Klasickým rozhlednám už odzvonilo, nyní jsou in bezbariérové visuté lávky s řadou atrakcí a informačních tabulí.

Jakou jsou Češi národem houbařů, tak jsou také už od 19. století vášnivými návštěvníky rozhleden a vyhlídkových věží, však se jich také na území České republiky nachází kolem pětseti. Postupem času se ale proměňují z klasických věží se schodištěm a ochozem na visuté konstrukce, kdy už cesta na pomyslný vrchol se stává vyhlídkou sama o sobě.

Po stezce na Lipně v roce 2013 byla na počátku prosince 2015 na úpatí pohoří Králický Sněžník nad obcí Dolní Morava otevřena další vyhlídková procházka. Pod názvem Stezka v oblacích se skrývá visutá instalace architekta Zdeňka Fránka, která má za úkol poskytnout návštěvníkům neobvyklou procházku s výhledy na celý masiv Králického Sněžníku s malebným údolím řeky Moravy, v dálce pak i na hlavní hřeben Jeseníků, Suchý vrch a Krkonoše.

Autor stavby architekt Zdeněk Fránek o díle hovoří jako o adrenalinovém zážitku s naučnou stezkou a pěknou vyhlídkou po okolní přírodě. "Jde o přírodní strukturu, je to abstraktní plastika, jako když lítá můra, nahodilá stavba, která má samozřejmě svůj skrytý řád," řekl Fránek.

prochazka 01

prochazka 03

A protože výhledy dnes už nestačí tvoří součást objektu doplňky jako odpočinková síť, rukáv, hnízda nebo tunel na lávce. Rukáv je hustá síť určená k prolezení z jednoho patra lávky do druhého. Odpočinkovou síť využijí malí i velcí návštěvníci k relaxaci před nebo po výstupu na stezku.  Dolů se návštěvníci můžou sklouznout po částečně průhledném tobogánu, který je několika klopenými zatáčkami bezpečně dopraví dolů k samému úpatí rozhledny.

Zdroj a fotografie: Petr Krňávek

K visutým instalacím v krajině na Archspace také Elastická perspektiva v holandském pojetí.

 

 

Autor: red