Obrazem: Budoucnost nebo extravagance? Prvok je první český dům vytištěný na 3D tiskárně

První dům vytištěný pomocí 3D tiskárny na našem území je na světě. Dostal jméno Prvok a jeho autoři v použité technologii vidí směr, kterým se vydá české stavitelství.  

Ambiciozní projekt, který budí emoce. Takto by se dal označit počin sochaře Michala Trpáka a jeho týmu. Prvok má stejně jako další ojedinělé stavby svého druhu řadu zastánců, ale i svých odpůrců.  

První český 3D tištěný dům z betonu v posledních dnech vznikal v Českých Budějovicích. Tisk trval celkem 22 hodin a bylo na něj potřeba 17 tun betonové směsi. Po ztvrdnutí betonu bude celý dům převezen do Prahy a na konci prázdnin se představí veřejnosti na Střeleckém ostrově.

3D tisk jako budoucnost?

Autoři projektu Prvoka prezentují jako hybatele změny a dodávají, že k tomu, aby se tisk budov stal běžnou stavební praxí, je třeba ještě hodně úsilí. „Každý přenos teorie do praxe přináší nečekané komplikace a právě proto je potřeba praktickými zkouškami vzniklé problémy vyřešit. Věříme, že tyto druhy experimentu se stanou hnací silou akcelerace změn ve stavebnictví,“ sdělil k budoucnosti technologie Libor Vošický, předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny.

©Kateřina Nováková
Projekt vzniká pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu. ©Kateřina Nováková
©David Veis

Technologie 3D tisku nanáší vrstvu po vrstvě. ©David Veis

Vizualizace interiéru domu. ©Buřinka

Více informací najdete na webových stránkách projektu