Slow fashion brand Pecka roste spolu s návrhářkou a její rodinou

Říjen 22, 2020 | autor: Jan Gerych

Vendula Pucharová Kramářová vystudovala malířství a uplatňuje je i ve své módní značce PECKA, kde na oděvech vypráví folklórním ornamentem příběhy. Modely navrhuje podle svých aktuálních životních potřeb, takže zrovna dokončuje BABY kolekci.  

 

Drnholec - Modely módní značky PECKA vychází ze života návrhářky a umělkyně Venduly Pucharové Kramářové. Začalo to u sukní, pokračovalo šátky, na podzim přibyly kabáty a v zimě mikiny a bundy. „Primárně totiž vše dělám pro sebe, jsem tak klidnější, že to nejprve vyzkouším, pořádně otestuju, a pak přesně vím, co zákazníkovi říct. Mám tak jistotu, že je výrobek, který prodávám, opravdu kvalitní. Moje portfolio se jednoduše rozšiřuje s mými potřebami. V zimě jezdíme hodně na hory, proto kolekce microfleesových mikin. Mám obří psy, s kterými trávíme spoustu času na cestách a venku, proto třeba softshellové bundy, které jsem testovala na Kavkazu, když jsme se s nimi vydali do Gruzie. Mám ráda, když jsou ty kousky nejen pěkné a originální, ale taky funkční,“ vysvětluje Vendula. 

Za pět let existence si PECKA vybudovala komunitu spokojených zákazníků. Venduliny návrhy jsou nezaměnitelné a na ulici si je nemůžete s ničím splést. Charakteristický je pro ně barevný maximalismus a bohatý folklórní ornament. Šije z moderních materiálů a nejvyšší možnou měrou vytěžuje lokální zdroje. „Snažím se využívat ty nejkvalitnější materiály a technologie. Nechávám si tisknout látky u opravdových profíků a barvy vydrží fakt všechno. Výšivky pro mě dělá jedna malá rodinná firma v Brně, trochu ze mě šílí, protože jsou zvyklí dělat drobné věci jako třeba logo na mikině a moje výšivka s jelenem na zimním kabátě má přes půl metru! Stuhy na sukně a šaty používáme ty tradiční vyšívané, které se používají na kroje. Jsou nádherné! Snažím se, aby všechny materiály od zipu po látku byly vyrobené v Česku. Dovozu se někdy nevyhnem, vlna na kabáty je z Itálie, popelín na košile z Anglie, jinak ale všechno Česko. Snažím se myslet na to, jakou ekologickou stopu tady zanechám a taky hlavně podporovat lokální výrobce.“ 

Foto Zora Vláčilová

Móda Vendulu lákala už od střední. Dokonce se hlásila na studium módního návrhářství, jenže nezvládla nakreslit lidskou figuru, tak se na školu nedostala. Přijali ji ale na výtvarnou výchovu na brněnské pedagogické fakultě a nakonec absolvovala jako malířka na fakultě výtvarných umění. Už tehdy pracovala s tématem folklorního ornamentu. Ilustrovala také několik dětských knížek a když ji oslovila Markéta Bartáková z Ostrožské Nové Vsi, že by chtěla založit značku s nádechem folklóru, vzpomněla si, že se vlastně módou chtěla původně zabývat. Po zkušenosti se značkou Folklor Moderní Slovácko, pro níž malovala ornament, se rozhodla osamostatnit, aby dala průchod svým nejdivočejším představám. Tak vznikla PECKA.

Foto Zora Vláčilová

Autorka sama mluví o PECCE jako o obrazech, které se dají nosit. „Nejprve navrhnu a nakreslím obrázek, který potom aplikuju na látky, z nichž se šije. Inspiruju se jihomoravským folklórem, používám nějaké prvky, které se reálně vyskytují v architektuře nebo na krojích, ale různě je modifikuju, jak tvarem, tak barevností. Doplňuju je pak o různé další přírodní fragmenty, nebo zvířata, které jsou mi něčím blízké, nebo se mi prostě líbí. Základním znakem ornamentu je opakující se symetrická struktura, to dodržuju, jen ji vytvářím z čehokoliv, co se mi zalíbí nebo mi tam zapadne. Nebavilo by mě kopírovat něco, co už přede mnou někdo mnohem lépe udělal. Baví mě to posouvat dál a užívat k tomu současný jazyk a své osobní pocity,“ popisuje Vendula.

