Svoboda je nejsilnější v DIPLOMA SELECTION

Tématem letošního ročníku Designbloku je svoboda, která je na první pohled patrná ve velkorysém prostoru holešovického výstaviště, jenž umožňuje návštěvníkům i vystavovatelům důstojný a plynulý pohyb v prostoru. V expozicích je nejsilnější v DIPLOMA SELECTION, která představuje výběr 80 absolventských prací celkem 30ti diplomantů ze 17 škol z celkem 10 zemí.

Intenzivně ji lze vnímat v ekologicky uvědomělé práci designerů Jorge Abrahama a Garcii Razo, která využívá kokosové skořápky a kávový odpad. Z udržitelného a ekologicky šetrného materiálu se vyrábějí například stoličky. Nebo ve společensko-sociální rovině, kterou zasáhla Anna Lysz, když vytvořila speciální karafy a skleničky pro servírování kohoutkové vody v restauracích a kavárnách. Návrat určité svobody ke kultuře stolování představuje koncept Magdy Majnusz v podobě doplňků pro společné stolování.

diploma

Vlastní svobodný svět je “cítit” z instalace Michala Stracha, která krásně voní mýdlem. Z obyčejných věcí, které každý den používáme, aniž bychom vnímali jejich osobitou estetiku sestavil autor “Vnitřní prostor,” který promlouvá svoji vlastní osobitou poetikou, jenž zasáhne téměř každého. I když rovina celé práce je úplně někde jinde, uvidíme, kdy bude do osnov výtvarné výchovy pro 1. stupeň ZŠ zařazena “výroba auta z mýdla.”

diplma IV

diplma II

 

Autor: red