Únor 14, 2022 | autor: red | Foto: ANS Global
Toto datum připomíná výročí narození vynálezce živých stěn a vizionáře, zahradního architekta Stanleyho Harta Whitea v roce 1891. Mezinárodní den zelených stěn oslavuje a vyzdvihuje krásu a ekologické přínosy živých stěn, zelených stěn, vertikálních zahrad i zelených fasád.
Chcete-li se do Dne zelených stěn zapojit, sdílejte na všech sociálních sítích svá videa, obrázky a články o živých stěnách s hashtagem #GreenWallDay. Společně tak vytvoříme přehled o současném celosvětovém stavu zelených stěn. Zváni jsou všichni!
Přestože první patent na živou stěnu podal v roce 1938 Stanley Hart White, zelené stěny se staly trendem až v tomto tisíciletí. Od té doby zelené stěny získávají na popularitě po celém světě a stávají se stále většími a velkolepějšími. Současným světovým rekordem (neoficiálním) pro největší projekt zelené stěny je Khalifa Avenue v Kataru, která má celkovou plochu 7 000 m2.
Živé stěny neboli zelené stěny vznikají tak, že se na vnitřní nebo venkovní zeď či plot připevní skelet z truhlíků, kapes nebo rohoží, do nichž se zasadí množství menších rostlin (nebo i zeleniny). Tyto rostliny jsou udržovány zavlažovacím systémem. Živé stěny mohou být tvořeny také sítí ocelových lan, která umožňují popínavým rostlinám stěnu zarůst.
Mezi hlavní přínosy živých stěn pro životní prostředí a budovy patří:
V Den zelených stěn (a také narozenin Stanleyho Harta Whitea) 15. února budou všichni z oboru – ať už výrobci, instalatéři, údržbáři nebo majitelé živých stěn - sdílet na sociálních sítích obrázky, videa a případové studie živých stěn spolu s dalším obsahem. To vše s hashtagem #GreenWallDay. Vznikne tak užitečný zdroj informací pro všechny potenciální zájemce.
Kdo podporuje #GreenWallDay?
„Je rozšířeným omylem, že živá stěna je moderní vynález, protože byla vynalezena před více než 80 lety. Představte si, jak jinak by dnes vypadala naše města, kdyby architekti, developeři, projektanti a vlády učinili z živých stěn Stanleyho Harta Whitea jádro městského rozvoje za posledních 80 let. Hrozila by nám ještě dnes tak závažná klimatická katastrofa, kdybychom po osm desetiletí stavěli naše města zelená, a ne šedá?" vysvětlil James Beattie, provozní ředitel společnosti Pritchard & Pritchard a zakladatel akce #GreenWallDay.
„Naším posláním je vytvářet lepší budovy pro lidi a přírodu. Zevnitř i zvenčí. Program Živé Stavby jsme spustili jako jedni z prvních v Česku. O několik let investic, edukace a oficiálního společného výzkumu s VUT v našem areálu později máme úžasnou možnost sledovat naše oceněné budovy LIKO-Noe a LIKO-Vo, jak kompletně mění prostředí „běžné“ průmyslové zóny. A stejnou možnost mají i naši zákazníci díky stovkám dalších realizací,“ uvedl CEO a předseda představenstva společnosti LIKO-S Jan Musil.
Dnešní svět potřebuje více zelených ploch, zejména v městských oblastech, kde ale není mnoho místa. Řešením jsou venkovní a vnitřní živé stěny. Pomáhají bojovat proti změně klimatu tím, že pohlcují CO2 a vytvářejí kyslík, podporují biologickou rozmanitost a zlepšují pohodu lidí, kteří v jejich blízkosti bydlí nebo pracují. Je naším posláním vytvářet zelený a obyvatelný svět pro současné, ale i nadcházející generace. Inovativní i udržitelná řešení již známe.
Přidáte se?
#GreenWallDay podporují:
ANS Global, Scotscape, Terapia Urbana, Biotecture, Mobilane, MMA Architectural / Jakob, Meristem Design, Urban Hedera, Green Scene Ireland, Square Mile Farms, Pritchard & Pritchard
Témata:
Autor: red
Diplomka Dílny sídliště Ďáblice Jana Čecha získala zvláštní cenu společnosti HELUZ
Neorokokový palác na Rýně dostal moderní korunu a opět vládne
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat
Pokračovat