ORA: ŠTAJNHAUS nebyl projekt, ŠTAJNHAUS byl proces

Penzion Štajnhaus patří k projektům, které upoutají na první pohled. Architekti ze studia ORA odvedli kus práce a také investor to asi neměl snadné. Jenže výsledek vás přiměje rezervovat si pokoj. 

20_Stajnhaus

Dům s renesančním jádrem stojí přímo na úpatí zámeckého kopce v bývalé židovské čtvrti Mikulova. Za svoji existenci utržil obrovské množství šrámů, prodělal desítky přestaveb a operací. Ty ho změnily k nepoznání, ale přesto si dokázal udržet středověkou pitoresknost.

„Přišli jsme ke slepenci. S postupným odkrýváním jednotlivých vrstev, prostorů a překvapivých souvislostí projekt procházel neustálým procesem revizí a úprav, v podstatě až do konce realizace. Na začátku jsme netušili, kam na konci dojdeme,“ popsal architekt Jan Hora ze studia ORA (Originální regionální architektura).

18_Stajnhaus

Štajnhaus: Nenajdete rovnou zeď nebo pravý úhel

Jak říkají architekti, Štajnhaus nebyl projekt, ale proces. „Hledali jsme hranici, do jaké doby se můžeme vrátit a kdy se už vydat po nové cestě. Ale stále jsme chtěli zachovat dům jako organický celek. V domě nenajdete rovnou zeď nebo pravoúhlý otvor, všechny prvky bylo tedy třeba znova vynalézt a vyrobit na míru, čemuž byl investor nakloněn,“ sdělil architekt.

Původně byl zadáním pouze projekt interiéru. „Postupně nám ale došlo, že se nedá řešit interiér a exteriér odděleně, že prostor a tvary se přelévají a vytváří nedělitelný celek,“ uvedl Hora.

30_Stajnhaus

Dům byl rekonstruovaný pro potřeby penzionu, část bude sloužit jako soukromý prostor majitele. Ve výsledku je každý pokoj unikátní, každý má svoji specifickou atmosféru. K původnímu využití se vrátily vinné sklepy pod domem a přilehlý dvorek.

ŠTAJNHAUS
Architek: ORA, Jan Hora, Barobra Hora, Jan Veisser
Spoluautor: Dalibor Klusáček
Místo: Alfonse Muchy 13/300, Mikulov
Investor: Petr Štajner
Realizace: 2017
Fotograf: Boys Play Nice
www.stajnhaus.cz
06_Stajnhaus

Autor: Jiří Hloušek

Šéfredaktor blogu archSPACE je fotografem, textařem a obdivovatelem dobré architektury. Absolvent FSS MU – Mediální studia a žurnalistika.