Foto Zora Vláčilová

Požádali jsme Vendulu, ať nám "přečte" ornamentální symboly ze svých modelů. Vybrala si pro podzimní počasí nadmíru aktuální pončo. „Používám různé přírodniny, jaké jsou ve slováckém ornamentu běžně, borůvky, jablíčka, všelijaké větvičky, ale přidala jsem si tam i zvířata, která jsou důležitou součástí mého života. Ty se v klasickém ornamentu neobjevují, krom různých ptáčků a kohoutů. Ústředním motivem ponča je jelen. V mnoha kulturách nezávisle na sobě je jelen pánem lesa, takovým nejmocnějším šamanem, ochráncem. I proto tomu mému v paroží hnízdí ptáčci. Dává pozor na všechno živé. Nad ním jsou čtyři srdce, důležité je, že jsou v centrální ose, to značí rovnováhu, která je v životě nepostradatelná. Vedle jelena jsou veverky, nesou žaludy. Veverka je veselý a hravý element, hopká z větve na větev a než se otočíte, je pryč. Nahoře jsou lišky, ty miluju, to je takové moje duchovní zvíře. Mám na nich ráda jejich rošťáctví a chuť do života. Okolo toho všeho poletují sovy, symboly moudrosti. Tyto všechny významy známe z pohádek nebo bajek, to není nic nového. Přidávám si do ornamentu taky další svoje osobní drobnosti, třeba právě žaludy nebo dubové lístky, ty odkazují k dubu, pod kterým jsem se vdávala. Původní funkce ornamentu byla ochranná, proto se vyskytuje v architektuře na žúdrech, tedy okolo dveří a oken. To aby se dovnitř nedostaly zlé síly. Ráda si představuju, že podobnou funkci má i moje oblečení. Minimálně u softshellky to platí, ochraňuje své nositele před větrem a deštěm!“

Foto Zora Vláčilová

„Některé moje kousky mají příběh, jako "Modrá jelení" sukýnka, kde je zachyceno setkání laně a jelena pod hvězdným nebem, doprovází je dvě jejich mláďata. Nebo "Žlutá veverková", kde běhají veverky po dubové větvi a shromažďují zásoby na zimu. Jiné jsou čistě dekorativní, jako "Modrá májová", která je jen zamilovaná. Kolem velkého srdce s dvěma ptáčky kvetou všelijaké rostliny, které v tu dobu můžeme najít v zahradách a lukách,“ dodává návrhářka. 

Foto archiv Venduly Pucharové Kramářové

PECKA je nedílnou součástí Vendulina života a celé její široké rodiny. Práce na značce ji natolik baví a naplňuje, že nepřestává ani po narození syna. Naopak se jej snaží začlenit do fungování PECKY a taky se díky němu konečně vrhla na dětskou kolekci. Její oblečení je tak hravé a pestré, že se jí na dětské řady ptali zákazníci od samého počátku. Bez vlastního dítěte to pro ni ale nebylo aktuální. V těhotenství si však krátila čas do porodu šitím a v PECKA designu si ušila snad úplně všechno od kojícího polštáře po mantinel do postýlky. V těchto okamžicích už vznikají pilotní kousky a v zimě už má jít BABY řada do prodeje. „Adam (manžel), Hubert (syn) i psi mi dělají modely, tchýně pomáhá šít, mamka pomáhá balit balíky nebo jezdí na poštu. Snad všichni příbuzní alespoň chodí v PECCE, a když se někde sejdeme na rodinném výletě, jsme jak chodící reklama. Jediný, kdo mému vlivu odolává, je můj muž, který je vyznáním minimalista. Ale slíbil mi, že nás bude reprezentovat cyklistickým dresem, jezdí cyklokrosové závody, tak uvidíme.“

Foto archiv Venduly Pucharové Kramářové

Titulní foto archiv Venduly Pucharové Kramářové

PeckaFashion.cz

Autor: Jan Gerych