Život je sportovní výkon. Připravíme vás na všechno, co vás v životě může potkat, říká Ondřej Kubák ze Strange Training

V hale po elektrozávodech ze 70. let je dnes posilovna Strange Training. Účel budovy se proměnil, ale pořád se tam „maká rukama”, jak s oblibou říkají. Individuální péči trenérů pod dohledem fyzioterapeutů oceňují sportovci, začátečníci i děti.
Život je sportovní výkon. Připravíme vás na všechno, co vás v životě může potkat, říká Ondřej Kubák ze Strange Training

BRNO Industriální areál Elektrozávodů Brno u trati na Šámalově nedaleko řeky Svitavy ukrývá vzdušný prosvětlený prostor s běžeckou dráhou a vyladěným zázemím pro trénink. Strange Training založili kondiční trenér Ondřej Kubák a fyzioterapeutka Tereza Krakovská, protože chtěli svým klientům poskytnout kompletní péči a záruku zdravého cvičení. Zeptali jsme se, jak to u nich chodí. 

Jak jste se dostali ke Strange Training?

Tereza Krakovská: Já jsem fyzioterapeutka a už při studiu jsem v oboru začala pracovat v ordinaci. Často jsem tam měla lidi, kteří si sami cvičili a já jsem je odesílala s tím, že jsem mohla jen doufat, že to s nimi jejich trenér bude dělat. Ondra je trenér, tak nám dávalo smysl to spojit. Já potom můžu v gymu kdykoli přijít za klientem a podívat se, jestli to dělá dobře. I v případě normálních lidí, které něco trápí, něco je bolí, ale chtějí cvičit jezdit na kole, lyžovat. To spojení je obrovský benefit.  

Ondřej Kubák: Z mé strany je to taky tak. Jsou problémy, které jako trenér nemůžu s klientem řešit. Takhle mám krytí, když ho něco bolí, zastavíme to a jde za fyzioterapeutem. Takhle fungujeme. Kdo přijde poprvé, jde nejdřív na diagnostiku na fyzio. Tam se zjistí, jaký je jeho cíl, co očekává a jaké jsou jeho aktuální, nebo chronické zdravotní problémy a teprve potom se pouští do posilovny. Trenéři dostaneme ke každému noty, takže pak víme, co s nimi dělat.

Čím se lišíte od obyčejných posiloven? 

Ondřej Kubák: Snažíme se být pořád normální posilovna, ale kombinujeme s tím všechny aspekty zdravého životního stylu. Prvotní myšlenka byla zkombinovat silový trénink a fyzioterapii, protože já jsem kondiční trenér a Tereza je fyzioterapeutka. Chtěli jsme naše profese, propojit, aby se doplňovaly. Přibylo nám k tomu výživové poradenství, skupinové lekce pro děti, masáže, jóga a sportovní testování. 

Tereza Krakovská: U nás je zásadní, že necvičíte sami, ale s trenérem. V poslední době se zaměřujeme na testování sportovců, třeba před nebo po sezóně, aby věděli objektivní hodnoty a nebylo to jen o subjektivním pocitu. Můžeme změřit, že se třeba zlepšili v odrazu, ve výskoku, že mají větší sílu, nebo vyrovnanější deficity pravá-levá strana a další. 

Máte moderní interiér, kdo vám ho navrhl?

Ondřej Kubák: Architektka Karina Alemkhanova, funkčně a ergonomicky jsem ale posilovnu vymyslel já, pro trenéra je to kancelář. A ten hezký vizuál nám navrhli naši klienti z Bloomfield Studia. Teď je v posilovnách trend hodně tmavých, nasvětlených prostorů bez oken. My tu máme vysokou halu se světlíkem a toho jsme chtěli využít. 

Tereza Krakovská: Je to důležité i pro nás, protože jestli si jdu do tmavého prostředí na dvě hodiny zacvičit, tak se to dá. Pokud v něm ale máte strávit celý pracovní den, tak je to hrozné pracovní prostředí. Líbí se nám, že je tu tolik denního světla, je tu hodně místa, a když přijdete do takového otevřeného prostoru, chce se vám běhat. Je to tu vzdušné, dobře se tu dýchá, je to prostě příjemné prostředí.

Ondřej Kubák: Zároveň můžeme házet s činkami, protože jsme na zemi a nemáme se kam propadnout. Moc se těšíme na léto, až otevřeme ta velká vrata, za nimi máme ještě takový venkovní plácek, kde plánujeme do budoucna venkovní cvičení. Ony jsou ty uzavřené nasvětlené posilovny sice Instafriendly, pro lidi už ale zas tak friendly nejsou.    

Nechceme si hrát na nějaké velké centrum, chceme být otevřené přátelské prostředí, dělat kvalitní práci s lidským přístupem a budovat komunitu. Lidé, kteří se tu potkávají, se znají a často něco vytváří. Potkávají se s lidmi z jiných prostředí, udělají byznys. I proto tu máme taky cowork, kde můžete pracovat, dát si kafe, udělat si gym office, odvést si svou práci a u toho si zacvičit. 

