OstravaPhoto 2015: World Press Photo dřív než v Praze

Naposledy jsme vás zvali do Loosova interiéru v Plzni, dnes zamíříme na úplně opačnou stranu republiky do Ostravy, kde se do 5. července 2015 koná první ročník festivalu OstravaPhoto 2015. Ten díky iniciativě organizátorek rozprostřel po celém městě a to v podobě 19 výstav prezentujících 140 vystavujících z 20 zemí. Proč stojí za to jej navštívit?

ja-0-cover

Můžete vidět World Press Photo dřív jak Praha. Poprvé po téměř 15 letech pražského monopolu se podařilo zahájení výstavy přesunout z hlavního města do centra, které v sobě spojuje kulturně-historický odkaz tří státu – OSTRAVY.

Uvidíte už slavné. EVŽEN SOBEK, JAROSLAV PULICAR

Uvidíte, ty co teprve slavní budou. MARTIN PAVEL, EDGAR

Uděláte si přehled o současné fotografii, která je odrazem aktuálních společenských jevů. Jako je například medializace a odvrácená strana života slavných – Šampióni však pro tentokrát nejsou lidé.

sampioni_small

Díky studentům Ateliéru tvůrčí fotografie si můžete udělat představu o tom, co znamená pro současnou generaci Láska. Otázky role dnešní ženy vám naopak nastaví německá výstava JÁ SEBEINSCENACE VE FOTOGRAFII, kterou připravilo Fabrik Fotoform Hamburg a Denis Brudna. Optikou rodinných archívů nahlédnete život dětí za socialismu TAKÍ SME BOLI.

ticha-revoluce-0-cover

Jak uvedla jedna z účastnic, která festival navštívila o víkendu: "Seznámíte se současnou tváří města a zbavíte se všech předsudků z minulosti a zároveň na některé asi navážete."

Zjistíte, že Ostrava není černá, že má krásnou architekturu a ryzí obyvatele. Navštívíte nově zrekonstruované industriální prostory Trojhalí a Důl Hlubina, ale i zaplivaná schodiště starých činžáků. Když budete chtít, pochopíte s pomocí workshopů, filmů a samozřejmě výstav… Potom to budete všem říkat a jezdit na další ročníky OstravaPhoto, až se výstava stane fotografickým „Coloursem.“

daily-portrait-0-cover

 

Autor: Jana Hloušková

Zajímám se o architekturu, fotografii a ikonografii (vizuální hádanky: ikon – obraz, grafein – psát). Vystudovala jsem Památkovou péči se zaměřením na technické památky (Ostravská univerzita v Ostravě) a Teorii dějin výtvarných umění (Univerzita Palackého v Olomouci).