Svěží káva: Remix věcí a vrstev – nový Morgal v Husově spojuje nespojitelné
- 7. července 2023
- Seriál
- autor: Tereza Oprchalová
- Foto: Tereza Oprchalová

BRNO - Oblíbená kavárna Morgal hledá novou identitu na novém místě. Vysoké stropy s barokní freskou a klidné nádvoří vystřídala „garáž“ bývalé restaurátorské dílny s prostranstvím u rušné Husovy ulice. S radikální změnou prostředí se musel vypořádat jak provozovatel kavárny Radek Nozar, tak architekt Jaroslav Sedlák, který byl ke spolupráci na interiéru nového Morgalu přizván.
A proč se Morgal z Moravského náměstí stěhoval? „Moravská galerie získala peníze na rekonstrukci, takže jsem se dozvěděl, že po dobu rekonstrukce budu muset přerušit provoz kavárny. S tím, že po rekonstrukci jsme opět vítáni. Hledal jsem náhradní prostory, nakonec jsem se ale dohodl opět s Moravskou galerií v Brně a přesídlili jsme na Husovu 18 do prostor, které si možná leckdo pamatuje jako kavárnu Praha v Brně. Pro Morgal je to velká změna a týká se celého konceptu fungování kavárny. Prostor je naprosto jiný, a to jak dispozičně, tak vybavením,“ popsal kavárník Radek Nozar.
Morgal předevší musel výrazně omezit činnost kuchyně. „V praxi to znamenalo sloučit kuchyňskou část s barovou, které teď tvoří jeden celek,“ uvedl architekt Jaroslav Sedlák. Na toho se Nozar obrátil coby na bývalého provozovatele a autora kavárny Praha v Brně, který byl zároveň spoluautorem původní dispozice: „Zadání bylo naprosto pragmatické. Pan Nozar mě oslovil, protože to místo znám, vím, kde co je, voda, kabely, a podobně. Zároveň jsme prostory provozem Prahy otestovali na maximum, tak vím, co umí,“ vysvětlil Sedlák.
Proměna restaurátorské dílny podruhé
Původní kavárnu Praha v Brně navrhoval Sedlák společně s Jakubem Kopcem. „Dostali jsme tehdy jako členové sdružení 4AM Fórum pro architekturu a média od Moravské galerie nabídku provozovat bar a prostor v bývalé restaurátorské dílně. Pojali jsme ho jako univerzální bezbariérové místo s bohatým kulturním i odborným programem,“ vysvětlil architekt. Praha v Brně ukončila činnost po pěti letech v roce 2019.
Prostor po letech znovu ožívá coby kavárna. Sedlák k řešení nové dispozice přizval architektku Karolínu Munkovou. „Sázím na spolupráce a dialog lidí i věcí. Prostor jsme zpracovali jako remix věcí a vrstev. Návrh jsme nejdříve pojali jako náhodné seskupení nábytku z jiného kontextu a místa,“ vysvětluje architekt.
Pojetí Sedláka a Munkové pracuje s recyklací, znovuvyužitím a rekontextualizací místa, nábytku i provozu. „V důsledku je to současný přístup reuse-recycle. Je to improvizace na motivy trvale udržitelného interiéru během rekonstrukce. Tento přístup mi konvenuje,“ vysvětlil Sedlák. Jednotlivé vrstvy netvoří jen dědictví kavárny Praha v Brně a vybavení z Morgalu, ale i světla v podobě černých disků se žárovkou, které po skončení provozu Prahy v Brně instaloval potenciální nový nájemce. Nakonec se ale s galerií nedohodl, zůstala jen svítidla.
„V určité fázi nás napadlo nové punkové prostředí propojit s naším původním prostředím Morgalu. Nechtěli jsme sem implementovat baroko, ale vznikla myšlenka opět oslovit Vendulu Chalánkovou, a tím nové místo propojit s naším původním pojetím Morgalu,“ popsal Nozar.
Při společné diskuzi probrali zainteresovaní architekti s provozovatelem a výtvarnicí možnosti podoby kavárny na novém místě. „Martin Hrdina, autor návrhu Morgalu v Místodržitelském paláci, měl několik připomínek, Vendula Chalánková dostala prostor, aby do nové kavárny autorsky vstoupila, což podle mého názoru místu pomohlo. Chalánková přenesla motivy z Místodržitelského paláce na podlahu kavárny na Husově. Dala kavárně novou vrstvu, která reaguje na změnu místa. Zároveň v interiéru stále slouží židle TON, které již v původním prostoru pomalovala barevnými motivy z fresky v Místodržitelském paláci,“ vypočítal Nozar.
Zabydlování
Radek Nozar se dále zamýšlí: „Učíme se s novým prostředím pracovat. Místo má úplně jinou atmosféru než uzavřené barokní nádvoří - jezdí kolem tramvaje, auta troubí, i celá zahrádka je jiná. Vnímám, že je tu to živější a přicházejí sem lidé, které jsem v původním Morgalu v životě neviděl. Vidím i nové příležitosti, už dříve jsme spolupracovali s Brněnskou filharmonií a máme tam dobré vztahy, na které můžeme navázat a máme dobrý pocit, že jsme tady svým způsobem v srdci dění,“ dodává.
Nozar neskrývá stesk po barokním nádvoří s opadávající omítkou, freskami a původním prostoru. „Nový prostoru byl na mě ze začátku až moc syrový, ale postupně začínám být z nového místa nadšený. Obdivuju nádvoří, hlavně večer to tu má skvělou atmosféru, barevné osvětlení, neony před Besedním domem i na Pražákově paláci, vzrostlé stromy,“ těší kavárníka.
Nové místo si podle něj musí najít i staří hosté z Místodržitelského paláce. „Pár dní po otevření poprvé přišel jeden ze stálých hostů. Už roky tam chodil denně. Vstoupil do nových prostor a rozhlížel se, kam se posadí. Máme tu svůj koutek z bývalého Morgalu s jediným kulatým stolem, příjemně ohraničený, který jsem si zabral před otevřením. Ten pán přišel a říká: Zrovna se dívám, kde bude moje místo a vidím, že jste mě předběhl. Nabídl jsem mu, že se přesadím, ale nakonec si našel své místo u okna s tím, že to bude dobrý. Zabydlujeme se všichni,“ líčí Nozar.
„Myslím, že to místo bude skvěle fungovat. I přesto, že je Husova ulice mrtvá promenáda aut. Morgal bude oáza na poušti zvané Husova třída,“ věří architekt Sedlák. Bistro Morgal na Husově se tak může stát příjemným útočištěm v rozžhaveném letním Brně. Krom toho nabízí originální interiér, který spojuje zdánlivě nespojitelné.
Adresa: Husova 18