Ptačí garsonky - hit městské divočiny, aneb Můj nájemník je brhlík

Jako dítě jsem za šedých zimních dní měla jednu velkou zábavu – pozorovat ptáky v krmítku. Bylo to tehdy jako sledovat oblíbený seriál. Napětím jsem skoro nedýchala, vrabci se vždycky hrdě nacpávali a odháněli menší sýkorky a zvonky. Pořádek nastal, když přiletěly hrdličky, které zabraly krmítko a vytlačily menší opeřence. Drobní ptáci odletěli a já jsem se začala těšit na novou epizodu... třeba s brhlíkem v hlavní roli. Ptačí garsonky mě na letošním Designbloku vrátily do dětství. 

skladaci-garsonky

Osobní ptačí miniseriál můžete díky garsonkám designérů Adriany Kováčové a Matúše Opálky sledovat každý den. Stačí si pořídit to správné krmítko a jestli jste náročnější, tak klidně rovnou budku a budete mít o zábavu postaráno. Vybírat můžete ze čtyř různých budko - krmítkových řad. Autorské budky jsou určené pro konkrétní druhy ptáků, zatímco skládačky mají univerzální využití. Doma si je snadno složíte podle návodu.

Foto Johana Němečková

Foto Johana Němečková

Ty se zpevněným otvorem jsou o něco odolnější, ještě lépe chrání ptáky proti nechtěným návštěvám. Aktuálním produktem jsou nyní krmítka ve čtyřech barevných provedeních. Pokud se rozhodnete pro budku, je doba její instalace právě teď v první polovině zimy.

Foto Johana Němečková

Foto Johana Němečková

Ptačí garsonky

Váš nájemník může být právě brhlík lesní, který si ji možná ještě trochu upraví blátem. Je to pozůstatek způsobu života jeho předchůdců obyvatelů skalních stěn, kteří si dutiny dozdívali blátem tak, aby se do nich nikdo nedostal. Což dělá i v případě, že osídlí nabídnutou budku. Málokdo ale brhlíka skutečně pozná podle vzhledu a vždy vzbuzuje pozornost, pokud navštěvuje naše krmítko. Shora je břidlicově modrý, bříško kontrastuje oranžovými tóny. Je to kápo, který si na krmítku dokáže rychle zjednat respekt.

garsonky-gesprach

Máte obavu, že byste do vaší garsonky nenašli nájemníky? Nebojte budky i krmítka vznikly ve spolupráci s ornitologem Ondřejem Sedláčkem, který respektoval všechny jejich požadavky na současné bydlení a už mají svoje obyvatele. Další věc, která by vás mohla trápit, že ty budky a krmítka nic nevydrží, nebojte jsou vyrobeny z ekologických materiálů extrémně odolných vůči vnějším vlivům. V neposlední řadě jsou také krásná!

Zdroj a informace

Foto Johana Němečková

Foto Johana Němečková

Autor: Jana Hloušková

Zajímám se o architekturu, fotografii a ikonografii (vizuální hádanky: ikon – obraz, grafein – psát). Vystudovala jsem Památkovou péči se zaměřením na technické památky (Ostravská univerzita v Ostravě) a Teorii dějin výtvarných umění (Univerzita Palackého v Olomouci).