Paneland. Největší československý experiment

Listopad 21, 2017 | autor: red

Moravská galerie přichází na konec roku s exkluzivní výstavou, která se věnuje fenoménu českých panelových sídlišť. Těšit se můžete na „husákův byt" a nebude chybět ani oranžová Tatra.

Poutavá expozice seznámí návštěvníky se vznikem a výstavbou sídlišť, do kterých se v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století přesunula třetina československého obyvatelstva.

umprum_paneland-1060x707

Najít způsob, jak nové prostředí uchopit a zabydlit, se stalo úkolem nejen pro vědecké týmy (architekty, urbanisty, sociology a psychology), ale následně hlavně jeho obyvatele. Nová situace a nedostatek jiných možností provokovaly "většinu z nás" ke spontánním aktivitám, které měly zlepšit stav volných prostranství nebo svépomocí vylepšit technické nedostatky panelových bytů. Návrháři nábytku hledali cesty, jak z panelového sídliště a betonového bytu vytvořit kvalitní a podnětné prostředí. Výstava nabízí zajímavý vhled do této problematiky například v podobě rekonstrukce původního interiéru.

Univesal_U101

Nový experiment kolektivního bydlení, který se zcela vymykal dřívějším způsobům bydlení a ovlivnil život několika dalších generací, odrážejí na výstavě také díla českých umělců (Kateřiny Šedé, Josefa Bolfa, Maxima Velčovského či Davida Vávry), která prezentují proměnu vnímání sídlišť.

PANELAND. NEJVĚTŠÍ ČESKOSLOVENSKÝ EXPERIMENT
Uměleckoprůmyslové muzeum (Husova 14, Brno)
24. 11. 2017 – 18. 3. 2018
Vernisáž: 23. 11. 2017, 18 h
Více informací ZDE

 

Autor: red