Podcast: Snažila jsem se o Kaplicky Internship, Diplomky byly bonus, říká nejúspěšnější nová architektka Justýna Kaislerová
- 21. ledna 2025
- Podcast
- autor: Jan Gerych
- Foto: Tomáš Gál

„Shodli jsme se, že chceme dělat hybridní domy, které budou mít rozmanitou funkčnost, že ta funkční náplň nebude monotónní. Vyšla jsem z obecných potřeb, které v Praze i v té lokalitě vnímám, a chtěla jsem zkombinovat bydlení s dílenským provozem.”
„Máme program, že se vždy jeden semestr v roce věnujeme přímo spolupráci s umělci. Navrhujeme podle zadání dům a je k nám vylosován umělec, který má navrhnout uměleckou interakci. To je dobré si vyzkoušet. Pro mě bylo nejzajímavější sledovat, jak umělci přemýšlí úplně jinak. Občas se dává architektura do kontextu s uměním, že by se mohlo zdát, že je to podobná věc, ale podle toho, co jsem zažila za přístupy, to tak není. Je to hodně odlišné.”
„Studium je náročné, i v osobní rovině, jde o kreativní činnost, která podléhá docela silné kritice a student je neustále konfrontován, jestli je dobrý, nebo ne. Hodně kritičtí jsou k sobě navzájem i architekti. I ta bublina, která by se asi měla spíš podporovat, je vzájemně kritická.”
„Já jsem schopná pracovat týmově, ale je pravda, že na našich školách se to týmově neučí. Je minimum případů, kdy se dělají projekty skupinově. Většinou se dělá skupinově příprava, nebo dokončení, nebo velké urbanické modely, ale projekty dělá každý sám za sebe. Slyšela jsem, že na univerzitě v Mnichově je běžné, že mají zadaný semestrální projekt, který dělají ve dvojicích nebo trojicích. To mi přijde zajímavé, protože to jsem si během studia nevyzkoušela. Je pravda, že potom to tak funguje, málokdy dělá člověk projekt sám.”
„Každý, kdo do praxe pronikne, se v tom musí naučit chodit. Bylo by přínosné vytvořit nějaký předmět zabývající se praxí, ale obecně všechny předměty, které si pamatuji absolvovat, jsou obecně odtržené od praxe. Všechno to zůstává na akademické rovině a přesah tam úplně není. To je škoda, kdyby to bylo víc propojené, bylo by to pro studenty mnohem přínosnější.”
Přehlídku diplomových prací pořádá ČKA, program Kaplicky Internship organizuje Bakala Foundation ve splupráci s londýnským Design Museem.