Červen 07, 2021 | autor: Jan Gerych | Foto: Anthony Tahlier
Vracíme se s dalším dílem seriálu, v němž vybrané architektky a designérky vybírají svých pět nejzdařilejších počinů. Představujeme rakouské studio 13&9 Design a jeho zakladatele Anastasiju a Martina Lesjakovy.
Graz, Rakousko – Manželé Lesjakovi Anastasija a Martin založili studio 13&9 Design v roce 2013 v Grazu. Spolupracují s dalšími kreativními specialisty a prosadili na poli osvětlení, nábytku, podlahových krytin, módy a doplňků, výstav a zvukového designu. Pracují pro mezinárodní společnosti a zároveň tvoří vlastní portfolio produktů. Jde o malosériové designy, které vznikají ve spolupráci s lokálními dodavateli a zohledňují udržitelnost. Anastasija a Martin věří, že tak jejich výrobky získávají jako přidanou hodnotu emocionální aspekt - duši.
Anastasija a Martin při navrhování kolekce kobercových vzorů vyšli z vědeckých poznatků o vlivu fraktálů na lidskou psychiku. Označení mellowD, chillD, restD a Fractal Ground představují produktové řady s fraktálními vzory, které simulují pohyb oka při pohledu do otevřené přírodní krajiny. Jde o přírodě vlastní fraktály a lze je pozorovat třeba také v pohybu ptáků oblohou při hledání potravy. Je vědecky ověřeno, že mají u pozorovatelů pozitivní vliv na snižování hladiny stresu a v tomto konkrétním použití mají dopřávat účinný odpočinek od digitální interakce.
Modulární kobercová kolekce vznikla ve spolupráci s americkými organizacemi Fractals Research a Mohawk Group. Fraktálové know-how dodal profesor Richard Taylor z Oregonské univerzity a zakladatel Fractals Research. Realizaci má na starost Mohawk Group, jejíž technologie zaručuje trvanlivost materiálu, barevnou věrnost a odolnost proti zašpinění. Navíc získala přísnou certifikaci Living Product Challenge Petal dosvědčující minimální dopad na životní prostředí.
Akustická svítidla HEX-O a TRIG-O jsou navržena konkrétně pro kanceláře. Zajišťují zde rovnoměrné osvětlení a dobrou akustiku - dva nejzásadnější aspekty příjemného pracovního prostředí. Dva tvary, tři velikosti a tři výšky navíc umožňují kreativní kombinace a rozmístění, takže v interiérou zapůsobí i jako atraktivní designový prvek. Tvarově vychází z hmyzích hnízdních buněk a materiál pochází z recyklovaných PET lahví. Vyrábí je společnost XAL, která zároveň ručí za odpovídající technické vlastnosti.
Kolekce akustických svítidel vznikla ve spolupráci s módní návrhářkou Sabrinou Stadlober. Navazuje na pradávné techniky řasení a plisování tradičně užívané v módě. Z jednoho kusu plstěné tkaniny umožní vytvořit složitou formu, která maximalizuje plochu, takže vykazuje výjimečné akustické absorbční vlastnosti. Materiál zde opět pochází z recyklovaných PET lahví. Vyrábí BuzziSpace.
Tento design vytrhne člověka z rutiny a stimuluje jej jak po fyzické tak psychické stránce. Skládá se ze dvou kombinovatelných prvků - taburetu a podstavce s vypouklým dnem. Na samotném podstavci se dá stát a balancovat třeba při telefonním hovoru a v kombinaci poskytuje BUZZIBALANCE možnost vratkého posezení. Tato překvapivá funkce spojuje dva benefity. Mechanické pohyby při sezení usnadňují soustředění a zároveň posilují zádová svalstva, která jinak v sedu nejvíce trpí. Ideální pro kreativní huby jako školy, knihovny a kanceláře. Vyrábí BuzziSpace.
Svítidla MIRRO čerpají z vlivů umění, architektury a módy, ilustrují přínos spolupráce napříč disciplínami a ztělesňují zaměření autorů na člověka - uživatele. Spolu s designérkou Sabrinou Stadlober navrhli reflexní metalickou povrchovou úpravu kruhových stínidel, která vytváří dynamický vztah mezi uživatelem, svítidlem, prostorem a světlem. MIRRO koupe prostor v mihotavém teplém světle a je dostupné ve verzích na zeď, strop, závěsné, stolní a dokonce i podlahové. Vyrábí Wever&Ducré.
„Tři roky implementujeme designové strategie plynoucí z vědecky podložených analýz konceptů duševní pohody a snižování stresu v prostoru, obzvláště na pracovišti, ve zdravotnictví a vzdělávání. Jedna z hlavních oblastí našeho zaměření se dotýká výzkumu lidského vnímání a účinků specifických přírodních vzorů. Ty mají obrovský význam v umělém prostředí, kde mají lidé omezený přístup k přírodě. Naše vědecké zaujetí vyústilo ve spolupráci s předním vědcem oboru profesorem Richardem Taylorem z Oregonské univerzity a Fractals Research. Fúzí vědy a designu jsme zahájili nový přístup k navrhování prostoru stejně jako aplikaci produktů. V návaznosti na to jsme vyvinuli vzory pro Relaxační podlahy, které v roce 2019 vyrobila Mohawk Group. Poznatky s profesorem Richardem Taylorem dále implementujeme třeba při kombinování osvětlení nebo akustiky ve vzorcích, které snižují stres."
„Aktuálně pracujeme na dvou projektech ve zdravotnictví: kapli chirurgické kliniky a hospicu, kde přetváříme poznatky z výzkumu uklidňujících účinků fraktálů v architekturu a interiérový design. Navíc vyvíjíme další produktové aplikace: s FACT Design (USA) jsou to akustické stropní dlaždice a s Mohawk Group podlahové kachle pro zdravotnická a pečovatelská zařízení," shrnula pro archSPACE Anastasija Lesjak.
Anastasija a Martin Lesjak mají na sobě na titulní fotce GEOMETRIC COLLECTION DIAMOND SHADES – brýle vlastního designu.
Témata:
Autor: Jan Gerych
Im Výtopna am Naschmarkt servieren Modelleisenbahnen Speisen und Getränke! Mindestens zwölf Bier müssen die Züge laut den „Architekten“ Budík und Fridrich befördern können
Má vůbec smysl připomínkovat návrh územního plánu? Dozvíme se, až ho schválí
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat