Podcast: Bourat a stavět bychom měli co nejméně, říká Karolína Plášková
- 24. listopadu 2022
- Podcast
- autor: Jan Gerych
- Foto: Tomáš Gál
„Jeden z argumentů pro přesun brněnského nádraží byl, že mu překáží bývalý Prior, a když se rozhodlo, že se nádraží přesune, najednou není problém ten dům zbourat. Domnívám se, že bychom měli bourat a stavět nové budovy co nejméně. Ten objekt má potenciál na to, aby dál fungoval a využíval se. V zahraničí existují příklady, kdy se architektura tohoto typu dokázala zrenovovat, aby sloužila současným potřebám."
„Architekti říkají, že jsou jen služebníci investorů a že nemají vliv na to, co a jak se staví, že jen reagují na poptávku. Na druhou stranu je tu řada architektů, nebo popularizátorů architektury, kteří tlačí narativ, že architektura dokáže zlepšovat prostředí a vytvářet krásné prostory pro lidi, ve kterých se budou cítit dobře. Což taky často není pravda, občas jsou to příšerné prostory."
„Národní galerie se trochu zalekla a snažila se prosazovat, aby v té prezentaci některé věci nezaznívaly, třeba že v Česku nefunguje architektura na švarcsystému. Nikdo to nikomu neprokázal, že by fungoval na švarcsystému, ale podle průzkumu pracovních podmínek skoro polovina respondentů pracuje ve vztahu na živnostenský list s jedním hlavním odběratelem."
„Chtěla bych dělat menší počet výstav, které budou trvat klidně déle a právě budou zázemím pro doprovodný program. Je to dáno tím, že je kultura obecně podfinancovaná a je zbytečné vyhořet na tom, že se člověk snaží dělat několik výstav za rok a zároveň to umožní ta témata hlouběji diskutovat."
Podcast můžete poslouchat na Spotify, Anchor.fm nebo Apple Podcasts.