Sed Japonců je krásný. Češi se v čajovně ledabyle rozvalí, říkají zakladatelé čajového baru Cha Dō
- 6. listopadu 2024
- Realizace
- autor: Tereza Oprchalová
- Foto: Tereza Oprchalová
BRNO – Rádi byste pronikli do světa čajů a atmosféra klasických čajoven s ušmudlanými koberci propálenými od vodních dýmek není nic pro vás? Pojďte se s námi podívat na Zelný trh 10 do Cha Dō, prvního čajového baru u nás. S cílem přenést krásnou starou tradici do moderního provedení ho otevřeli Lucia Červeňová a Jan Hasala.
Název Cha Dō v překladu z japonštiny znamená „cesta čaje” a odkazuje k čajovně, kterou společně Lucia a Jan čtyři roky vedli. Letos se rozhodli postoupit o krok dál a představit Brnu své pojetí čajového baru. Nový koncept má ambice čaj představit co nejširší veřejnosti, ukázat jeho všestrannost i nápadité způsoby zpracování. „Čaj můžete zapracovat do jídla, do drinků, ostatně samotný čajový nálev lze podávat v mnoha kreativních formách od nádherných tradičních asijských obřadů až po hypermoderní přístupy, kdy ho podrtíte a nacpete do kávovaru jako absolutní barbar,” říká s úsměvem Lucia.
Vzdělávání veřejnosti bylo něco, čemu se věnovali předchozí léta v podniku Cesta čaje. „Předávání informací a principů čajové kultury, bylo vlastně něco, co nás živilo. Přicházeli k nám lidé, kteří čaj vůbec nepili nebo pili, ale nevěnovali pozornost kvalitě. My jsme je učili, co to znamená dobrý čaj, vysvětlovali, proč má takovou cenu, jakou má, učili jsme je o přípravě tradičními i alternativními způsoby. Ovšem v podmínkách, kde jsme s bývalou čajovnou byli, to šlo pouze v malém měřítku,” vysvětluje Jan Hasala. Od nového místa v atraktivní lokalitě si slibují, že povědomí o čajové kultuře rozšíří mezi více lidí.
Do českých kaváren se před nějakými třemi lety vloudil fenomén matchy, která si brzy získala velkou popularitu a pro část konzumentů se stala alternativou kávy. Stane se čaj novým trendem tak, jako se jím stala kdysi výběrová káva? „Čaj nabral velkou trendovost právě díky matche. Prodává se v různé kvalitě, my v Cha Dō podáváme prvotřídní ceremoniální matchu, u níž je obsah kofeinu na jednu porci srovnatelný se třemi espressy. Konzumenti velmi slyší na to, že matcha je zdravá, podporuje hubnutí, detoxikaci, působí proti stárnutí organismu a má mnoho dalších skvělých účinků. Kromě toho, pokud je skutečně kvalitní, tak a umí být i velmi chutná,” vysvětluje Lucia. „Zatím se popularita bohužel týká převážně matchy,” dodává Jan jedním dechem.
Svým interiérem připomíná Cha Dō právě spíše kavárnu než to, co si představíte, když se řekne čajovna. Světlý moderní prostor, řemeslně zpracované stolky z jasanového dřeva, na stěnách neony. Majitelé se s výrobou vybavení interiéru obrátili na Shibui ateliér. „Shibui ateliér byl jasná volba, velmi obdivujeme to, co dokázali třeba v Manye. Zároveň nás seznámili s interiérovou designérkou Jitkou Kosinovou, která za návrhem našeho interiéru stojí,” říká Lucia Červeňová.
Hlavním požadavkem klientů bylo oprostit se od stylu starých čajoven - težkých dřev, koberců a tmavého interiéru. „Podnik si naopak představovali vzdušný, světlý a měli požadavek na zařazení kontrastu oranžové a modré barvy,” popisuje Jitka Kosinová.
