Znáte dům, který v Olomouci žehlí mraky?

V minulých příspěvcích jsme se věnovali tématu adaptace objektů na novou funkci a v této linii bychom rádi pokračovali. Po továrně na punčochy v Rožnově pod Radhoštěm, z jejíhož třetího patra se staly kancelářské prostory, přestavbě statku na Čeřeništi na víkendový dům a ateliéru ve stodole na Broumovsku jsme zavítali až do centra hanácké metropole Olomouce, kde nás zaujala vila na sile od architektů Tomáš Pejpka, a Szymona Rozwałky. Realizace je to významná, oceněná titulem Grand Prix architektů v kategorii rodinný dům a napsáno o ní bylo opravdu hodně. My si proto dovolujeme přispět malým shrnutím, které by mělo vyzdvihnout výsadní postavení tohoto objektu.

  1. Přestože se objekt nachází na silážní věži postavené v roce 1941 v bezprostřední blízkosti historického jádra Olomouce, nenarušuje samotné panorama města.
  2. Obrovská obytná bedna na střeše sila představuje víceúrovňový, nadstandardně řešený byt – nový typ městské vily. Teoretik architektury Jakub Potůček si ji dovolil nazvat „olomouckou žehličkou mraků.“
  3. Původně silážní věž se proměnila ve výtah spojující vilu s okolním prostředím, její funkce tedy není degradována.
  4. Tradiční zahradu kolem domu nahradila zatravněná terasa, kterou stačí jednou za čtvrt roku zalít.
  5. Dům nemá záclony, závěsy ani žaluzie, zkrátka není, kdo by na jeho obyvatele koukal.
  6. Není nutné příliš svítit, protože byt osvětluje město.
  7. V Olomouci se adaptace sil stává pomalu fenoménem. V roce 2014 se silo poblíž Litovelské ulice proměnilo v luxusní kancelářské budovy.

Vila na sile se jeví jako odvážné a neotřelé řešení obzvláště pro ty, co nemají strach z výšek a volného prostoru. Samotní architekti se k celé adaptaci vyjadřují z hlediska tolik diskutovaného porušování normality a výstupu z původního konceptu. “Pokud změna funguje, je to dobře a nemá smysl, snažit se zachytit prostor mezi tím, co je a není správně.” Za Archspace vyjadřujeme souhlas.

image

Dům na sile                                                                                   Architekti: Tomáš Pejpek, Szymon Rozwałka
Realizace: 2005–2007                                                                           Místo: Olomouc, Polská 7

Informace a fotografie

Text: Jana Řeháková

Témata:

Autor: red