Zentrum Paul Klee: Na vlnách umění. A farmaření
- 27. července 2016
- Realizace
- Cestovní tipy
- Veřejné
- Zelené stavby
- Zelená architektura
- autor: red

Zentrum Paul Klee ve švýcarském Bernu je místem, které vás už z dálky uhrane architektonickým řešením. Hned poté řešením expozice věnované dílu Paula Klee a když vám zbude čas, také promyšlenému přístupu k okolní zeleni.
Značnou část díla Paula Klee získal kanton a město Bern od jeho snachy v roce 1997. Další část posléze jako dar nebo výpůjčku od Nadace Paul Klee a soukromých sběratelů. O rok později bylo rozhodnuto o stavbě nového muzea v Schöngrünu na jižním předměstí Bernu. Projekt byl hotov v roce 2000, stavba samotná o pět let později.
O ikonický design se postaral prominentní janovský architekt Renzo Piano, držitel Pritzkerovy ceny z roku 1998. Architekt je autorem dalších slavných kulturních isntitucí – Centra Pompidou v Paříži, nejvlivnější budovy 70. let. Dále třeba budovy pro The Menil Collection v Houstonu...
Pro další stavbu věnovanou kultuře mu byla inspirací samotná lokace předměstí Bernu s lehce zvlněným terénem a liniemi. Jeho vizí byl zelený ostrov, mystické a okouzlující místo.
Tři vlnky centra seběvědomě a přitom pokorně stoupají k nebi, ale nepřevyšují horizont. Spojuje je stopadesátimetrová tepna Muzejní ulice. Stavba je to harmonickou a přesto nápadnou krajinnou plastikou. Tři „vršky“ s charakteristickou inovativní ocelovou střešní konstrukcí působí jako přirozený doplněk švýcarské scenérie, která se při pohledu z východu nad centrem rýsuje horským hřebenem Gurten.
Budova připomíná tři kornouty zahloubené do země. Průčelí zdobí fasády ze skla, oceli a hliníku, které visí na ocelových lanech. Vstup do centra je situován mezi severním a středním návrším, je vlastně mostem v údolí mez vrchy - prosklený koridor nechává vyniknout křivkám. Muzejní ulice nabízí průhled enfiládou, která dává vyniknout oblouku jako hlavnímu architektonickému prvku.
Střešní konstrukci tvoří 330 ocelových oblouků, na které bylo třeba 1 200 tuny oceli a k jejich spojení přes 40 kilometrů svárů. Podzemní patro je železobetonové, stejně tak opěrná střešní konstrukce se zaoblenými svařenými nosníky.
Ve „podzemním“ patře se nachází auditorium (koncertní sál), prostor pro dočasné výstavy a dětské muzeum s kreativní dílnou Creaviva, dále řada servisních místností. V přízemí je restaurace, kavárna, kuchyně, informace a prodej lístků, víceúčelová hala, restaurátorská dílna, obchod a openspace kanceláře.
Za pozornost stojí výstavní prostory. Zaujmou kontrastem vysokého zvlněného stropu a panelů s expozicí drobných děl Paula Klea. Dubová podlaha obsahuje otvory pro účely klimatizace, dělící panely jsou zavěšeny ze stropu a je možno je libovolně přemisťovat. Tento důmyslný systém vytváří něco mezi halou a shlukem intimních zákoutí. Gáza vypnutá v rámech a zavěšená nad některými sekcemi rozděluje prostor, aniž by ho uzavírala.
Muzeum musí udržovat stálé klima – 23° Celsia v létě a 21 v zimě s odchylkou jednoho stupně. Vlhkost je 50%. I přes dokonalé zaizolování vyžaduje výkonnou a tím pádem energeticky náročnou klimatizační jednotku umístěnou v útrobách muzea. Vytápění pracuje s tepelnou rekuperací. Centrum je i tak nejpokročilejší stavbou tohoto druhu a jeho roční spotřeba energie je v porovnání s podobnými stavbami výrazně nižší.
Uměním k přírodě
Za muzeem je plocha o rozloze 2,5 ha, kterou Piano rozhod nevyužít jako park, ale pro zemědělskou produkci. Bernská zemědělská škola se podílela na vytvoření ekologického a udržitelného konceptu farmaření. Vznikl tak most mezi uměním a přírodou.
V roce 2016 v rámci projektu Fertile Country se centrum specificky zaměřuje na aspekty výživy, konceptu well-being a toho, jak je ovlivňuje biodeverzita. Hlavní zemědělská plocha je vyhrazena ječmenu, který je zdrojem beta glukanu, na menších polích jsou plodiny jako čočka, hrášek, sója a cizrna. Biodiverzitu podporuje řada rostlin.
Byliny tu jen pro potěchu oka, ale také jako zdroj obživy včel a podpora druhů, které ničí zemědělské škůdce. Včelí úly se nacházejí mezi středním a severním křídlem, kde je jako exponát na skle umístěn úl s průhledem do útrub. Produkty z této „umělecké“ farmy - med, slunečnicový olej, jablečný snaps a ječné vločky - lze možné zakoupit v obchodě a restauraci.
Zentrum Paul Klee
Místo: Bern, Švýcarsko
Architekt: Renzo Piano
Klient: Maurice E. a Martha Muller Foundation
Projekt: 2000
Dokončeno: 2005
Rozloha pozemku: 89 000 m2
Zastavěná plocha: 9 760 m2
Užitná plocha: 13 587 m2
Náklady: 110 milionů švýcarských franků (cca 2,75 miliardy korun)
Fotografie: ⓒ Jiří Houšek