Včelí cihly a rorýsí či netopýří tvárnice zpřístupňují architekturu přírodě
- 28. ledna 2022
- Design
- Zelená architektura
- autor: Jan Gerych
- Foto: Green&Blule

Na trhu se objevily stavebniny, které tvoří domov nejen pro lidi, ale i hmyz, ptactvo a letouny. V anglickém městě spolu s územním plánem schválili jejich začlenění do každé nové stavby vyšší pěti metrů.
BRIGHTON AND HOVE, VELKÁ BRITÁNIE – Rada jihoanglického přímořského města schválila v novém územním plánu povinnost začlenit do nových staveb nad 5 metrů včelí cihly a budky pro rorýse. Mají podpořit hmyz a ptactvo, kterým se nedaří obydlovat nové a opravené fasády domů.
Včelí cihlu nedávno uvedla na trh britská společnost Green&Blue. Jde o cihlu s úzkými otvory, kam mohou naklást vajíčka včely samotářky, případně v nich přečkat zimu. Samotářské včely nejsou tak známé jako jejich příbuzné žijící v koloniích, ale opylují až třetinu rostlin, které lidé pěstují. Svá vajíčka kladou do různých štěrbin a škvír, běžně do oprýskaných zdí. O tuto možnost však v poslední době přišly, což se nové nařízení rozhodlo změnit.
Rorýsí budky integrované do fasády už na trhu, i českém, figurují déle. Stěhovaví rorýsi si tvoří hnízda takřka výhradně na budovách a každoročně se do nich vracejí. U nás se opakují situace, kdy se dům nechá zateplit polystyrenem, nečež se navrátivší rorýsi marně snaží dostat zpět do svého hnízda. Brighton and Hove je pro migrující ptactvo první zastávkou po více než 9000 kilometrové pouti z Afriky, kdy jsou na konci svých sil. Za posledních 20 let v zemi zaznamenali pokles rorýsí populace o polovinu. Místní radní se jim proto novým nařízením rozhodli návrat usnadnit.
Další městští živočichové, jejichž habitat takřka vymizel, jsou netopýři původně přebývající na půdách. Netopýři požírají hmyz, až tisíc komárů za hodinu, a překvapivě i oni jsou zodpovědní za opylování některých rostlin. Jejich trus guano je pak vynikajícím hnojivem. Krom toho jsou u nás chráněným živočišným druhem. I pro ně lze pořídit speciální budku, nebo si ji klidně postavit. V nabídce jsou různé typy včetně polystyrenové vhodné do tepelné izolace.
Green&Blue přišli s designem ve tvaru tvárnice, jež může elegantně splynout se zdí. Všechny jejich cihly a tvárnice jsou ze tří čtvrtin vyrobené z recyklátu pocházejícího z cornwallské porcelánové výroby. Dají se spojovat a vytvářet tak kolonie. Rorýsí tvárnice má uvnitř výduť připravenou pro hnízdo. V případě netopýřích tvárnic je interiér vyložen dřevěnými panely. 10% zisku z jejich prodeje pak firma věnuje na ochranu tohoto ohroženého druhu.
Instalace budky však není vše. Perspektivním obyvatelům se hodí vyjít vstříc a ubytování zpropagovat. U rorýsů se doporučuje umístit budku ve výšce alespoň čtyř metrů se severní orientací, nejlépe pod střechu, ať se tam ptáčata v nastupujícím létě neupečou a pak nové sousedy začít kolem května lákat na zvuk, který v hnízdištích vydávají.
Netopýři jsou indikátorem zdravého ekosystému, takže je třeba splnit obecnější podmínky, jako je dostupnost vody, hmyzu a absence pesticidů. Budka je bude přitahovat, když ji zlehka navoníte guanem. Pokud však ve vaší oblasti operují, jsou netopýři dost pozorní na to, aby domeček během roku až dvou objevili i bez guana. A jak se jednou nastěhují, budou se dál rádi vracet.
U samotářských včel už by to mělo jít skoro samo, stačí vybrat místo chráněné před větrem a úpalem a mít v blízkosti jejich potravu – květiny. Samotářky nemají královnu, ani nevyrábí med, takže nejsou vůbec útočné a jsou tak vhodnými sousedkami.
Česká společnost ornitologická