Prestižní cenu pro mladé umělce hostí poprvé v historii Moravská galerie

Dnes začíná v Moravské galerii výstava, která představí pětici finalistů CJCH.  Odborná porota letos z českých umělců do 35 let vybrala Vojtěcha Fröhlicha, Lukáše Karbuse, Barboru Kleinhamplovou, Pavlu Scerankovou a Pavla Sterce. Všechna díla vznikla přímo pro finální výstavu a jak uvedla ředitelka Společnosti CJCH Karina Kotová: "Jednotlivé projekty se prostorově a mnohdy i tematicky prolínají a poukazují na možnosti současného umění vyjadřovat se k době, ve které žijeme, zcela jedinečným jazykem."

CJCH_02-1060x611

CJCH_06-1060x707

CJCH_14-1060x707

Umělci se rozhodli svá díla ztvárnit pomocí nejenom tradičních výtvarných prostředků, jako například Lukáš Karbus, který prezentuje cyklus snivých a výrazně barevných maleb inspirovaných krajinou kolem České Lípy, odkud pochází, ale nebáli se využít ani možnosti 3D tisku - jako třeba Pavel Sterec, jenž vystavuje skutečné i fiktivní výsledky geologických sond včetně fosilizovaných "pozůstatků dneška." Naopak Pavla Sceranková zhmotnila svou fascinaci nadpozemským reliktním zářením a nejvzdálenější minulosti v několika konkrétních objektech. Pomocí digitálních médií se k tématu lidského těla vyjadřuje Barbora Kleinhamplová, která přidala i desetiminutové video jógy smíchu. Minimalistickým příspěvek Vojtěcha Fröhlicha nabízí připojení k internetu a odkaz na Facebookovou stránku. Vyzývá tak návštěvníky, aby jej následovali do reálného světa a vyrazili s ním třeba na výlet.

CJCH_03-1060x707   CJCH_15-1060x707

Kdo bude vítězem 26. ročníku CJCH se dozvíte na základě rozhodnutí mezinárodní poroty 20. listopadu 2015 v Besedním domě v Brně. Výstava pak trvá do ledna 2016.

Zdroj

Zdroj fotografií

Autor: red