Přílivový Drak 12 dodává elektřinu do faerské sítě, technologie má do šesti let zcela nahradit fosilní zdroje
FAERSKÉ OSTROVY – Oceán je nedozírný zdroj obnovitelné energie. Příležitosti přináší oceánské a přílivové proudy, odstup přílivu a odlivu, termální energie, osmotická síla a samotné vlny. Švédská společnost Minesto, která vznikla vyčleněním z koncernu SAAB, se zaměřuje na využití oceánských a přílivových proudů, které jsou předvídatelné a ukrývají největší potenciál. Technologie v tomto odvětví už pokročily do té míry, že se začínají uvádět do běžného provozu a Minesto je toho součástí s Dragonem 12.
Jde o první průmyslově vyráběný model přílivového draka s rozpětím křídel 12 metrů a výkonem 1,2 MW. Je přichycen ke dnu lanem a řídící systém jej pomocí směrových a výškových kormidel navádí do optimální zacyklené trajektorie ve tvaru ležaté osmičky. Drak se pohybuje díky hydrodynamickému vztlaku vznikajícím v proudu na křídle a rotující turbína v jeho středu roztáčí generátor, který převádí kinetickou energii na elektřinu. Ta vede kabelem v úchytu do sítě.
Výrobce vykazuje, že jde o jedinou známou technologii, jež se vyplatí i v pomalých proudech tekoucích pouhých 1,2 m/s, takže se dá uplatnit i v případě oceánských proudů. V porovnání s konkurencí jde o lehké zařízení (o váze 28 tun) a, jelikož se dá odpojit a odtáhnout na břeh bez speciálních plavidel, zásadnější údržba probíhá v klidu na břehu. Dragon je škálovatelný, takže se dá vyrobit na míru dané oblasti. Je tak vhodný jak ve formě jednotlivých instalací pro odloučené komunity bez přístupu do sítě, tak multimegawatové farmy.
Faerské Ostrovy na severu Atlantického oceánu si vytkli ambiciózní plán získávat veškerou energii z obnovitelných zdrojů už do roku 2030. Země oplývá především silnými větry a oblévají ji ještě silnější proudy, proto už v současnosti vyrábí více než polovinu spotřeby vodními a větrnými elektrárnami. S přispěním Dragonů 12 by se jim cíl mělo podařit splnit. Současná instalace přílivového draka je totiž jen první kapkou, v plánu je několik soustav o celkovém výkonu 120MW.