Stavba zahájena. Český soběstačný dům vystačí se slunkem a deštěm
- 13. listopadu 2019
- Projekty
- Aktuality
- Realizace
- Zelená architektura
- autor: red

Sen mnoha lidí. Šetrný dům, který si vyrobí veškerou elektrickou energii ze slunce a uloží ji v bateriích, zachytí maximum dešťové vody nebo drahocenného tepla. Projekt Český soběstačný dům nabírá reálné obrysy. A to doslova. První z domů se po 4 letech příprav začal stavět u Vyššího Brodu v jižních Čechách. Pobyt v něm si bude moci vyzkoušet každý.
Dva roky existuje v Praze testovací laboratoř projektu Český soběstačný dům, ve které jsou umístěny kompletně všechny páteřní technologie. Cílem bylo vše maximálně dopředu připravit a vyladit. Volba jednotlivých technologií se řídila především podle spotřeby elektrické energie, která je u domu nezávislého na inženýrských sítích klíčová.
Elektřina z vlastní elektrárny
Celý koncept energetiky navrhli Michal Klečka a Pavel Fajmon ze společnosti GWL, což je největší evropský dodavatel lithiových baterií a solárních komponent. Jediným zdrojem elektřiny bude vlastní fotovoltaická elektrárna o instalovaném výkonu 10 kWp, doplněná lithium-fosfátovým bateriovým úložištěm GWL s kapacitou 20 kWh.
Standartní fotovoltaické panely budou zabudované v celé ploše jižní části sedlové střechy v klasické dvouplášťové skladbě s provětrávanou mezerou, nahradí tak střešní krytinu. Zatímco celá jižní střecha bude pokryta solárními panely, na severní jsou projektovány černé keramické tašky. Celý organismus technologií pomáhá sestavovat dodavatel elektroinstalací Elpramo. Dům bude primárně fungovat analogově s drobnými prvky tzv. chytré domácnosti jako funkční, nezávislou nadstavbou.
Bez přítomnosti inženýrských sítí
Stavba vyroste na samotě v roztroušené zástavbě Hodslavského potoka, poblíž lyžařského areálu Kramolín v Jižních Čechách. Autorem stavebního návrhu je mladý architekt Vojtěch Lichý ze studia MLAA. Se základní technickou rozvahou technologií mu pomáhal kolega Petr Pávek. Zdi jsou navrženy z broušených cihel Porotherm T Profi, které jsou plněny izolační vatou, a z dřevo-hliníkových oken Internorm s izolačními trojskly. V domě se také široce uplatní materiály Isover pro izolace základů, fasády, podhledů, podkroví a podlah. Dále například fasádní systém s chytrou omítkou, hydroizolace a podlahové hmoty Weber či sádrové omítky Rigips.
„Naším cílem bylo navrhnout malý, pokorný, poctivý domek s dlouhou životností. I proto jsme se rozhodli pro celokeramickou variantu. Vybrané cihly budou minimalizovat spotřebu energie a pomáhat udržovat tepelný komfort v zimě i v létě. Všechny navíc prokazatelně pocházejí z České republiky. Tím největším oříškem bylo rozchodit dům komfortně bez přítomnosti inženýrských sítí. Na to už byl potřeba poměrně široký technický tým. Máme obrovské štěstí na lidi, kteří nám cestou pomáhali a pomáhají,“ říká Pavel Podruh, zakladatel projektu.
Dešťovka vede
Prioritou návrhu vodního hospodářství bylo minimalizovat spotřebu pitné vody z vrtané studny na pozemku. Proto bude zadržována dešťová voda v podzemní nádrži o objemu 16 kubíků a nahradí tak přibližně polovinu spotřeby pitné vody v porovnání s běžným domem. Dešťovka bude po přečištění využívána pro splachování, praní, ale i sprchování. Sloužit bude také pro závlahu zahrady. Při nedostatku dešťové vody systém automaticky přepne na pitnou vodu z vrtu, naopak přebytek se akumuluje ve venkovním jezírku. Odpadní vody se přefiltrují skrze biologickou čistírnu a dále budou vsakovány na pozemku, čímž se koloběh vody uzavře.
Celý vodní management navrhovali a dále jej realizují odborníci ze společnosti Envi-Pur. Vytápění i ohřev teplé užitkové vody bude v zimních měsících zajišťovat kotel na pelety Okofen o výkonu 8 kW. Ten bude dle potřeby i dobíjet baterie díky instalovanému Stirlingovu motoru, který umí přeměnit teplo na elektrickou energii. V období s dostatkem slunečního svitu se k ohřevu teplé vody využije elektrická energie.
Spolupráce se vyplácí
V současné době celý organismus Českého soběstačného domu zahrnuje desítky technologických firem a jednotlivců. Projektu se také podařilo navázat úzkou spolupráci s Hypoteční bankou, která díky své pozici na trhu dokáže i podpořit to, jaké domy se v budoucnu budou stavět. Tým projektu kromě jiného vyvíjí vlastní bateriové úložiště iBatt.energy pro domácnosti bez nutnosti solárních panelů na střeše. Dále provozuje každoroční studentskou architektonickou soutěž, která se spolu s developerem V Invest aktuálně zaměřila na vytvoření realistické vize zelené čtvrti v oblasti Nová Valcha u Plzně.
Český soběstačný dům získal nejvyšší ocenění Evropské komise za ekologické inovace v energetice, tzv. EU Sustainable Energy Award, nebo Social Development Goals Award od Centra OSN v Praze a Asociace společenské odpovědnosti ČR. Projekt autoři programově provozují bez dotací a v intencích myšlenky opensource sdílení informací.
Fotogalerie
Průběh stavby můžete sledovat zde: