Twist se kroutí norskou krajinou a konkuruje sochám předních světových umělců

Architektonická kancelář BIG získala na letošním udělení cen Architizer's A+ Awards celkem tři prvenství. Mezi vítěznými projekty prestižní ankety najdeme i multifunkční stavbu Twist.

V norském Jevnakeru najdete lesy, řeky, vodopády a taky bývalý průmyslový areál, který se transformoval v Kistefost Muzeum – sochařský park a muzeum průmyslu. Návštěvníci sem jezdí na současné norské i mezinárodní umění. Krom jiného zde mohou obdivovat na 40 soch od světově proslulých autorů jako Yayoi Kusama nebo Jeppe Hein. Jde o největší kulturní centrum svého druhu v severní Evropě.

Právě v tomto areálu byla dokončena jedinečná stavba, která představuje most, sochu i galerii v jednom. 85 metrů dlouhý architektonický unikát je zasazen do místní krajiny a nepostrádá ambici konkurovat vystaveným exponátům.

Geometrie budovy vytváří unikátní prostory jako širokou galerii na severní straně a temnější s umělým osvětlením na straně jižní. Právě růžné proporce místa umožnují kurátorům organizovat širokou škálu uměleckých výstav. Nová stavba má rozlohu 1000  a je založena na jednoduché myšlence zkrouceného svazku knih.

Při vstupu z obou směrů návštěvníci zažívají pocit, jako by procházeli závěrkou fotoaparátu. Z jižní strany přicházejí do dramatického prostoru s průhledem skrz konstrukci. Vchod z druhého břehu hosty zase vítá panoramatickým výhledem do krajiny. Uprostřed cesty dochází k zakroucení konstrukce, což z Twistu dělá už na první pohled něco výjimečného.

 

  • architekti: BIG - Bjarke Ingels Group
  • realizace: 2019
  • lokace: Jevnaker, Norsko
  • plocha: 1,000 m²
  • fotografie: Kistefos / facebook.com