Příprava menších projektů v BIMu není podle mnoha projektantů efektivní, mně slouží výborně, říká vítěz HELUZ BIMit 2024
- 6. září 2024
- Rozhovor
- autor: Jan Gerych
- Foto: Ladislav Vejsada
Ladislav Vejsada se do soutěže HELUZ BIMit přihlásil letos podruhé. Upozornil jej na ni obchodní zástupce HELUZ, který zná jeho práci. Poprvé to dopadlo čtvrtým místem, takže letos zkusil štěstí znovu a dosáhl až na vrchol. Architektura jej baví od střední školy, po vysoké si prošel několika architektonickými a projekčními kancelářemi a dnes pracuje na sebe. Postavil si rodinný dům s ateliérem, takže to do práce nemá daleko, naštěstí má ženu, která drží jeho workoholismus na uzdě.
Navrhuje především rodinné domy a menší stavby občanské vybavenosti. Projektování v BIMu používá dennodenně, je to výborný pomocník na projektech, které se řeší od studie po kolaudaci stavby. V procesu tvorby projektu a následné realizace dochází k velkému množství změn a právě díky softwaru BIM se práce výrazně zefektivňuje a eliminují se chyby. „Hlavní benefit Building Information Modelingu je, že můžu klientovi vše ukázat názorně na 3D modelu, realizačním firmám je pak možné díky vysoké podrobnosti projektu takřka okamžitě generovat potřebné detaily, řezy a návaznosti konstrukcí včetně chtěného 3D zobrazení,” vysvětluje architekt.
Jaký model jste přihlásil do soutěže?
Vzal jsem projekt, na kterém jsem zrovna pracoval a upravil ho dle požadavků soutěže. To v zásadě obnášelo použití knihoven HELUZu, načtení konstrukcí ze selektrou konstrukcí HELUZ. Šlo o moji klasickou práci, kterou jsem doplnil o prvky HELUZ.
Jde o projekt vašich klientů?
Ano, je to reálný projekt, který se zrovna realizuje. Myslím si o něm, že má architektonickou hodnotu, tak jsem ho použil do soutěže. Na soutěžním modelu však není nic konkrétního, co by jej spojovalo s investorem a místem, je to prezentace projektování v BIMu. Na druhou stranu, až se s investorem uvidím na kontrolním dni na stavbě, zmíním se. Jistě ho potěší, že projektant, který mu má pomoci splnit velký sen – stavbu rodinného domu, má s jeho projektem úspěch a je odbornou porotou kladně hodnocený.
Čím jste přesvědčil porotu?
Kromě architektonické hodnoty návrhu, to jistě bylo využití projekčních podkladů společnosti HELUZ – doplňkových prvků, selektoru konstrukcí, exportéru IFC a v neposlední řadě také detailní aplikování prvků v konstrukcích stavby.
(Vyjádření poroty: „Výherní projekt soutěže HELUZ BIMit 2024 získal nejvyšší hodnocení díky důslednému dodržení všech hodnotících kritérií. Vynikl zejména architektonickým řešením a maximálním využitím BIM podkladů HELUZ, což mu zajistilo vysoké bodové ohodnocení. K vítězství významně přispěla také kvalita zpracování geometrie objektu, která se ukázala být nejlepší mezi všemi soutěžními návrhy. Celkově projekt zaujal svým komplexním a pečlivým technickým zpracováním, což mu zaslouženě přineslo první místo." Pozn. red.)
Jak často navrhujete domy v cihle?
Keramické pálené cihly jsou pro mě materiál, který používám nejčastěji. Dále je tu vápenopískové zdivo, nějaké pěnosilikáty a podobně, ale ty tolik nepoužívám. U keramického zdiva se nejčastěji jedná o jednovrstvé zdivo o tloušťce 44 nebo 50 cm. Jednovrstvé zdivo je dlouhodobě ověřená konstrukce, která je ideální pro tvarově a konstrukčně jednoduché stavby. U staveb konstrukčně složitějších, kde je nutné řešit velké množství detailů včetně nutnosti dodatečného zateplení, je vhodné použít cihlu o menší tloušťce například 30 cm a následně z vnější části provést zateplovací systém.
Na čem aktuálně pracujete?
Právě jsem dokončil rodinný dům kousek od Ledče nad Sázavou. Dvoupodlažní dům se sedlovou střechou vesnického typu. Stavba bude postavena z kompletního systém HELUZ – zdivo tloušťky 50 cm, miako strop a zastřešení taškovou krytinou. I v tomto případě jsem pracoval od počáteční studie až po prováděcí projektovou dokumentaci v Archicadu. Nyní už jen projekt dorozpočtovat a místní firma v brzké době zahájí stavbu. Do konce roku by měla být hotová hrubá stavba.
Dále pracuji na projektu vily v Humpolci, stavbě občanské vybavenosti – objekt pro dětskou skupinku, menším bytovém domě a stavebních úpravách podkroví – mám tady na Vysočině dostatek práce.
Přihlásíte se do soutěže znovu?
Určitě ano, mám s ní dobré zkušenosti. Když jsem se přihlásili poprvé, vyhrál jsem dron, který dodnes využívám ke své práci. Podruhé jsem skončil na prvním místě a jestli se mi to podaří i příště, budu jedině rád.
Jak jste naložil s obnosem, jenž jste za výhru dostal?
Zatím ještě nijak, ale za 14 dní se chystáme na dovolenou. Trávím v práci hodně času, tak bych chtěl výhru využít k tomu, že strávím čas s rodinou mimo domov.