Herzog & de Meuron a MVRDV budou s dalšími architektonickými špičkami soutěžit o Dokumentační centrum holokaustu na Moravě
- 24. června 2021
- Aktuality
- autor: Jan Gerych
- Foto: Zuzana Lazarová

Mezinárodní konference Dokumentačního centra holokaustu na Moravě představila architektonickou sestavu, která bude soutěžit o návrh jeho budovy. Ta se má po vile Tugendhat stát další světovou architekturou ve městě.
BRNO – Včera skončila mezinárodní konference, jež poukázala na smysl a význam zbudování Dokumentačního centra holokaustu na Moravě. Vedle hvězdných projevů historika Timothy Snydera nebo ředitelky Židovského muzea v Berlíně Hetty Berg zde Jakub Kynčl představil architektonické kanceláře, které přijaly účast v plánované soutěži na novostavbu instituce.
„Když mi před víc jak dvěma lety Martin Reiner telefonoval a řekl mi, co si tak jako představuje, že by chtěl v Brně udělat muzeum holokaustu a přivést do Brna nějakou podobně výraznou architekturu jakou byla v podstatě před 100 lety vila Tugendhat, tak mi to přišlo dostatečně bláznivé na to, aby mě to mohlo bavit,” uvedl svoji prezentaci architekt a odborný poradce v projektu zbudování Dokumentačního centra holokaustu na Moravě Jakub Kynčl.

Jednání s městem vyústila k vyčlenění pozemku na brněnské okružní třídě mezi hlavním nádražím a autobusovým nádražím u Grandhotelu. Nejde sice o místo historicky spjaté s některou ze židovských památek, organizátoři jsou s ním však spokojeni, protože působí trochu jako brána do města. Přivítá většinu návštěvníků, kteří přijedou vlakem nebo autobusem.

Ambice přivést do Brna obdobně světovou architekturu, jakou zde vytvořil Mies van der Rohe, ze soutěže předem vyloučila domácí ateliéry. Padlo rozhodnutí oslovit napřímo pět světových kanceláří. „Jak udělat výběr, to je samozřejmě dost složitá záležitost. Určitě jsme se neubránili různým osobním preferencím a soukromým pohledům, nicméně jsme se snažili namíchat ty týmy tak, aby každý přinášel trošku něco jiného, aby reprezentoval nějaký jiný pohled a věříme, že výsledek tomu bude odpovídat,” vysvětlil Jakub Kynčl.

Budova Dokumentačníého centra holokaustu na Moravě nakonec dostane pravděpodobně jiný, trefnější název. Bude v ní moderní muzeum historie židovské přítomnosti na Moravě s důrazem na její tragické vyústění holokaustem. Dále vzdělávací středisko pro mládež a všechna náležitá zařízení, jakými má taková instituce v 21. století disponovat. Zohledňuje se i blízké okolí, jež by mělo dostat klidnou parkovou podobu s možností exteriérové expozice. Pozvání do soutěže přijali Herzog & de Meuron, Cino Zucchi Architetti, Kengo Kuma & Associates a MVRDV. Pátá a poslední pozice v soutěži zůstává zatím otevřená.

Soutěž vypukne na podzim. Deadline je až na jaře příštího roku, aby měli účastníci dostatek času na kvalitní zpracování návrhů. Vítěz bude znám začátkem léta 2022. Rozhodne o něm porota ve složení čtyř odborníků - architektů Josefa Pleskota, Ireny Fialové, Ivana Wahly a Jána Stempela za podpory náhradníků Petra Koláře, Evy Eichlerové, Jana Hory a Pavla Jury. Dále budou rozhodovat zástupci přímo zainteresovaných institucí - brněnská primátorka Markéta Vaňková, ředitel Nadačního fondu pro zbudování a provozování Dokumentačního centra holokaustu na Moravě Martin Reiner a hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Termín dokončení je nejistý, podmiňuje jej rozpočet, jenž se snaží naplnit zmíněný Nadační fond pro zbudování a provozování Dokumentačního centra holokaustu na Moravě. Jakub Kynčl zmínil jako ideální variantu rok 2028, a tedy 100 let od první návštěvy Miese van der Rohe v Brně.