TOP 5 skláře Jaroslava Bejvla
- 6. ledna 2021
- Design
- Seriál
- autor: Jan Gerych
- Foto: Marek Čmejla

V novém seriálu představíme osobnosti architektury a designu prostřednictvím jejich práce. Necháme je vybrat svých pět nejlepších realizací a zeptáme se na aktuální projekty. Začínáme s Jaroslavem Bejvlem mladším.
Jaroslav Bejvl mladší získal mezinárodní renomé jako designér svítidel a instalací. Úspěšně pokračuje a rozvíjí dílo svého otce. Kombinuje historické techniky a materiály s nejnovějšími technologiemi. Byl zařazen mezi 50 nejvlivnějších interiérových designérů na Středním východě a jeho produkty se třikrát umístily v seznamu 100 Objects of Desire vydávaném magazínem Commercial Interior Design. Za nejúspěšnější designy považuje ty komerčně nejúspěšnější, ocenění, i ta prestižní, považuje za pomíjivé.

TOP 5. Messenger 2000
Nerezová konstrukce osazená nízkonapěťovými světelnými zdroji a ručně tvarovanými křišťálovými pruty vznikla v roce 1999 pro letištní halu v Singapuru. Zpočátku se dočkala chladného přijetí. Ke zlomu došlo po třech letech, kdy se svítidlo dočkalo komerčního úspěchu. V roce 2004 získalo ve Frankfurtu nad Mohanem ocenění “The Innovation in Architecture Award”. Dočkalo se také atypických realizací, např. jako třímetrová trnová koruna pro kostel sv. Anny v Jablonci nad Nisou.

TOP 4. Fluentum
Koncept pracuje s olovnatým křišťálem a broušenou perlí. Oba prvky jsou historicky tradiční materiály, olovnatý křišťál je vyloženě synonymum pro české sklo. Z tohoto komponentu vznikly objekty typické monumentální formou. Tisíce komponentů seskládaných do jednoduchých tvarů visí na světelných vláknech.
Fluentum Bejvlovi vyneslo v roce 2011 nominaci na Designera roku a z Czech Grand Design si odneslo Cenu veřejnosti. Bylo zařazeno do prestižního výběru Lighting Vision, Dubai.

TOP 3. Element
Inspirací byl zážitek z architektury spalovny citlivě zasazené do kontextu krajiny na okraji Goeteborgu ve Švédsku. Spalovnu u lesa tvoří skleněná krychle s přiznanou hmotou nerezového technologického zařízení. Průhlednou hmotou jde pozorovat les i nerezovou armaturu, která působí jako skvěle adjustovaná socha. Následoval nápad udělat levitující svítidlo bez použití kovu. Element tvoří jeden kus speciálně tvarovaného skla s natištěnými spoji, které rozvádí napětí do speciálně vyráběných LED soustav. Design se dostal mezi 100 Objects of Desire a získal Commercial Interior Award a vysloužil si nominace na Designéra roku 2013 a Czech Grand Design.

TOP 2. Muutos
Výtvarné experimenty s téměř 70 let starými kovovými formami přinesly koncept Muutos. Formy, určené k výrobě finálních tvarů, posloužily v tomto případě jako předformy, z nichž se finální tvary teprve rozfoukávají a ručně dotváří. Vady na povrchu starých forem se otisknou na rozžhavenou hmotu. Závěrečné modelování je zvýrazní a vytvoří z nich zpětným pohledem charakteristickou přednost. Muutos byl oceněn jako The Best Product na Hospitality Design Awards a probojoval se do Final four Harper´s Bazaar Interiors awards.

TOP 1. InSpiral
Koncept se původně jmenoval Dance of Light, protože roztančil křišťál a světlo. 3D tvarované křivky světelného křišťálu byly vytvořeny jako sendvič - lehká kovová konstrukce obložená křišťálem se sofistikovanou světelnou LED technologií, jež mění barvy a intenzitu světla. Vzniká dynamický efekt, který dává organické křivky do pohybu.
InSpiral je koncept, s nímž mohou pracovat architekti a ze zhruba stovky navržených verzí se dočkala realizace velká část. První vznikla v roce 2007 v Abú Dhabí a nejdelší má necelých 140 metrů. I tento produkt se objevil v seznamu 100 Objects of Desire.

Od roku 2016 působí Jaroslav Bejvl na volné noze a spolupracuje mj. s U1 Lighting. Ve spojení s architekty a interiérovými designéry navrhuje a realizuje atypická svítidla a instalace v architektuře. Má za sebou řadu výrazných realizací v soukromých objektech. Pro veřejnost je dostupný např. hotel Passage v Brně. Hostovské pokoje osvětluje jeho 450 svítidel, v malém atriu visí atypická instalace přes celou výšku budovy (25 m) a v pasáži dva lustry (3 x 4,5 m), které estetikou volně navazují na architektonicky cenný prostor z první republiky. U1 Lighting nově vytváří také limitované lifestylové kolekce, k vidění v novém showroomu v Olomouci.

Poslední dva roky slaví Bejvl úspěchy zejména v Británii, kde byl na London Design Weeku zařazen s konceptem Crystal Ribbon do přehlídky Legends of Design. Dále tam zařadili svítidla Muutos a Whisper do výběru FOCUS London a odborná veřejnost na přehlídce Masters of Design obzvláště ocenila kolekci lifestylových svítidel Diversity (ALDIT / Gladee Lighting), která vyšla v Interior Design YEARBOOK 2020 nebo ELLE Decoration UK. Dále získala svítidla Whisper, 1414 a Jove (také ze série Diversity) cenu Odborné mezinárodní poroty v rámci Mezinárodního trienále skla a bižuterie v Jablonci nad nisou, odkud si Jaroslav Bejvl odnesl i Cenu veřejnosti.

JAROSLAV BEJVL
Bejvl Design Studio
Narozen: 1967
SUPSŠ Kamenický Šenov
Soukromé studium kresby a sochařství
Studijní pobyt v Seatlu, Chihuly Glass Studio
2016 Bejvl Design Studio
2013–2016 Art director v Preciosa Lustry a.s., Kamenický Šenov
2000–2013 Chief designer v Preciosa Lustry a.s., Kamenický Šenov
2000 Chihuly Glass Studio Seatle, USA
1986–2000 Designer of Lustry k.p. Kamenický Šenov
Pracovní zkušenosti / kooperace
HBA / Hirsh Bedner Associates
WILSON Associates
Philippe Starck Studio
BOMMA Světlá nad Sázavou
DAZZA - DUCATI (IT)
Ferrari Owner´s club
Hass + Sohn Rumburk
Antonín Ruckel a synové s.r.o. Sklárna Včelnička
AJETO GLASS Lindava
TGK Skalice Crystal
Bohemia Poděbrady
Sklárna Janštejn s.r.o. Škoda Auto Design
Preciosa Lighting Kamenický Šenov
Preciosa Ornela Desna
MOSER Karlovy Vary
KONSTAL
