Podcast: Smáli se nám, že zakládáme studio v Londýně, říká Ivana Linderová a Dagmar Zvoníčková z Identity Design

Květen 18, 2021 | autor: Jan Gerych | Foto: Jiří Hloušek

Česko-slovenské duo architektek se seznámilo na studiích v Brně. Když se pak znovu potkaly v Londýně, rozhodly se založit si tam společně kancelář. Poté, co se prosadily na londýnském trhu, se vrací zpět, aby rozjely i českou a slovenskou pobočku. 

 

„Je to všetko o mind sete, Londýn a skúsenosť, ktorú sme tam spolu mali, nám dodali odvahu. Ani seba nevnímame ako „ženy v architektúre“ inak než „mužov v architektúre“. Sme architektky a náš zámer je tvoriť a robiť čo najlepšie návrhy. To že sme ženy, je skôr naša výhoda.” 

„Teraz začíname dostávať väčšie a väčšie projekty aj v Česku a začína ten náš biznis plán, ktorý sme mali v hlave veľmi dávno. Vedeli sme, čo chceme. Vysmievali sa nám, že „to je super plán – máte londýnsku kanceláriu, ale projekty robíte v Brne, what´s point?“ Ale ide práve o to, že keby sme si boli po škole založili kanceláriu tu v Brne, tak by sme pre brnenských klientov neboli také zaujímavé, ako keď máme našu zahraničnú skúsenosť. Zmenilo nám to myslenie, otvorilo nám to úplne iné obzory. Teraz si tak ‘skromne’ myslíme, že na český trh dokážeme implementovať do tvorby našu zahraničnú skúsenosť. S tou výhodou, že český trh poznáme, sme odtiaľ, takže dokážeme lepšie pochopiť reakcie publika a mentalitu ako zahraniční architekti.”

„Je strašně zajímavé pracovat s různými kulturami a vidět, jak různé kultury pracují.” 
„Myslím si, že nás to veľmi zoceľuje.” 
„Obzvlášť ti Izraelci.” 
„Po skúsenosti s týmito klientami, ktorí sú veľmi intenzívni, nám príde český klient úplne v pohode.”

„V rámci magisterského studia a storytellingu a toho pěti aktového povídání jsem dělala diplomku, kterou jsem pak poslala do jedné soutěže. Oni vybírali pět lidí, které pak pošlou do Sydney, ať to tam odprezentují a byla jsem tam já a další čtyři Asiati. Nakonec jsem to vyhrála, tak to bylo celkem fajn a jsem na to pyšná.”    

„Keby sme boli len na londýnskom trhu, tak by sme celé dôsledky pocítili viac. No tým, že máme projekty aj v zahraničí, bol pre nás posledný rok asi najlepší, aký sme zatiaľ mali. Prišli nám veľmi zaujímavé projekty a rozšírili sme preto náš tím a nadviazali nové spolupráce, takže sa vôbec nemôžeme sťažovať. Sme vďačné, že sa nám podarilo toto obdobie úspešne prežiť." 

Identity Design Studio

Podcast můžete poslouchat na SpotifyAnchor.fm nebo Apple Podcasts.  

Autor: Jan Gerych