11 českých staveb se uchází o evropskou cenu Miese van der Rohe za architekturu
- 4. února 2021
- Soutěže
- autor: Jan Gerych
- Foto: Ester Havlová
Cena za současnou architekturu, již uděluje každé dva roky EU, oznámila první kolo nominací. Najdete v něm 11 českých realizací, dvě z nich od CHYBIK+KRISTOF.
Barcelona - Evropská unie udílí cenu Miese van der Rohe za současnou architekturu každé dva roky. Nominace se zveřejňují ve dvou vlnách, v té první se objevilo 10 českých architektonických firem s 11 realizacemi. Další vlna nominací přijde v září, celkového vítěze se dozvíme v dubnu 2022.
Aktuální kolotoč událostí kolem ceny Miese van der Rohe reflektuje současné výzvy, kterým čelí architekti, jejich klienti, politici a další profesionálové z oboru. Promítá se do ní i myšlenka Nového evropského Bauhausu. Klimatické změny, znečištění, digitalizace a demografická exploze jsou dnes více než kdy jindy globální hrozbou naší planety, jejích omezených zdrojů a v důsledku i našeho blahobytu. Výstavba má na svědomí až 40% produkce skleníkových plynů, a tak Miesova cena EU podporuje nové myšlení a plánování Evropy způsobem, který klade na první místo udržitelný design.
Poprvé od ročníku 2003 je nominováno víc obytných projektů než kulturních (muzea, divadla, galerie, kongresová centra). Převládají domy pro individuální bydlení (18,10%), následuje kolektivní bydlení (14,87%) a vzdělávací objekty (14,01%). Kolektivní bydlení je na obzvláště vysoké úrovni v Barceloně, Paříži a Rize. Zajímavé je, že zatímco dříve se financovalo majoritně z veřejných zdrojů, dnes jsou tři čtvrtiny zadávány soukromými firmami. Čtvrtina všech nominací souvisí s obnovou, do toho spadají transformace, dostavby, restaurace, úpravy pro jiné využití nebo modernizace. Nejvíc takových nominací míří do Irska (62%), následuje Belgie, Česko a Dánsko.
Od minula vzrostl export/import architektů o 10%. Nejúspěšnější jsou v nadnárodní spolupráci Nizozemci s osmi projekty (Casanova+Hernandez Architecten v Albánii, KAAN Architecten ve Francii, MVRDV v Německu, O.M.A. ve Švédsku a další). Následují Francouzi (Dietmar Feichtinger Architectes v Rakousku, InSitu na Ukrajině, LIST a NP2F v Belgii a další) a Dáni s pěti projekty (Andersen & Sigurdsson Arkitekter na Islandu, C.F. Møller Architects v Nizozemsku a BIG).
Mezinárodně nejúspěšnější kancelář jsou dánští BIG, kteří mají jednu nominaci doma (spalovna CopenHill) a další tři v zahraničí (Bordeaux, Jevnaker a Stockholm). Následuje další dánská kancelář COBE se třemi nominacemi a DO Architects z Vilniusu, Grafton Architects z Dublinu a norští Helen % Hard.
Úvodní foto zobrazuje Památník Jana Palacha ve Všetatech od MCA atelier.