V místě bez regulací a povolovacích procesů se stavělo snadno, říká Samuel Zeman z NOIZ architekti
- 12. srpna 2022
- Realizace
- Rozhovor
- autor: Jan Gerych
- Foto: Pol Rodriguez

TULUM, MEXIKO – Husté lesy u města Tulum ukrývají ukázku současné slovenské architektury. Od místního stavebnictví se zásadně liší, reaguje však na stejné podmínky a klima, takže jde o originální fúzi obou přístupů.
Vila dělí pozemek na přibližné poloviny a tvoří předěl mezi lesem a nižším porostem karibské zahrady, které se zde stýkají. Určující podmínky v oblasti jsou vysoká vlhkost a spousty slunečního svitu. Zásadním způsobem se taky podepsaly na architektonickém návrhu. Bylo potřeba zajistit dostatečné provětrávání a stínění.
Nosné stěny hrají roli pilotů, na nichž vila stojí vyzdvihnutá nad úroveň terénu, takže je pod ní zajištěna přirozená ventilace. Ze stejného důvodu je i střecha posazená na pěti mohutných betonových trámech. Prostorem mezi trámy je možné interiér kontrolovaně otevírat větru od nedalekého moře. Obydlí v daném klimatickém pásmu nemůže postrádat venkovní obývák, jenž se formou kryté terasy o ploše asi třetiny celého domu rozprostírá do zahrady.
Interiér vily od exteriéru oddělují, nebo je naopak propojují posuvné skleněné příčky, již nahrazují přední a zadní fasádu. Terasu je možné chránit před hmyzem posuvnými příčkami ze síťoviny. Nosné zdi jsou pouze po stranách a doplňuje je zděné jádro domu. V něm najdeme šatnu, koupelnu a pracovnu. V proskleném hlavním prostoru vily je velkoryse pojatá kuchyně s jídelnou a ložnice. Komfort bydlení podtrhuje bazén v zahradě a věž, která zpřístupňuje pobytovou střechu vily a dá se využít i jako vyhlídka na nekonečné mexické lesy vůkol.
Jak jste se dostali k zakázce v Mexiku a kdo je investor?
Samuel Zeman: S návrhem rodinného domu nás oslovil dobrý známy, Slovák, který v Tulumu žije a vede vlastní restauraci. Krom toho, že se dobře poznáme, jsem v Tulumu jistý čas žil i já. Místo, klima, dostupné materiály a taky způsob práce jsem měl odzkoušené. Osobní zkušenost byla při hledaní vhodného řešení velkou výhodou.
Vaše vila se odlišuje od místní architektury, zároveň si z ní i půjčuje. V čem jsou si podobné?
Tropické podnebí, kde celoroční teploty neklesají pod 20 stupňů, velmi vysoká relativní vlhkost vzduchu či období dešťů a hurikánů. Všechny tyto specifika bylo třeba při návrhu zohlednit a nakonec nám i do velké míry určily celkové řešení. Náš přístup k tvorbě objektu vycházel spíš z modernistických principů, ale například „boj” s vlhkostí a teplem jsou aspekty, které náš objekt s lokální architekturou spojují.
Je vila určená pro celoroční nebo sezónní pobyt?
Investor ve vile žije celoročně, teda mimo cestování, kterému se taky poměrně často věnuje.
Vila stírá rozdíly mezi interiérem a exteriérem, zapadá do mexického lesa, jak je řešena bezpečnost? Mexiko nemá pověst nejbezpečnější země a v tropickém lese žije různá zvěř.
Kromě už zmiňovaného tepla, slunka a vlhkosti nám zdvihnutí objektu pomáha i s eliminací vnikání hmyzu a podobných nežáducích návštěvníků. Celý objekt i pobytová terasa sa dá uzavřít pomocí posuvných sítí proti hmyzu. V rámci bezpečnosti je taky samotný pozemek oplocený.
Jak probíhal pracovní proces na druhé straně planety?
Klíčovou roli sehrála dobrá koordinace s klientem a se stavitelem, který v Tulumu žije. Celý proces jsme řídili za pomoci sdíleného 3D modelu.
Překvapilo vás něco na místním systému povolování stavby a její realizace?
Lokální klima umožňuje vyhnout se vícerým komplikovaným detailům a řešením standardní výstavby, na kterou jsme na Slovensku zvyklí. Například téma zateplení nebo tepelných mostů v této realizaci absentovalo. To nám umožnilo navrhovat detaily a aplikovat prvky, které by byly v našem klimatu neakceptovatelné.
Stejně tak se staví jednodušeji v místě, kde prakticky neexistují regulace a ani žádná forma povolovacích procesů. To ulehčilo život nám i klientovi, minimálně to osvobodilo proces od komplikací spojených s povolením a s ním souvisejícím hledáním kompromisů.
Pracujete na nějakých dalších zajímavých projektech?
Momentálně finišujeme jeden rodinný dům v Bratislavě, projekt, který se rodil roky, tak se velmi těšíme, že se to podařilo dotáhnout. Stejně tak v projektové fázi je několik zajímavých staveb, máme štěstí na skvelé klienty.
Samuel Zeman se narodil 1984 v Bratislavě a vystudoval FASTU tamtéž. V roce 2015 založil spolu s dlouholetým kamarádem Andrejem Šabem studio NOIZ.SK architekti.