Stanice lanovky má díky grafickému potisku skleněné fasády dvojí tvář a titul Stavba roka 2022 k tomu

JASNÁ, SLOVENSKO – Současné architektuře vládnou neutrální a přírodní odstíny, trendem je přirozená podoba použitých materiálů. Výrazné barvy tak často nevídáme. Architektonické řešení dolní stanice lanovky v Nízkých Tatrách překvapuje kombinací obojího. Přes den objektu vládne jednoduchost a přirozenost, kdy fasádě z extra čirého skla dodává hloubku grafický potisk v bílé barvě. Ve večerních hodinách se plášť budovy pomocí nasvícení mění v barevný krystal a předvádí návštěvníkům dechberoucí barevné divadlo.
Nová lanová dráha v Jasné zjednodušuje a zrychluje dopravu návštěvníků z Biele Púti na Priehybu a Chopok jak v zimní, tak letní sezóně. Kvalitu lyžování v Jasné přitom posouvá na vyšší úroveň a kromě komfortu a rychlosti nabízí také potěšení pro oči. Dolní stanice lanovky na Biele Púti od architekta Jiřího Bučka byla na Slovensku oceněna titulem Stavba roka 2022 za výjimečné a progresivní projektové řešení. V internetovém hlasování zároveň získala Cenu veřejnosti. Projekt využívá již dříve zastavěný prostor na Biele Púti, takže si z přírody neurval víc, než bylo třeba.
Objekt má tři nadzemní podlaží, z nichž spodní dvě slouží jako zázemí a parking. Třetí podlaží tvoří dojezdová plošina s nástupní stanicí lanovky, depo a objekt pro obsluhu. Celá technologie lanové dráhy včetně parkování kabin je zastřešena ocelovou konstrukcí s lomenou střechou. Transparentní opláštění doplňuje grafický potisk skleněné fasády a večerní nasvětlení objektu.
Fasádu tvoří izolační dvojskla z extra čirého skla, jehož použití bylo pro dokonalý vzhled potisku nevyhnutelné. Rafinovaný digitální potisk skel o celkové ploše 1500 m2, jehož grafický návrh pochází z dílny Lasvit, byl realizován v závodě HELUZ IZOS pomocí nejmodernějších technologií. „Důkladnou přípravou tiskových dat a pomalým tištěním zajišťujeme nejvyšší kvalitu digitálního tisku. Použitý způsob tisku je jako umělecký proces, který vyžaduje trpělivost a péči, ale výsledek stojí za to,“ říká o potisku Andrea Stejskalová ze společnosti HELUZ IZOS.
Během tisku se na skleněnou tabuli nanáší keramická barva. Po následném sušení a vizuální kontrole je barva v kalicí peci při rovnoměrném ohřátí na teplotu okolo 620 °C na povrch skleněné tabule zapečena natrvalo. Finální potisk je stálobarevný a zůstává dokonalý i za nepříznivých klimatických podmínek a při působení UV záření. Kromě toho je odolný proti otěru, proškrábání i proti změnám teplot. „Metodou digitálního tisku lze vyrobit designová skla s libovolnými motivy i barvami, od jednoduchých vzorů až po celoplošný potisk dle fotografie,“ komentuje IZOS Design Andrea Stejskalová a dodává: „Prostup světla je přitom zcela zachován.“
IZOS Design umožňuje vytvořit na skleněném povrchu jakýkoliv originální dekor či grafiku, ať už jde o oživení části interiéru či exteriéru, nebo se potištěné sklo prolíná celým objektem. Díky nejmodernějším technologiím je tisk bezokrajový a tisknout lze i na skla nepravidelných tvarů, např. šikminy nebo kruh. K dispozici je také nadstandardní velikost izolačních kalených skel IZOS, a to až do rozměru 2400 x 4100 mm. Potištěné sklo může být využito do vrstveného skla, potisk je kombinovatelný se smaltem.