Plovoucí co-si-budete-přát PORT X

Prosinec 12, 2014 | autor: red

2

3

4

5

6

7

8

9

10

PORT X je univerzálně použitelný prefabrikovaný modulární objekt s možností umístění na vodu. Představuje objekt bez konkrétního umístění, pohybuje se tak na hranici mezi architekturou a designem. Jeho vzhled je formován také technologií výroby a potřebou mobility.

Je složen ze šesti segmentů s možností opakovaného rozkládání a převozu po silnici. PORT X je nízko nad vodou nebo terénem. Ponton umožňuje tažení lodí. Přístup ze břehu nabízí mobilní lávka. PORT X je jednopodlažní, má obdélníkový tvar s pultovou střechou. Konstrukce umožňuje propojit více PORTů X dohromady. Obytné místnosti mají výhled orientovaný směrem na vodní plochu, kde se nachází i terasa. Fasáda je prosklená s francouzskými okny na zastřešenou terasu. Na fasádě orientované k břehu jsou umístěny pouze vstupní dveře. Na bočních stěnách jsou pevně zasklené okenní otvory. Obklad interiéru je ze sibiřského modřínu, tvoří podlahu, strop i zadní stěnu objektu.

Jednotlivé segmenty jsou vyrobeny z kompozitového sendviče, který tvoří několik vrstev laminátu a tepelné izolace. V řezu mají segmenty tvar písmene „C“. Ve stropě jsou umístěny plastové střešní světlíky, které prosvětlují místnosti a zajišťují jejich větrání. Vnitřní prostor je rozdělen SDK příčkami. V objektu jsou veškeré technolgie domu řízené inteligentním systémem. Teplou vodu zajišťuje elektrický ohřívač, vytápění a chlazení zajišťuje tepelné čerpadlo typu vzduch-vzduch. Jižní fasáda je stíněna venkovními screenovými roletami. PORT X je velmi nenáročný na spotřebu energií, projekt počítá s možnostmi plné nezávislosti na inženýrských sítích (nádrže na vodu a splašky, nízkonapěťový rozvod elektřiny, solární nebo větrný zdroj elektrické energie.

Port X

Adresa: Praha, Česká republika
Design: atelierSAD s.r.o.
Autoři: MgA. Adam Jirkal, MgA.Jerry Koza
Spolupráce: Ing. Tomáš Kalhous, Ing. Josef Průša, Dušan Sinetar, Ing. Arch. Vít Markvart
1 modul: 3,3m (š) x 7,4m (h)
Zastavěná plocha: Plocha objektu : 155 m2, Užitná plocha: 105,5 m2 + 35,5 m2 (terasa)
Obestavěný prostor: cca. 500 m3
Hlavní dodavatelé:atelierSAD s.r.o., Derek Yacht s.r.o.
Projekt: 2006-2009
Realizace: 2013
Lokalita: toho času Vltava, Praha, Česká republika

Fotografie: Lukáš Žentel

Více informací: Atelier SAD 

Autor: red