Podcast: Ženy jsou budoucnost romské komunity, říká Alica Sigmund Heráková
- 15. června 2023
- Podcast
- autor: Jan Gerych
- Foto: Tomáš Gál

Jaké pořady máte na Tuke.tv?
Máme třeba minisérii Hloupé otázky. Je to trochu provokativní formát klasických reakčních videí, jak je z Youtube známe. Posadili jsme před kameru partu mladých Romů, jsou to všechno lidi z našeho týmu a nechali jsme je reagovat na reálné existující předsudky, které se objevují na sítích. Je to hodně odlehčené, odrzlé a vyvolalo to docela velké reakce jak od lidí, kteří jsou terčem těch hloupých otázek, tak od romské komunity. Ukazuje to, že se spousta věcí dá komunikovat odlehčeně s humorem. Nemusí být všechno smrtelně vážné, i když to někdy je.
Jaká je vaše funkce v Centru Romů a Sintů v Praze?
Centrum Romů a Sintů v Praze je nově budovaná pobočka Muzea romské kultury. To je v Evropě unikátní organizací, sídlí v Brně, spravuje dva památníky - v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu, kde byly koncentrační tábory a krom toho má i předsunutou pražskou pobočku. Ne každý turista dorazí do Brna, hodně z nich zůstává v Praze, z toho důvodu bylo důležité vybudovat pobočku i v hlavním městě. Už dva roky fungují doprovodné programy a já jsem jejich dramaturg. Letos je téma Romská žena.
V Brně došlo ke tragické události, byl zabit mladý Rom a v komunitě je hodně napjatá atmosféra vůči Ukrajincům.
Nemáme vykomunikovaná 90. léta. Ty velké migrační vlny Romů, kteří odcházeli do Kanady a Velké Británie byly v důsledku toho, že tehdy byli neonacisti hodně silní a opravdu neznám mezi Romy nikoho, komu by nácci někoho z rodiny neseřezali, nebo ho někde nepronásledovali. Naopak znám mnoho rodin, které z důvodu, že tu nemají zastání a systém na ně kašle, odešli pryč. Tohle je pocit, který v té komunitě je a je třeba mu naslouchat.
Hodně Romů je vlivem covidové pandemie konzumenty dezinformačních webů a naslouchá ruským vlivům v souvislosti s válkou na Ukrajině. Je třeba říct, že to na Ukrajině historicky ani v moderní době neměli Romové nijak dobré, neměli na růžích ustláno. To do toho vstupuje. Tenze mezi Romy a Ukrajinci tu jsou a byly, po vypuknutí války na Ukrajině jsou dál. V Deníku N vyšel dobrý komentář, že stát dlouhodobě neřeší rozbušky etnických konfliktů a v této situaci v Brně vše vyeskalovalo a hnis se valí ven.
Alica Sigmund Heráková se narodila 1984 v Bratislavě. Na Univerzitě Palackého v Olomouci získala bakalářský titul z české filologie a na Masarykově univerzitě v Brně magisterský titul z managementu v kultuře. V roce 2018 založila online televizi podporující romské tvůrce Tuke.tv a stala se členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. V současnosti je taky dramaturgyní doprovodného programu Centra Romů a Sintů v Praze.