonusem a DJ Mary C, máme od podzimu 2020 nový podcast o intimitě, nazvala jsem jej Přiznej barvu.
Jedná se podcastovou sérii o intimních tématech, o vnímání těla a o všem, o čem se stále ještě nemluví otevřeně a bez předsudků. Jsou to inspirativní příběhy (zatím) žen o vlastních cestách intimním životem. Přirozeně, s něhou, humorem, bez tabuizování a bez stereotypů. Tématem první série je menstruace.
TOP 1. Whoop.de.doo (2011 - současnost)
Whoop.de.doo byla moje diplomová práce. Oblast erotického průmyslu mi připadala vulgární a chtěla jsem vytvořit design, který ukáže, že i erotická pomůcka může působit lehce, elegantně a zároveň něžně. Získala jsem za Whoop.de.doo v roce 2011 Národní cenu za studentský design a pak se rozhodla založit vlastní značku pro ženy. A tak postupně přicházely na svět další produkty, které stále vyvíjím a i vyrábím v České Republice.
V roce 2013 to byly Venušiny kuličky, kterým postupně přibyly ještě další váhy v černé a červené barvě. Kuličky jsou známé tím, že fungují i jako zdravotní pomůcka na posílení pánevního dna a také fungují jako prevence inkontinence.
V roce 2015, to byl vibrátor Whoop.de.doo, který následně získal ocenění Red Dot. Je unikátní svou technologií - celá elektronika je zalitá v silikonu. A díky tomu, je vibrátor krásně ohebný a hygienický. A také disponuje třemi výkonnými motory.
Aktuálně se Anna chce zaměřit na podcast Přiznej barvu, je na něj velmi hrdá a chystá další série.
Úplná novinka je připravovaná aplikace Menstruační kalendář. Zatím je v plenkách a dokončení je naplánováno na podzim, ale už teď můžeme prozradit, že usiluje o nejvyšší možnou uživatelskou přívětivost, takže bude jednoduchá, funkční, krásná a především zadarmo.
Anna Marešová
Anna Marešová Designers
Whoop·de·doo
Narozena: 1980
Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
University of Derby, Velká Británie
2012 Anna Marešová Designers
2009 designérka na volné noze
Ocenění
Absolut elements, 1. místo za absolut puzzle bar 2007
Degree show, University of Derby, Spotlight Award 2009
Cena Národního technického muzea 2009
Národní cena za studentský design, Excelentní studentský design 2009
Cena za nejlepší studentskou práci na Biennal of industrial design v Lublani 2010
Národní cena na studentský design, Exit design 2011
Prototyp roku (magazín Dolce Vita) 2011
Red Dot za vibrátor Whoop·de·doo 2016
ADC Creative Award, 3. místo za reklamu a marketing 2017
A’Design Award, Silver v kategorii Toys for adults 2017
BIGSEE Product Design Award, Grand Prix 2018
Designblok, Speciální cena za mimořádný počin – T3 Coupé 2017
Red Dot Honorable Mention za tramvaj T3 Coupé 2019
Nominace na Czech Grand Design v kategorii Objev roku
Předchozí díl s Jaroslavem Bejvlem mladším si přečtěte zde.