Přestavba domu v dělnické kolonii měla na malém půdorysu vytvořit velkorysý prostor a bezprostřední vztah k zahradě
- 12. února 2025
- Realizace
- autor: Jan Gerych
- Foto: Lukas Murer

WINTERTHUR, ŠVÝCARSKO – Dům v dělnické kolonii z dvacátých let minulého století měl dostát potřebám moderní čtyřčlenné rodiny. Ta si přála prostor a kontakt s exteriérem, což se kvůli malému půdorysu a zvýšenému přízemí jevilo jako nemožné. Lorenz Bachmann však obojí vyřešil efektní levitující střechou.
Původní vysokou střechu pomyslně rozevřel, čímž pod ni dostal požadovaný prostor, a protože teď tvoří dostatečné přístřeší po obou stranách domu, umožnila vznik strategické terasy u nové kuchyně. Díky terase je nyní okolní zahrada přístupná bez zásadních překážek. Na druhé kryté straně leží vstup do domu a majitelé tam teď mohou parkovat kola a kočárky.
Změn se dočkal pochopitelně i interiér. Přízemí se vykuchalo, takže je najednou dost místa i tam. Prostor je orientovaný ke kuchyni s terasou, jež funguje jako mezistupeň sbližující dům s pozemkem. V prvním patře jsou ložnice a z původní schodišťové šachty vedou na novou půdu schody z CLT panelů. Nová střecha se obrazně vznáší díky proskleným štítům, jimiž skýtá výhledy na štíty sousedních domů na jedné straně a zalesněné svahy na druhé. Efekt doplňuje obvodový skleněný pás, jenž půdu propojuje se zahradou.
Střecha leží na původní hřebenové vaznici a na dvou nových zvýšených okapových vaznicích. Prolamuje ji jediné střešní okno, které spolu s nezvyklým kruhovým otvorem ve skleněném pásu vpouští dovnitř vzduch. Podlaha i podhledy jsou ze stejných CLT panelů jako schodiště, odhalenému prostoru dodávají teplý vibe. V podlaze jsou úložné prostory, kam se vejde vše potřebné jako třeba hudební nástroje, na něž zde Lara a Marcel cvičí, pokud si zrovna nečtou. Krytinu střechy tvoří černé fotovoltaické panely položené na přiznaných dřevěných latích a přichycené malými kovovými háčky.