Svěží káva: Espresso tonic chutná nejlíp U Ječmenů na zahradě. V garáži po dědovi otevřeli kavárnu FANA
- 19. července 2023
- Seriál
- autor: Tereza Oprchalová
- Foto: Tereza Oprchalová
CHVÁLKOVICE/OLOMOUC – V garáži po dědovi na své zahradě otevřeli Eva a Lukáš Blažkovi, zakladatelé studia Ječmen, malou kavárnu FANA: „Děda se jmenoval František, babička mu vždycky říkala Fano. A nám to přišlo jako skvělý název pro kavárnu v jeho bývalé garáži,” říká Lukáš Blažek. Nad vchodem tak visí výrazný nápis FANA. „Říkám tomu falešný neon. Nesvítí a jsou to jen tyčky nabarvené na bílo a zezadu stříklé sprejem. V tom se zrcadlí moje tvorba,” říká s nadsázkou architekt.
Garáž byla postavená za první republiky. „Máme v rodinném archivu starou fotku s poměrně kuriózním záběrem. Lukášův praděda byl legionář, po válce měl možnost vybrat si tento pozemek a tuším roku 1948 měl přímo tady v garáži pohřeb. Tam, co vidíte nápis FANA, byl tehdy z karafiátů velký nápis MÍR, v ose garáže katafalk s rakví, kolem stáli vojáci, květiny, svíce,” prozradila architektka.
FANA se otvírá hostům každý pátek 10-18 hodin a provozování kavárny je tak pro dvojici architektů spíš radost a možnost setkat se s lidmi než klasický gastroprovoz. „Neplánujeme tu rozjet klasickou kavárnu otevřenou několik dní v týdnu. Naše představa je, že tu nabídneme hostům dobré kafe, zákusky a příjemný prostor plný zeleně k setkávání. Máme to pro radost,” říká Eva Blažková. K nahlédnutí tu najdete knihy a časopisy týkající se nejen architektury.
Garáž poskytuje zázemí pro kavárnu a stolek s posezením. Bar na kolečkách pomalovali synové architektů. Interiér garážové kavárny dotváří nábytek, který už něco někde zažil – recyklace není architektům rozhodně cizí. „Využili jsme například zbytky ze stavby, obkladačky nebo pomalované cetris desky, ty jsou ještě z ateliéru. Arbory na výkresy jsme pořídili z druhé ruky a nástěnná skříň, židle a stůl pochází z kuchyně po mojí babičce,” vysvětluje architektka.
V garáži je do zadní stěny nově proraženo velké okno s výhledem do zahrady. „Jinak je interiér jednoduchý, bylo třeba opravit omítky, původní podlaha s vrstvami užívání je opatřena transparentním nátěrem. Nové jsou rozvody instalací. Horní světlík je původní – nýtovaný, nově natřený, použili jsme částečně původní vroubkované sklo,“ popsal Blažek.
Gastronomické vybavení mají Blažkovi z většiny zapůjčené, teď zvažují nákup ledničky, což je pro ně jako architekty velké téma: „Aktuálně chladíme pivo ve vaně, má to svou poetiku. Ledničky v kavárnách bývají nezřídka neestetické a nadto v interiéru zavazí. Zvažujeme, jak ji sem případně umístit tak, aby byla co nejméně rušivá,” říká Eva Blažková.
Myšlenka otevřít ostatním vlastní zahradu a z garáže udělat kavárnu může být pro většinu lidí docela invenční. „Chceme, aby to byla hlavně zábava pro všechny zúčastněné, například nápoje tu připravujeme do skleniček s ručně leptaným dekorem od naší známé Kateřiny Švarcové. Kávu vám tu připraví naše kamarádka, která to dělá pro radost,” říká s úsměvem Eva Blažková.
Prostor kavárny a své zahrady pojali spíše jako místo, kde se mohou propojovat lidé: „Chceme působit ve veřejném prostoru, tvořit ho a sdílet, spoluvytvářet pohodu. Děcka tu dělají šrumec, hrají si v zahradě, máme radost, že zahrada je žitá, tím, že je k dispozici lidem,” uzavírá Lukáš Blažek.
Šubova 33, Olomouc-Chválkovice