Utopistická megastruktura italského dramatu

Itálie se může pyšnit skvělou architekturou, za kterou se ročně vydávají tisíce turistů. Občas ale skvělý záměr nevyjde a z velkolepého plánu se stanou kulisy pro televizní detektivku, tak jako v případě rezidenčního projektu Vele di Scampisa v italské Neapoli.

Rozsáhlý rezidenční megalomanský projekt architekta Franze di Salvo, který vznikal v letech 1962 - 1975 a měl zajistit bydlení pro tisíce obyvatel Neapole, byl už od svého začátku odsouzen k zániku. Po zemětřesení v roce 1980 se stal místem squatterů a jeho temné “kulisy” využila italská televize pro natáčení kriminálního dramatu Gomorrah. Přestože se původní záměr nepodařilo naplnit, jedná se ve své podstatě o ikonický příklad modernistické architektury a pokusu naplnit utopii kolektivního bydlení.

Zdroj

Témata:

Autor: Jana Hloušková

Zajímám se o architekturu, fotografii a ikonografii (vizuální hádanky: ikon – obraz, grafein – psát). Vystudovala jsem Památkovou péči se zaměřením na technické památky (Ostravská univerzita v Ostravě) a Teorii dějin výtvarných umění (Univerzita Palackého v Olomouci).