Majitelé jasně věděli, že hosté v jejich podniku narozdíl od typických čajoven budou sedět u stolků: „Z našeho pohledu sezení na podlaze či pódiích hosty spíše odrazuje, protože se po nich najednou vyžadují činnosti na které často nejsou zvyklí - vyzout se a sednout si na zem. A hlavně je třeba si přiznat, že nejsme Japonci, jejichž sed je vzpřímený a krásný, takže i když si na zem sednout chceme, ledabyle se rozvalíme. A přesně takový vibe podnik pak dostane. Rozvalený, jako by lidem všechno bylo jedno,” zamýšlí se Lucia.
Jan k tomu dodává: „Samozřejmě to k některým čajovnám úplně patří, je to součást atmosféry, ale naším záměrem bylo udělat místo pro lidi v prvé řadě pochopitelné. Rozhodli jsme se vytvořit čajový koncept, který už nějakým způsobem připomíná kavárnu, aby se hosté nemuseli příliš zamýšlet nad tím, jak se u nás chovat.”
Památkově chráněný barokní palác opata žďárského kláštera z půli 18. století, kde se Cha Dō společně třeba s Hotelem Anybody, Buchtou C nebo knihkupectvím Book Therapy nachází, představuje významnou architektonickou památku. Jitka Kosinová tak čelila výzvám spojeným s prací s historickými prvky interiéru.
„Barokní vzhled je přesné opozitum japonského minimalismu, je přezdobené, mohutné, nicméně nádherný historický strop by bylo škoda nenechat přiznaný,” vysvětluje mladá designérka. Pro čajový bar navrhla lustr, který efektně horizontálně rozděluje čtyři metry vysokou místnost a zároveň tvoří pomyslný strop. Světelná trubice naznačuje cestu čaje od vstupu, kudy vejdete, až k baru, kde vás čeká zážitek v podobě šálku s nápojem.
Oblé barokní místnosti přizpůsobila Jitka Kosinová i tvar nábytku: „V momentu, kdy se jedná o prostor s klenbami, hranaté stoly z mého pohledu nejsou na místě. Jsem velmi ráda, že Shibui ateliér neměl problém s tím vytvořit zaoblené rohy lavic či baru,” pochvaluje si.
Materiálově vsadila interiérová designérka zejména na dřevo. Největším technologickým oříškem zadání byly rozměrné dveře, které zároveň museli přizpůsobit asymetrickému oblouku. Rám dveří měl být původně vyplněn papírem v japonském stylu, ovšem vzhledem k tomu, že se jedná o dveře provozní, bylo třeba najít méně choulostivý materiál.
„Padlo to nakonec na plexisklo, tento syntetický materiál dodává podniku určitou hravost a také se skvěle doplňuje s využitím světel, na které jsme kladli velký důraz. S každou změnou světelného nastavení interiér získá jiný vibe, vysvětluje Jitka Kosinová. Kromě dřeva a plexiskla využila Kosinová v návrhu také kamennou dýhu na baru. Ta prostor propojuje s exteriérem, kamenem vydlážděným Zelňákem, a jeho dominantou, sochou Parnas.
Celý interiér doplňují obrazy od Nikoly Knotkové. „Na její dílo jsem narazila náhodou při návštěvě kavárny, kde měla výstavu. Zaujal mě nádherně atmosférický styl, který dodával prostoru určité kouzlo, aniž by nutně musel o něčem vypovídat. Shodli jsme se s kolegy, že Nikol zavoláme a přestavíme jí náš koncept,” vysvětluje Lucia. Malířka dostala volnou ruku a na plátnech vytvořila cestu čaje v podobě plastické drapérie. Ta působí pokaždé jinak v závislosti na změně osvětlení.
„Z interiéru cítíme konejšivou pohodu a je to stejně hřejivý pocit jako dát si šálek skvělého čaje,” uzavírá Lucia. Pokud chcete pohodu čajového baru zažít na vlastní kůži, stavte se do Cha Dō třeba tento pátek 8. listopadu, kdy se večer koná otvíračka podniku. Od pátku si zde také budete moci kromě čaje objednat asijské pochoutky jako onigirazu nebo bento boxy.
Adresa: Zelný trh 10, Brno
Interiérový design: Jitka Kosinová, Cosini
Truhlářské práce: Shibui ateliér
Plátna: Nikola Knotková