Podcast: Ve Švédsku otevřeli první reuse obchoďák, říká autor oceněné diplomky architekt Jan Čech
- 2. března 2022
- Podcast
- Soutěže
- autor: Jan Gerych
- Foto: Jiří Hloušek

Projekt reuse centra pro sídliště Ďáblice získal v Přehlídce diplomových prací 2021 zvláštní ocenění společnosti HELUZ, s jeho autorem jsme se bavili o současných trendech v architektuře.
„Na stáži na Aalto University v Helsinkách jsem absolvoval ateliér Reuse of Buildings, který tu myšlenku aplikuje na věc, na kterou se to hodí snad ještě víc – na budovy. Navrhovali jsme znovuvyužití tropického skleníku v Helsinkách. Měli jsme k tomu přednáškový předmět, kam chodili různí odborníci a vyprávěli o aspektech udržitelného stavění, co je udržitelný provoz společnosti a dalších zajímavých věcech. Byla tam taky celá přednáška o principu reuse ve stavebnictví. Ve Finsku se rozjíždí systém reuse stavebních materiálů," říká Jan Čech.
„Reuse centrum by se prakticky dalo přirovnat k něčemu mezi bazarem a obchodem s designem. Když mám starou rozbitou věc, můžu ji tam donést a když už ji nechci, tak ji tam nechám. Pracovníci reuse centra se na ni podívají, opraví ji, dají do pořádku a nabídnou k prodeji dalším lidem. Můžu si tam taky přijít koupit něco opraveného téměř na úrovni nové věci, ale vím, že je to udržitelnější, a když už to něco vydrželo, tak to pravděpodobně ještě vydrží."
„Klasický sortiment je pořádnější dřevěný nábytek, kola, nádobí nebo svítidla. U nás se to pomalu rozvíjí, na jaře loňského roku byl grant Ministerstva pro místní rozvoj na zřízení obecních reuse center. V Praze a Českých Budějovicích vznikla reuse centra z nadšení lidí, kteří se rozhodli, že to může fungovat, našli obchodní model a rozjeli to. Byl jsem se podívat v jednom v Praze na Florenci, jmenuje se Z pokoje do pokoje. Začali svážet kvalitní dřevěný nábytek a přečalouňují stará křesla, spravují dřevěné židle, stoly, komody, dávají tomu nový lak a pouští dál do oběhu."
„Rozhodl jsem se tam umístit ještě veřejnou, nebo sdílenou dílnu. Ne každý má doma nářadí, vrtačku, větší pilu a toto je místo, kde všechno to složitější nářadí mají. Když potřebuji něco opravit, ale nemám na to pomůcky, můžu sem přijít a za nějaký poplatek, asi jako do knihovny, si to můžu upravit. Zároveň je tam obsluha, která mi pomůže, když budu potřebovat asistenci, nebo mě naučí věci, které neumím," uzavírá Jan Čech.
Celý podcast si poslechněte na Spotify, Anchor.fm nebo Apple Podcasts.