S jakými sportovci spolupracujete?

Ondřej Kubák: Teď nejvíc spolupracujeme s Basketbalem Brno s mládeží od U 14 let do U 19. Já hraju americký fotbal a jako kondiční trenér se starám o kluky ze Znojmo Knights, teď jsme začali spolupracovat se Zbrojovkou Brno, která sem chodí trénovat. Jakub Fikar je jejich kondiční trenér a zároveň s námi dělá sportovní testování. Dál je to Rugby Bystrc a spousta individuálních sportovců tenisté, atleti, skokani do výšky, pak taky fotbalisti, hokejisti. Každý sportovec využívá trochu jiné služby. Někdo se třeba vrací po zranění, tak chodí na fyzio, jiný se připravuje na sezonu, tak dává kondiční trénink, někdo využívá jen testování. Můžeme jim nabídnout věci jednotlivě, nebo jim navrhnout celostní péči.

Co používáte ke sportovnímu testování?

Ondřej Kubák: Máme výskokové desky, které měří sílu výskoku, fotobuňky na měření rychlosti, testování dynamometrie měření síly stisku u kluků, nebo světla na testování reakční rychlosti. 

Tereza Krakovská: Ne všechno zvládneme sami, ale jsme v kontaktu s odborníky – lékaři, kteří se věnují sportovní prohlídce, kde se testuje klidové i zátěžové EKG, spiroergometrie, echokardiografie plus testování moči a krve.

Co trénujete? Mluvili jste o normální posilovně, vidím tady ale běžeckou dráhu a celkově mi to tu nepřijde úplně běžné?

Ondřej Kubák: Pro nás je naše vybavení běžné, ale je fakt, že nejsme úplně to fitness centrum se stroji. Snažíme se cvičit s vlastní vahou, s volnými váhami velkou činkou, jednoručními činkami, nebo s kladkami. Gró je pořád silový trénink, aby se člověk naučil základní cviky jako dřep, bench press, mrtvý tah, tlak nad hlavu, výpady. Často někam nosíme věci, těžké věci, tam a zpátky, taháme sáňky. Pro každého je důležité něco někam odnést, odtlačit, to jsou úkony z běžného života třeba dát kolo na střechu auta. 

Dráha je tu dominantní, můžete si na ní kondičně zaběhat, trénovat cílenou techniku běhu nebo švihat s lany. Je to pestré a záleží na cíli daného člověka. Nejčastěji to bývá touha být fit – cítit se dobře, být aktivní s dětmi, nebo zvládnout i v pokročilém věku chodit na túry. V obyčejném tréninku se učíme klasické pohybové vzory jak si dřepnout, zvednout se ze země a navazujeme to na problémy, které mají – třeba s rameny nebo zády.  

Tereza Krakovská: Kombinujeme tady jak silová cvičení, tak ta kondiční, protože v životě to nikdy není jednostranné. Jde nám o povšechnou sportovní přípravu pro život.

Ondřej Kubák: S lidmi z běžné populace se snažíme cvičit stejně jako se sportovci, které tu máme. I život je sportovní výkon, tak je chceme připravit na všechno, co v životě dělají. Aby zvádli doběhnout na šalinu, odnést těžký kufr na letiště. 

Jaký je rozdíl mezi kondičním a silovým tréninkem?

Ondřej Kubák: Mám vystudovanou školu jako silově-kondiční trenér. V silovém tréninku se buduje síla svalů a těla a v kondičním tréninku srdeční kapacita k výkonu jako je běh nebo jízda na kole. U nás to kombinujeme. Začátek je třeba silový a zakončíme to kondičním tréninkem. Nebo mají klienti dva tréninky silové a třetí kondiční. Další variantou je skupinový kondiční trénink, takže jde klient dvakrát na sílu s trenérem a potřetí se zúčastní skupinové lekce. 

Kdo jsou vaši typičtí návštěvníci, když odmyslíme profesionální sportovce?

Ondřej Kubák: Je to opravdu pestré. Chodí sem hodně podnikatelů, kteří si uvědomují, jak je jejich tělo důležité, protože potřebují vydržet dlouho fit, designéři, ajťáci. Ženy-muži půl napůl.      

Tereza Krakovská: Nejsilnější věková skupina je 35 až 55 let. Na fyzioterapii chodí i starší.

Ondřej Kubák: Máme tu sedmdesátiletou paní, kterou tu můžete vidět tlačit sáňky, protože rehabilituje po operaci s kyčlí. A začali jsme dělat i cvičení s dětmi od dvou let. 

Co cvičíte s dvouletými?

