Studenti dostali prostor. Moderní výtvarné ateliéry z Dílny Michala Palaščaka nahradily střelnici branné výchovy
- 27. března 2024
- Realizace
- autor: Tereza Oprchalová
- Foto: Tereza Oprchalová
BRNO - Bílé hrany, geometrie, boxy naskládané na sebe. Katedra výtvarné výchovy v areálu pedagogické fakulty na Poříčí získala díky dostavbě z Dílny Michala Palaščaka nové výukové prostory i ateliéry. Budova tvořená bílými kvádry zakončuje blok domů starší zástavby v Ypsilantiho ulici. Funkční a zároveň velmi přímočarý prostor poskytuje zázemí ateliéru nových médií, ateliéru malby a dílně pro objektovou tvorbu.
Po budově nás provedl autor architekt Michal Palaščak společně s Janou Nedomovou, odbornou asistentkou z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. V prvním patře, do kterého je situována dílna, zrovna studenti pracovali na 3D tiskárně. Podle jejich slov se jim v nových prostorách pracuje skvěle.
Okna v dílně i v ateliéru o patro výš jsou orientovaná na jedné straně do ulice a na straně druhé do parku. Rozvržení a rozmístění oken umožňuje efektivní využití denního světla a zároveň poskytuje působivé průhledy.
Interiér utvářený bíle natřenými betonovými stěnami je navržen s důrazem na flexibilitu a funkcionalitu. Nábytek vychází z jednoduchých prvků, jako jsou desky a kozy ze stavebnin, a je koncipován tak, aby byl snadno manipulovatelný a umožňoval rychlé přizpůsobení prostoru pro různé potřeby.
O patro výš nás v malířském ateliéru ovane typická vůně barev, prostor zčásti zaplňují malířské stojany, na umyvadle se suší štětce. Kromě dvou velkých oken sem proudí denní světlo i ze světlíku. Ateliér je zabydlený, místy tu už vznikly šmouhy od barev, v koutě stojí tři velké plastové popelnice na tříděný odpad. „Prostory dílny a ateliéru jsme navrhli tak, aby snesly všechno. Krása spočívá v tom, že se to tu nemůže ušpinit, protože už to k ušpinění určené je, vidíte, podlaha je zamalovaná od barev a ničemu to nevadí. Je to přece pracovní malířský ateliér, neruší mě tu ani ty obyčejné popelnice. Jsou praktické, dají se jednoduše převézt,” vysvětluje Michal Palaščak.
Naopak je tomu u nejvýše položeného a s šestimetrovým stropem i nejvyššího bloku budovy. Ten je koncipován jako white cube, který je možné zcela vyčistit od jakýchkoli rušivých prvků, a to včetně vybavení nebo denního světla.
„Nacházíme se v ateliéru nových médií, vybaveném například kamerami napojenými na streamovací studio, máme tu možnost projekce na 8K televizi, samozřejmě také možnost projekce přes dataprojektor. Prostor využíváme na přednášky, které zde v reálném čase i stříháme, nahoře se nachází malá místnost se streamovacím studiem,” popisuje Jana Nedomová.
Variabilitu tohoto boxu zvyšuje i možnost změny barevného osvětlení nebo možnost prozářit ho ho světlem intenzivnějším než denním. Kromě přednášek se zde pořádají i workshopy a performance.
Celá budova vznikla v místě někdejší střelnice branné výchovy. Požadavkem ze strany univerzity bylo zachovat průjezd z ulice Ypsilantiho, zároveň do budovy bylo třeba integrovat již stojící trafostanici. „Trafostanice musela po celou dobu zůstat v provozu, což bylo konstrukčně komplikované, zároveň to definovalo beton jako stavební materiál celé budovy,” popisuje Michal Palaščak.
„V každém z boxů nové budovy se pracuje trochu jiným způsobem, ale vždy velmi příjemně. A studenti jsou nadšení, nové prostředí si velmi chválí,” uzavírá Jana Nedomová.
Chtěli byste se do budovy podívat, i když na fakultě nestudujete? Už 5. dubna v 16 hodin máte možnost v rámci procházky Kanceláře architekta města, další prohlídky jsou v plánu v květnu v rámci Open House Brno.