Síla hlíny. Bratři Valovičovi představili na letošním Designbloku odolný keramický nábytek
- 9. října 2024
- Design
- autor: Tereza Oprchalová
- Foto: Ronie Vozárová
PRAHA – Když se řekne keramika, patrně si představíte křehké nádoby jako hrnky talíře nebo misky. Dokážete si ale představit keramický nábytek? Bratři Dávid a Šimon Valovičovi odprezentovali na letošním designbloku méně obvyklý přístup k hlíně. V projektech Wavy a Faro demonstrují sílu keramiky, která v případě stolů a taburetů přesahuje až do formy plastiky. Ve dvou sadách multifunkčních keramických produktů pracují s technikou extrudované keramiky.
Pojďme se nejprve podívat na to, co vlastně extrudovaná keramika je. Běžně se z hlíny modeluje, točí se na kruhu nebo se odlévá do forem, zejména u porcelánu. Extruze keramiky ovšem není žádnou technologickou novinkou, tímto způsobem se vyrábí například plotovky, tvárnice nebo cihly. Vznik extrudované keramiky si můžete představit podobně jako tvorbu těstovin ve stroji. Ze stroje, extrudéru, vylézá pod tlakem sloupec hlíny tvarovaný v závislosti na použité matrici. Sloupec se pak seká na menší kusy, ty se následně brousí, řežou a upravují.
Profesní dráhy obou bratrů se protnuly právě díky extrudované keramice. „Máme štěstí, náš otec je strojař a extrudér nám sám sestrojil. Celé to začalo taburety a stolky Faro, což je má závěrečná bakalářská práce, kdy jsem se inspiroval Portugalskem a svým pobytem tam. Extrudovaná keramika ale nabízí celou řadu možností, ve kterých chceme společně s Dávidem pokračovat”, vysvětluje Šimon.
Barevnost a motivy tradičních portugalských kachliček azulejos inspirovaly Šimona k jejich transformaci do funkčního a odolného nábytku, vhodného jak do interiéru, tak do exteriéru. Kolekce Faro zahrnuje stylové taburety a stolky, které fungují samostatně ale i jako set.
„Mým záměrem u stolků je poodkrýt vnitřek, v momentu, kdy si na něj položíte šálek, můžete nahlédnout dovnitř, což vám přináší další zážitek. Transparentní plát barevného skla skvěle doplňuje robustní keramiku,” říká Šimon.
Skleněné pláty si vyrábí sám ve spolupráci s ateliérem skla na Fakultě multimediálních komunikací ve Zlíně technikou tavené plastiky. Nejprve se vytvoří forma, do které se naskládají kusy skla a následně se nechají roztavit. Výsledkem je tvar, který není na první pohled dokonalý, jsou v něm patrné praskliny z formy nebo menší nepravidelnosti, což lze vnímat jako přednost. „Chceme ukázat materiály ve své nahotě, s nedokonalostmi, které jsou i jejich předností. Zároveň přinést až transcendentní zážitek, třeba v momentech, kdy na stůl se skleněnou deskou zasvítí světlo a celé to působí jako rozeta,” zamýšlí se Dávid.
Za Dávidovými návrhy květináčů Wavy Planters, které jsou modulární a vhodné pro různé druhy nejen pokojovek, stál přirozený pohyb rostlin za světlem. „V čase korony jsem se velmi rád obklopoval rostlinami, zeleň mi tehdy vlastně velmi pomáhala. Při navrhování tvaru květináčů jsem se inspiroval strukturou rostlin, chtěl jsem květináče rozpohybované, vždyť květiny se také hýbou, naklání se za světlem, nejsou statické,” vysvětluje Dávid. Wavy Planters nepotřebují misku pod květináč a jsou plně funkční v jednom kuse, což umožňuje praktičtější zalévání.
Bratři na Designbloku představili další produkt z rodiny extrudované keramiky, a to hrnek. „Chtěli jsme mít i malý produkt, který bude všem dostupný, člověk si ho bude moci dovolit, udělat si radost a zároveň bylo naším záměrem, aby se hrnek od jiných hrnků odlišoval. Vzniká v extrudéru tak, že vytlačíme metrový kus a pak z něj odřezáváme kousky a dno přilepujeme zvlášť. Každý hrneček je unikátní. Baví mě, když má produkt i nějaký vtip, tady si hrnek můžete zaháknout na palec, říká s úsměvem Dávid.
A co bratry baví kromě keramiky? „Lidé, vztahy,” shodují se. „Bez lidí by i naše práce byla o ničem, nedělala by radost, nikdo by nás nepodporoval. Lidé dávají designovým kouskům život. My navíc pocházíme z velké rodiny, byli jsme vždy obklopení lidmi a nabíjí nás to,” uzavírá Dávid.
Dávid Valovič je absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kde studoval pod vedením Maxima Velčovského a Milana Pekaře. Dlouhodobě se věnuje experimentování s materiály, jako jsou keramika, sádra, sklo a porcelán. Jeho tvorba byla součástí prestižních výstav a ocenění, včetně vítězství v kategorii produktový design na Diploma Selection Designbloku 2021 – projekt „What Are You Standing On?”, který je trvale umístěn v Chancery House v Londýně. Dávidova díla vynikají inovativním přístupem k výrobě, vyprávěním příběhů a detailním pozorováním okolního světa. Rád nechává vyniknout materiál v jeho přirozené podobě.
Šimon Valovič je studentem ateliéru Produktového designu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. V designérské praxi se zaměřuje na praktická, estetická a zejména funkční řešení. Rád pracuje s materiály, které má zrovna k dispozici, a jeho cílem je čím dál více propojovat upcyklaci s produkty každodenního využití. Ve své tvorbě se věnuje také práci se sklem, litinou, keramikou a výrobou šperků. Jeho projekt Faro vznikl jako součást bakalářské práce během pobytu v Portugalsku a spojuje místní kulturu s funkčním designem.