Ondřej Kubák: Hlavně máme i fyzioterapii pro děti, protože je důležité podchytit všechny skoliózy a ploché nohy… 

Tereza Krakovská: …abychom později nemuseli řešit skutečný problém. Tvoříme podporu jak pro děti, tak rodiče, aby šel vývoj správně. V dnešní sedavé době je potřeba děti vést ke sportu. Máme tu lektorku Petru Hedbávnou, která se dlouhodobě věnuje tréninku dětí. Je  bývalá vrcholová gymnastka, která se k tomu teď vrátila v pozici trenérky a s pokorou přistupuje k podpoře fyziologického vývoje. Vytváříme hravé prostředí, které podporuje vjemy cvičíme bosky, aby se děti naučily poznat co klouže, co je tvrdé, měkké, co si na jakém povrchu mohou dovolit, rozvíjíme koordinaci pravá-levá ruka, základní gymnastické prvky. Postupně se to adekvátně věku ztěžuje, děláme opičí dráhy, soutěže. 

Všeobecně to podporuje zdravý stereotyp, protože cílená příprava na jakýkoliv sport začíná brzy a je velice úzce profilovaná. Čím déle děti dělají všeobecnou pohybovou aktivitu, tím víc jim to dá. Dnes už se ve školách mnohdy nenaučí kotoul dopředu, dozadu, hvězdu, stojku. Nedělají to tam, tak to neumí a později jim to bude chybět. Pak tu máme třicátníky, kteří se učí stojky. Co se člověk naučí v mládí, to si nese s sebou celý život. Právě proto jsme rozjeli dětské cvičení, abychom to včas podchytili a nemuseli později už jen hasit požár.    

Vedete to jako pravidelný kroužek?

Tereza Krakovská: Ano, s lekcemi začínáme, takže jsou zatím otevřené a každý si to může přijít vyzkoušet. Od září chceme mít uzavřený pravidelný kroužek, protože je pro děti lepší, když chodí pravidelně a znají se. Je to pro ně příjemnější prostředí, než když se to neustále střídá. 

Jak to funguje, když u vás člověk začíná?

Tereza Krakovská: Pošlete na mail poptávku, najdeme vám trenéra, který vyhovuje vašim časovým a denním preferencím a následně přichází na řadu vstupní diagnostika. Na diagnostice se vás ujme fyzioterapeut nebo fyzioterapeutka a v návaznosti na zdravotní stav se pokračuje buď další fyzioterapií, nebo rovnou tréninkem v domluveném termínu. Trenér dostane od fyzioterapeuta informace o vašem zdravotním stavu a může s vámi řešit třeba zacvičenou skoliózu. Pokud je vše v pořádku, postupuje se k tréninkovému plánu dle vašich požadavků. U profesionálů  se zaměřujeme na jejich specifické potřeby, u ostatních klademe důraz na osvojení základních pohybových stereotypů. Pravidelně dle potřeby se chodí na kontroly na fyzio a podle výsledků se upravuje cvičební plán.   

Pro začínající máme Starter Pack, který obsahuje vstupní diagnostiku, úvodních 10 tréninků, měření tělesného složení na InBody, nějaký merch a výživový e-book. Toto si lidi nejčastěji nakupovali, tak jim to nabízíme dohromady jako úvodní balíček a dál už si platí zvlášť tréninky nebo fyzio.

Ondřej Kubák: Se starter packem se dá naložit různým způsobem. Buď si ho koupíte s tím, že se chystáte dlouhodobě cvičit nebo si odchodíte 10 tréninků, protože se chcete naučit cvičit a pak už si jedete sám jinde. Umíme udělat i online trénink, máme aplikaci, takže to může fungovat i tak, že si cvičíte sám s online podporou a k nám dorazíte jednou za tři týdny si trénink upravit. Každý si může určit, jak si to rozvrhne. Nejlepší je ale určitě chodit k nám, kde se vám vždy věnuje trenér. Lidi tu nemusí nic řešit, přijdou a dostanou tu všechno od kávy po masáž. 

Nejtěžší bývá s cvičením začít, co byste vzkázali lidem, kteří se ostýchají?

Ondřej Kubák: Klientům s ostychem dodává důvěru, že tu nejsou sami a že se na někoho mohou spolehnout. Naše komunita je otevřená, chodí sem od tlustých, hubených, přes malé, velké, až po staré a mladé, každý je tu vítán a nemusí se vůbec ostýchat. Většina lidí u nás do posilovny nikdy nechodila, a teď chodí víc, než by je kdy napadlo. Nikdo se nemusí bát přijít. Je důležité začít cvičit, udělá vám to dobře. Navíc tady nikdy necvičíte sami, vždy je s vámi trenér, nebo jste v malé skupince. A toho se budeme držet dlouhodobě. 

Tereza Krakovská se narodila roku 1990 v Brně, vystudovala FSpS MUNI a FTK UPOL obor fyzioterapie a v oboru pracuje od roku 2015.

Ondřej Kubák se narodil roku 1993 ve Znojmě, vystudoval FSpS MUNI obor Regenerace a výživa ve sportu a Kondiční trenér, v oboru pracuje od roku 2015.

Strange Training na Instagramu

StrangeTraining.cz

Další články

Načítáme další články…

Generální partner

Hlavní partner

Mediální partner

Nastavení ukládaní cookies

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Vlastní

Vlastní nastavení cookies