RUJBR: Největším uměním architekta je udržet původní ideu až do realizace

Architekt Adam Rujbr v listopadu 2016 představil v Praze koncept Living Showroom. Designovou vzorkovnu v Jakubské ulici, ve které může za úplatu kdokoli krátkodobě bydlet. Adam Rujbr v hlavním městě žije a tvoří posledních deset let, každý týden cestuje d
RUJBR: Největším uměním architekta je udržet původní ideu až do realizace

Architekt Adam Rujbr v listopadu 2016 představil v Praze koncept Living Showroom. Designovou vzorkovnu v Jakubské ulici, ve které může za úplatu kdokoli krátkodobě bydlet. Adam Rujbr v hlavním městě žije a tvoří posledních deset let, každý týden cestuje do rodného Brna, kde mají Adam Rujbr Architects sídlo. Portfolio atelieru zahrnuje projekty z oblasti zdravotnictví, vzdělávání, průmyslu a řadu rezidenčních budov. Living Showroom, který je hlavním tématem rozhovoru, vybočuje nejen svojí originalitou.

O LIVING SHOWROOM

První Living Showroom se nachází v brněnské Lidické ulici. Můžete přiblížit okolnosti jeho vzniku?
S myšlenkou obytného showroomu jsem přišel v roce 2013, kdy jsme přestavěli prádelnu na střeše pavlačového domu v Brně na moderní designový byt s rozlohou 21 m2. Chtěli jsme ukázat, že i zdánlivě nepotřebný prostor lze využít ke kvalitnímu a designovému bydlení.

living showroom lidicka brno

Living Showroom v Lidické ulici v Brně

Jaké jsou základní myšlenky konceptu?
Řídí se heslem „less is more“. Pojetí je co nejjednodušší, přitom promyšlené a maximálně účelné. Jde o byty o malé rozloze nabité komfortem. V podstatě jde o obytnou vzorkovnu. Cílem je vybudovat síť, která poskytneme možnost prezentace architekta a dodavatelů bytového vybavení. Stejně tak řešení krátkodobých ubytování ve stylovém prostředí v centrálních lokacích měst.

Jaký byl příběh pražského Living showroomu?
Showroom je ve skvělé, centrální poloze Prahy. Zajímavostí je, že Jakubská ulice bývala vůbec nejužší uličkou v Praze. Showroom se nachází ve dvoře barokního obytného domu, historie domu sahá do roku 1300. Na místě showroomu dlouho byla maštal, nebo hospodský šenk. Podařilo se nám zjistit, že v pozdějších dobách měli v našich prostorách nájemníci klubovnu, do které si za koupili barevný televizor Rubín za peníze, které vyhráli v soutěži o nejlépe vyzdobený dům.

Prostor jste si pronajali, nebo jej vlastníte?
Nakonec jsme jej museli koupit, s čímž pomohl investor a společník Martin Dítě. Prostor má rozlohu 36 m2. Místnosti byly velice vlhké, museli jsme odstranit spoustu vrstev betonu a omítek.

Původní stav v Jakubské ulici v Praze.

Showroom je navzdory dlouhé historii místa vybaven velmi moderně.
Využili jsme například inteligentní elektroinstalaci, přes mobil lze ovládat teplotu, světla, projekční příčku Smart-i-wall, audioprvky, televizi atp. Problémy s vlhkostí jsme vyřešili rekuperačním výměníkem. Kromě retro radiátorů je vytápění pod podlahou, ta je zvlněná dubová s atypickými vrypy. Celý interiér je plný atypických prvků a detailů, které jsme museli řešit na míru. 

Co bylo v případě pražského showroomu největší výzvou?
Výzva to byla především pro dodavatele nábytku i technologií. Do malého prostoru nad sprchu jsme museli mimo jiné vměstnat bojler, vzduchotechniku, ale také projektor pro Smart-i-wall.

ap-0001

Living Showroom v Jakubské ulici v Praze.

ČLÁNEK O LIVING SHOWROOM VČETNĚ SEZNAMU DODAVATELŮ ZDE

Smart-i-wall je multimediální skleněná příčka primárně pro kancelářské realizace. Vy jste ji jako první umístil do rezidenčního projektu, čím vás příčka zaujala?
Byl jsem na prezentaci rodinných firem a velmi mě zaujaly technické možnosti Smart-i-wall včetně schopnosti se z(ne)průhlednit, což nám umožňuje vizuálně propojit obě místnosti, ačkoli je předěluje sprchový kout. Jejího výrobce, společnost, LIKO-S jsem znal už dříve.

Věřím, že může být příjemné mít možnost přímo z postele či gauče vidět svoji partnerku ve sprše.
To ano, ale takhle to nefunguje. Při vstupu do sprchy se příčka zatmaví a na straně z koupelny se automaticky zatáhne závěs.

adam rujbr living showroom

LIVING SHOWROOM JAKO FRANČÍZA

Cílem Living showroomu je vytvořit síť frančíz. Jaké jsou podmínky spolupráce?
Nejprve musíme vyhodnotit, jestli je prostor zajímavý a zapadá do našeho konceptu. Living Showroom patří do center měst, ale i na jiná zajímavá místa – golfová hřiště, sjezdovky, na břehy jezer. Musí tam ale být rychlé připojení k internetu. Má přinést udržitelnost, tedy oživit zpustlá místa, mít nízkou energetickou náročnost. Zároveň nám jde o společenskou zodpovědnost, takže je usilujeme o zaměstnání například žen na mateřské při úklidu atp. Další podmínkou je využití moderních technologií, tepelných čerpadel, rekuperace a dalších. Vybavení získáváme od partnerů levně či zdarma, na oplátku je propagujeme. My se touto cestou dostaneme k zajímavým technologiím, budujeme síť vztahů. Pokud jsou tato kritéria splněna, uděláme předběžnou analýzu nákladů a návratnosti. Když do toho zájemce jde, pokračujeme dalšími fázemi, projekční studií, tvorbou projektu, koordinací dodavatelů a stavebním dozorem.

