Podhoubí pro glamping; první stavba z mycelia Samorost roste u nás, bude sloužit k rekreaci
- 8. května 2024
- Design
- autor: Jan Gerych
- Foto: Spolek Mymo
ČESKO – Mycelium je podzemní část hub, shluk propojených vláken (hyf), které ve spojení s organickým substrátem tvoří mykokompozit. Ten vykazuje příhodné vlastnosti pro stavebnictví – termoizolační, akustické, odpuzuje vodu a hoří hůř než dřevotříska nebo polystyren, jimž může ekologicky konkurovat. S těmito fascinujícími poznatky přišel Spolek Mymo, jenž zaujal na posledním Designbloku výstavou myceliového nábytku a interiérových doplňků. Aktuálně posouvají vývoj na další úroveň, z mykokompozitu staví glampingový objekt Samorost dle návrhu Tomasze Klozy.
Podhoubí je podzemní systém vláken prorůstající půdu jako kořeny rostlin. Je však mnohem hustější, spojuje vše dohromady jako lepidlo. Snad nejúžasnější vlastnost mycelia je, že zůstává živé i po rozdrcení a dokáže se znovu proplést. Když je vložíme do formy s organickým substrátem, opět sroste v náležitém tvaru jako mykokompozit. Další růst se zastaví zahřátím a vysušením. Celý proces je čistě přírodní a ekologický. Je zároveň vědecky ověřené, že je mykokompozit zdravotně nezávadný jak během výroby, tak pro následné uživatele.
Mykokompozit se dá různě zpracovávat, může mít pestré tvary a různé vlastnosti – tuhost, pevnost, hustotu a další. Už dnes se z něj vyrábí oblečení, umělá kůže, díky vysokému obsahu proteinu náhražky masa a dokonce hamburgery. Podstatné na novém materiálu je, že se v přírodě snadno rozloží, což je obzvláště příhodné právě pro stavebnictví. Tam se mycelium uplatňuje ve výrobě izolačních panelů, které se dají po dosloužení zlikvidovat jako krmivo. Další možnosti využití jsou záležitostí blízkého vývoje.
Projekt Samorost vznikl jako demonstrace nedozírných možností mykokompozitu ve stavebnictví a Spolek Mymo v něm podporuje stavební spořitelna Buřinka. Snad i proto zvolili jako prototyp dnes trendy glampingovou chatku. Po analýze trhu si vytkli cíl postavit příbytek, který poskytne zážitek z kempování s luxusem hotelu. Tomasz Kloza z Fakulty architektury ČVUT navrhl systém dřevěné konstrukce vyplněné myceliovými panely. Dají se z ní vymyslet různé podoby, Klozův biofilní design odkazuje na bedly tvarem a dřevěnými šindeli sloužícími jako krytina. Zvolená realizace sestává ze dvou obytných hub a spojovací chodby mezi nimi pokryté zelenou fasádou. V jedné houbě je kuchyně a posezení, ve druhé ložnice. Výrazný prvek jsou kulaté střešní světlíky, které se dají otevírat.
Interiér také naplno těží z mykokompozitu. Navrhly jej Karolína Petřeková a Petra Jašicová, aby byl praktický, ale luxusní. V kuchyni je lednice, plynový vařič a dřez s vodou z barelu. Nábytek jídelní a sedací části je také z mykokompozitu. V ložnici jsou vychytávky jako úložné prostory pro osobní elektroniku. Energii dodávají solární panely a baterie. Samorost bude hotový na konci roku a představí se na výstavě v Národní technické knihovně.