Punkt. Kavárna s nádechem Berlína

Brněnská kavárna Punkt. je příkladem prostoru, jehož koncept není dílem architekta ani interiérového designéra. Život mu vdechli jeho majitelé, kterým s dotažením nápadů pomohl kavárník Jiří Giesl ze Šumperka. Přístup DIY a pár šálků inspirace z domácí i světové kavárenské scény přinesly inspirativní výsledek.
Svět brněnských kaváren už dávno není zmizelý, ba právě naopak je s každým dalším podnikem pestřejší. Předmětem našeho zájmu není výběrová káva, čilý společenský život, ale pojetí prostoru a interiéru kavárny.
Punkt. na adrese Bayerova 7 nahradil v přízemí nájemní domu kavárnu Tranzistor. Dům postavil v roce 1933 architekt Václav Dvořák pro Československou obchodní banku. „Ve stavebním podnikání se tehdy spojil s Aloisem Kubou. Ve 30. letech se firma začala zaměřovat na stavbu velkých nájemních domů. Na parcelách bývalých továren a průmyslových objektů v blízkosti dnešní Kotlářské ulice začaly vyrůstat nové ulice kvalitních činžovních domů postavených podle racionálních a ekonomických zásad a s moderním technickým vybavením. V domech bylo například zaváděno ústřední topení a výtahy,“ přibližuje etapu Dvořákova díla Brněnský architektonický manuál.
Současná podoba podniku vznikla kompletním odstraněním původního interiéru. „Inspirovaly nás desítky minimalistických kaváren, které jsme při svých cestách v posledních letech navštívili, například berlínské kavárny Silo, Barn a Companion coffee, nebo bukurešťský Steam. Podobu interiéru jsme konzultovali s kavárníkem Jiřím Gieselem, který provozuje krásnou kavárnu Pikola,“ uvedli Klára Švandová a Martin Dutkiewič, kteří kavárnu provozují.
Rozměrný bar, který slouží přípravě i výdeji nápojů, byl na zakázku zhotoven z dohněda mořeného a opalovaného borového dřeva, stejnou povrchovou úpravu i materiál mají i stolky a taburety. K sezení krom toho slouží vysloužilé židličky původem ze základní školy. Barový displej má podobu strukturovaného policového systému.
Osvětlení je řešeno žárovkami bez stínidla zavěšených na textilních kabelech, nad barem jsou použita designová stínidla, která se po západu slunce vytváří poutavou stínohru.
Kromě baru upoutá „saudkovské“ pojetí dvou ze stěn. „Využili jsme zbytky pigmentů na malování kulis, jejichž mícháním jsme vytvořili kýžený odstín a barvu nanášeli kousek po kousku houbičkami. Byl to sice velmi zdlouhavý a pracný proces, ale výsledek za tu námahu stál,“ popsala Švandová vznik strukturované textury.
Jedním z mála původních prvků jsou rámy oken a dveří s jednoplášťovým prosklením. „Sice kvůli nim hodně protopíme, ale jsou z nich cítit třicátá léta. Nahradit je moderní alternativou by byla velká škoda, protože dnes už taková okna nikdo nevyrobí,“ popsali provozovatelé.
To, co není na první pohled patrné, ocení ti, kteří hostům připravují kávu. „Protože v kavárně sami pracujeme, dobře jsme si rozmysleli umístění jednotlivých prvků, přemýšleli jsme o každém pohybu, přičemž jsme využili zkušenosti z předchozí práce za barem. Výsledná podoba je fúzí všech podniků, ve kterých jsem pracovala, i které jsme obdivovali v zahraničí,“ popsala Švandová.
Práce na odstranění původních nátěrů ze stěn prozradila bohatou historii prostor. „Podle množství vrstev všech představitelných barev jsme byli patrně jediní, kdo se za desítky let pokusil omítku sundat,“ popsal Dutkiewič. Dvojici se podařilo zjistit, že kromě kavárny a baru byla na místě podniku také prodejna ovoce a zeleniny. „Na jednom ze skel výlohy jsou dodnes patrné stíny po nápisu zelenina,“ uzavřeli baristé. Zmizelý nápis „zelenina“ má ostatně svou platnost i dnes, i když se neprofilují jako veganská kavárna, pokrmy z masa byste v sortimentu hledali stěží.
Kavárna Punkt.
Místo: Brno, Bayerova 7
Návrh interiéru: Klára Švandová, Martin Dutkiewič, Jiří Giesel
Realizace: 2015-6
Kontakt: FB stránka
Fotografie: Jiří Hloušek