Jaké jsou finanční podmínky frančízy?
Frančízant platí pevnou taxu plus odvádí částku, která je dána procenty z obratu. Tyto peníze financují zákaznickou linku, marketing a správu rezervací. Investice do přestavby prostoru např. ve výši 500-700 tisíc se můžou rychle vrátit, odhadem za 3 roky. Provoz a úklid si každý zajišťuje sám, my řešíme marketing a rezervace.

Je vaším cílem, aby byly jednotlivé showroomy vizuálně rozpoznatelné, třeba jako restaurace McDonalds?
Měly by mít stejné prvky, především bychom je chtěli sjednotit  technologicky. Partnerstí v nově vznikajících showroomech přednostně poskytujeme firmám, která byly s partnerstvím spokojeny. Partnerství vnímáme jako dlouhodobý proces, nechceme partnery střídat jako ponožky.

Také dveře od sprchy jsou na míru.

Atypické prostory vyžadují atypická řešení, například dveře sprchy.

Prostřednictvím jakých služeb si lidé mohou přenocování v Living Showroomu zajistit?
Využíváme otevřených služeb jako www.booking.com, protože je to cesta, jak o sobě dát vědět. Nejvýhodněji si však ubytování či prohlídku mohou zajistit přes naše webové stránky. Zájemce si ale může po předchozí domluvě sjednat individuální prohlídku, nebo domluvit v showroomu schůzku s některým z dodavatelů. Showroom ale může sloužit také pro inspiraci těm, kteří si chtějí zařizovat dům či byt – prostě si rezervují ubytování a vše si osahají. Showroom samozřejmě využijí také turisté, ať už na eventy typu Designblok, anebo jen tak.

Dokážete si představit, že byste sám v Living showroomu bydlel?
Jistě, že ano. ale musel by být o trochu větší pro celou rodinu.

adam rujbr living showroom

O ADAM RUJBR ARCHITECTS

Jakým typem zakázek se vaše kancelář zabývá?
Jsme tým sedmi lidí, máme kancelář v Brně a Praze. Dříve jsme se dost profilovali do kultury, ale nyní děláme hodně staveb pro zdravotnictví – tři novostavby pavilonů v Tišnově a v Olomouci. Dále děláme depozitáře pro Moravskou zemskou knihovnu v Brně a druhý pro Východočeské muzeum v Pardubicích. Do toho navrhujeme rezidenční stavby jako vily a rodinné domy, občas nějaký průmysl. Nyní například pro belgického klienta pana Liona v Humpolci. 

Můžete stručně popsat váš tvůrčí proces?
Musím se důsledně seznámit s daným místem, prostorem a především vést dialog s lidmi. Co chtějí, co potřebují. Práce na některých budovách by se dala přirovnat k práci sochaře. Například u přístavby kolejí UTB ve Zlíně jsme s kolegou sochařili a modelovali přístavbu schodiště, aby měla vyvážené proporce. Dnes už ale obvykle neděláme fyzické modely, protože je to příliš pracné a zdlouhavé. Dnešní software je velmi funkční a vykreslení realistické.

Čím je pro vás architektura?
Architektura je disciplínou na pomezí techniky a umění. Každá stavba by měla mít estetickou přidanou hodnotu a zásah architekta by neměl negativně ovlivňovat svoje okolí, měl by jej respektovat. Největším uměním ale je zakázku získat a udržet původní ideu až do realizace.

ap-0002

Sledujete směr, který se vyvíjí tvorba kancelářských prostor?
Sleduji spíše to, jak se vyvíjí způsob práce. Lidé se z homeofficů vrací do kanceláří. A ty se začínají podobat domovům. Klienti čím dál častěji chtějí mít odpočinkové zóny, nebo miniaturní telefonické místnosti.

Vlastní atelier jste založil v roce 2004. Jaká byla vaše profesní dráha po dokončení studií?
Nastoupil jsem do společnosti, jádrem jejíž činnosti byly dodávky divadelních technologií. Rozvinula se ale do velké stavební společnosti s vlastní projekční divizí, kterou jsem šest let vedl.

Přinesl vám koncept showroomů nějaké další zakázky?
Investorka velkého bytového projektu využila nabídky jít do brněnského showroomu a když jej viděla, řekla něco ve smyslu: Když takhle zvládnete tak malý byt, zvládnete i velký barák.

living showroom

Na jakých dalších neobvyklých místech se můžeme těšit na další Living showroomy?
V lednu 2017 bychom chtěli otevřít další na střeše pasáže Typos byt o rozloze 20m2. Zájemce o frančízu mám v Olomouci nebo Bratislavě. Máme ale vytipované místo také v Barceloně, kde kde působí můj kamarád architekt.

Ing. arch. Adam Rubjr
narozen 1973 v Hodoníně
vystudoval FA VUT v Brně
pracoval ve společnotech Elseremo a Techoart Czech
2004 založil atelier Rujbr Architects

Vybrané realizace
Rekonstrukce kulturního domu města Písku
Rekonstrukce kultruního domu Svoboda v Chebu
Rekonstrukce domu kultury v Hodoníně
Areál společnosti Turbosol v Brně
Rodinný dům pro fotografa, Praha 6
Rodinný dům v Praze, Kunraticích
Rodinný dům Březiny
Rodinný dům Kotvrdovice

Další články

Načítáme další články…

Generální partner

Hlavní partner

Mediální partner

Nastavení ukládaní cookies

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Vlastní

Vlastní nastavení cookies