Vinařství jinak. Architekti jej umístili na ostrov

Vinařství už i v Česku vznikají takzvaně na zelné louce, či lépe uprostřed vinohradu jako například popický Sonberk. Ve světě to není neobvyklé, i přesto některé projekty upoutají. Třeba vinařství Asterisk od Sako Architects vyrostlo v Pekingu na ostrově uprostřed jezera.
Koncept od začátku počítal s budovou vinařství vystavěnou na plovoucím ostrově s rozlohou dvou tisíc metrů čtverečních ve středu jezera. Objekt nabízí v přízemním patře třeba restauraci a vinotéku, v suterénu pak sklepní hospodářství i samotný „sklep“ tedy zásoby vína.
Objem je rozčlenění do pěti funkčních bloků vycházejících z centrální multifunkčního prostoru. Příslušné funkční cípy jsou propojeny velkým průhledy ve stěnách, které formují celkový dojem z interiéru a exteriéru.
Mezi každým blokem je pět funkčně vymezených „náměstíček“, které mohou posloužit pro účely svatebního veselí, nebo vinařské přehlídky.
Stavba má železobetonovou konstrukci, fasáda vinařství je obložena dřevem, rámy posuvných oken jsou ze dřeva a hliníku, střešní pláty hliníkové.
Vinařství Asterisk
Peking, Čína
Architekt: Keiichiro sako / Sako Architects, Lighting design Masahide kakudate lighting architect & associates
Klient: Beijing sheng lu international zhuang park hotel management ltd.
Projekt: Vinařství, restaurace
Rozloha: 4,800m2
Zastavěná plocha: 2,000 m2
Návrh: 2010/05 – 2011/04
Realizace: 2010/10 – 2012/11
Fotografie: Ruijing photo