Vzdušný organismus, ve kterém se odráží Litomyšl

„Každý prostor má svůj význam a své určení. A světlo jej zásadně vymezuje. Světlo považuji za duši prostoru.” (Petr Janžura, fotograf)

02

Archspace se podařilo navštívit soukromý dvou podlažní podkrovní byt v Litomyšli, který celý prostupuje světlo - byt, o kterém se dá tvrdit, že už nyní má “duši” a to v něm ještě ani nikdo nebydlí. Dostala se do něj možná už před několika lety, s představou školáka, který vykoukl z malého kulatého okénka na půdě. Myšlenka na dech beroucí výhled mu utkvěla v paměti a on se po několika letech vrátil zpět na místo, aby si společně se svojí ženou, také architektkou, splnili sen o ideálním bydlení.

IMG_4755

Hned ve vstupu za skleněnými dveřmi, které vedou z předsíně do hlavního prostoru nás překvapil impozantní výhled na celé městečko s kostely, zahradami a podhorskou krajinou, která se zdvíhá v pozadí. Výhled, který by se dal s trochou nadsázky přirovnat k tomu ze slavné Vily Tugendhat v Brně. Akorát že místo zasouvacího okenního mechanismu byla z technických důvodů použita “harmonika.” Kromě dech beroucího výhledu nás zaujalo otevřené točité schodiště se skleněnými schody, jehož kovová ramena se vinou až do prvního patra a propojují tak obě podlaží v jeden celek. Prostor, díky důmyslnému dispozičnímu řešení, ovládá neustále se měnící hra světel a stínů, která mu dodává zvláštní dynamiku a energii. Výsledný dojem ještě umocňují sestavy skleněných dveří s klikami ze stejného materiálu. Byt působí jako samostatný vzdušný organismus, ve kterém se odráží Litomyšl a její podhorská krajina modelovaná lesy a loukami.

03

04

06

07

Autor: red