Každý návštěvník se jde podívat na naši živou stěnu, říká Gabriel Wiszczor z PBW Concrete
- 21. března 2022
- Design
- Komerční partnerství
- autor: red
- Foto: Tomáš Loutocký
Stavební firma chtěla do designového interiéru nového sídla vnést prvek zeleně, vybrali si živou stěnu od společnosti LIKO-S. Jak náročná stavební úprava to byla a jak rozhodnutí hodnotí rok a půl od instalace, nám sdělil výkonný ředitel Gabriel Wiszczor.
PRAHA – Zeptali jsme se na zkušenost se zelenou interiérovou stěnou v sídle společnosti PBW Concrete. Jejich živá stěna sahá přes dvě patra a dobře prospívá, podrobnosti nám sdělil výkonný ředitel společnosti Gabriel Wiszczor.
Proč jste si pořídili zelenou stěnu?
Postavili jsme si barák, říkáme mu malé sídlo naší společnosti a slouží jako showroom. Chtěli jsme do interiéru začlenit nějaký živý design, tak jsme si vybrali vertikální zahradu od LIKO-S. S ohledem na zastavěnost, poměr zelených ploch a pražské stavební předpisy jsme si od nich nechali nainstalovat i zelenou extenzivní střechu.
Jste stavební firma, neuvažovali jste o tom, že byste si to zvládli postavit sami?
Asi bychom to dokázali. Vertikální systém je v podstatě stavebnice, skládá se z nosiče rostlin, bývá aquaponní, nebo my tam máme substrát, zeminu a zapojí se voda. Nebyl by pro nás asi problém toto někde na trhu sehnat. Ale stejně bychom museli najmout zahradníky, kteří by nám určili vhodnost osazení. Se společností LIKO-S spolupracujeme, a když jsme zjistili, že mají zelené stěny v portfoliu, využili jsme jejich služeb.
Byla instalace složitá?
Zabrala pár dnů. Postavili lešení, namontovali nosný systém, do něhož nacvakali truhlíky. Pak přišli další řemeslníci, posvařovali vodovodní trubky, napojili je na čerpadélko s časovačem a my jsme si pod stěnu ještě dodělali nerezový žlábek zasypaný kačírkem. Kdyby náhodou došlo k přelití. Je tam časový program, jednou za týden se napustí voda do truhlíků a co přeteče, odteče kanalizací.
Jak dlouho živou stěnu máte a jak se proměnila?
Máme ji rok a půl. Součástí nabídky bylo speciální osvětlení k podpoře růstu. Měli jsme naplánované vlastní designové osvětlení, ale přidali jsme k němu i to speciální. Stěnu máme přes dvě patra a okenní otvory nabízí dostatek přirozeného světla, tak se rostlinám daří. Servisní zahradníci nás navštívili už třikrát a spíš než dosazovat museli prostříhávat, protože zeleň opravdu roste.
Hned vedle máme prosklenou zasedačku, odkud je na živou stěnu dobře vidět a téměř každý návštěvník, který k nám zavítá, se na ni jde podívat. Jako interiérový prvek je to velice zajímavá věc.
Co je potřeba k zelené stěně?
Je to jako montáž vestavěného nábytku do čistého prostoru. Musí proběhnout řádná příprava, zařídit přívod elektřiny a vody a odpad pro přelitou vodu. Montáž jako takovou lze přirovnat k sestavování nábytku. Skládá se ze tří fází. První skupina montuje nosnou část s truhlíky, druhá skupina připojí technologii zavlažování a odvodu vody. My jsme si to dělali atypické podle našich požadavků. Ve finále přijde třetí skupina, která nasype zeminu a osadí truhlíky. Jednou za půl roku probíhá údržba.
Co vám tam roste?
Jedná se o zelenou plochu, která je převážně osázená kapradinami, ale najdete na ní i prvky do červena. Nejsem botanik, moc se v tom nevyznám, ale nechybí tu ani kytičky, které kvetou.