Osobní vztah není otázka peněz, říká restaurátor a konzervátor Ondřej Zatloukal

Červen 14, 2021 | autor: Jan Gerych | Foto: Tomáš Gál

Specialista na práci s papírem Ondřej Zatloukal z davu vlastní profese trochu vyčnívá, protože se nejvíce zabývá komiksy a LP deskami. Prohledejte dětské knihovničky, jestli neskrývají poklad.

 

„Jak jsem šel na rodičovskou, tak jsem přemýšlel, že bych chtěl dělat něco doma. A shodou okolností mě kontaktoval člověk, který sbírá hodně Káju Saudka. Zrestauroval jsem pro něj pár originálů a začalo se mi to strašně líbit. A jak jsem přemýšlel nad tím, co budu dělat doma, tak mě napadl komiks a zároveň jsem zjistil, že to tady nikdo moc nedělá. Takže jsem začal tím, že jsem si zrestauroval svoje Čtyřlístky po mamince. Zrestauroval jsem jedničku, dal ji na web a sběratelé se toho překvapivě chytli, a že jich je na scéně požehnaně."

„Buďto mám v ateliéru Kupku, nebo nádherný velký plakáty a chodí mi tam sběratelé umění a nebo je to taková popkulturní směs, kdy mi tam chodí takoví ti klasičtí komiksáci ze Simpsonů, nebo paní z autosalonu se servisní knížkou Ferrari. A teď mi tam přichází LEGO návody."

„Oslovil mě jeden sběratel, Brit, který měl neuvěřitelně obrovskou sbírku LPček, kterou si sem přivezl z Británie a nechal si ji u mě zrestaurovat. A já jsem zjistil, že v téhle hudbě od Vertigo Records mám mezery. Ačkoli k rocku 60. až něco let přirozeně inklinuji, tak jsem ty věci vůbec neznal a bylo naprosto skvělé restaurovat obaly a k tomu si pouštět tu hudbu."

„Já sbírat nesmím, protože jsem romantik a nemám na to vůbec tu sběratelskou povahu. Oni musí ty věci točit, aby jim sbírka nějak nabývala. Něco pořídí, chvíli si to nechají a pak pořídí něco lepšího. Já jsem udělal pokus takhle s plakátem Káji Saudka s tím, že ho zrestauruji a pošlu dál. Už mi tam leží pěkně dlouho a myslím, že ho už nikdy nikam nepošlu, protože na to prostě nemám to srdce." 

Ondřej Zatloukal - Conservator.cz

Podcast můžete poslouchat na SpotifyAnchor.fm nebo Apple Podcasts.   

Autor: Jan Gerych