Olověný Dušan vysílal na pirátském rádiu a nakonec vydal o cenu navíc
PRAHA – Soutěže Olověný Dušan se účastní každý student FA ČVUT, který v zimním semestru odevzdá semestrální ateliérový projekt (s výjimkou prváků a diplomantů). Soutěží se v kategoriích architektura jednotlivec a ateliér a stejně tak i v případě designu. Letos se však šíře designu ukázala natolik různorodá, že zde nakonec došlo k udělení dvou cen. Nominované projekty představilo školní rádio raDuše, záznamy si poslechněte zde.
Architektura jednotlivci: Eliška Cibulková - Bydlení Libeň
Porotkyně Anna Svobodová: „Půdorysy jsou dispozičně velmi kvalitně navržené. Výraz domů není extravagantní či poplatný současnému architektonickému duchu doby. Působí však upřímně, adekvátně, kompozičně velmi vyváženě a v českém prostředí realisticky. Rozhodnutí, vytvořit v jižní části parcely strukturu s dvěma převážně soukromými dvory a jedním méně soukromým, je jasně srozumitelné, stejně jako doplnění bloku v severní části území. Klíčovým momentem pro nominaci pak bylo vsazení fyzického modelu do modelu situačního. Jakoby došlo k posílení již přítomného genia loci na konci Pivovarnické ulice, kde je pomyslný střed a zároveň těžiště různorodých světů zadaného území. Jedná se o místo vzniklé mezi nižší hmotou dílen s hřištěm na střeše, dálničním tělesem, břehem Rokytky a začínajícím svahem s drobnější zástavbou, kde si člověk lehce animuje každodenní interakce a život současných i budoucích obyvatel.”
Architektura Ateliéry: Ateliér Císler - Pazdera se zadáním Košíře - 4 bloky, 10 parcel
Porotce Jakub Mareš: „Asi je na začátek dobré napsat, že tento ateliér rozhodně patří z pohledu všech faktorů k těm nejlepším ateliérům, jaké na škole jsou. Tedy alespoň z pohledu toho, co lze na místě vysledovat a načíst. Zkusím popsat kritéria - Je tu skvěle vyvážený poměr variability zadání, kvality odvedené práce, kvality prezentovaných výstupů, a zajímavých směrů, jak se k zadáním z pohledu architekta postavit. V tomto semestru se ateliér zaměřil na 4 bloky domů a park v lokalitě v Praze Košířích, podél Vrchlického ulice. Jedná se o novostavby, koncepce bloků a jejich dostavby nebo transformace, ale i drobnější zásahy s akcentem na atmosféru míst. Co do rozmanitosti je tu díky výše zmíněnému velké množství různých přístupů. Každé dílo má tak svojí směrovou linku postavenou na jiné, často odvážné až experimentální lince. Tedy někde vás více zaujme přístup k celku, jinde povaha kompozice či umělecké pojetí fasád. Jinde zase odvaha přístupu či drobný půdorysný detail. Díky.”
Design jednotlivci #1: Markéta Dvořáková - Emotional Armor
Markéta Kratochvílová: „Projekt Markéty Dvořákové zpracovávající téma využití AI v práci designéra vnáší do světa módy cennou připomínku, že se při navrhování oděvu nejedná pouze o vizuální stránku, ale je důležitá také funkčnost a možnosti využití v současném kontextu problémů moderní doby. V oblasti módy máme možnost konzumovat atraktivní vizuální materiál produkovaný pomocí AI denně. Studentka nám ale dokázala odpovědět na otázku, jak s ním nakládat dál především nastavením zajímavého až šlechetného hodnotového rámce. Oděv, který pomáhá a zároveň obsahuje estetiku budoucnosti může narážet v momentě reálné výroby. I tady se ale studentce povedlo zpracovat kvalitní ukázkovou kolekci.”
Design jednotlivci #2: Petr Brancuský - HI-FI litinové reproduktory
Porotce Jakub Pollág: „Na první pohled je projekt výrazně detailně propracovaný, což jej odlišuje od většiny ostatních projektů. Oceňujeme také pečlivě zdokumentovaný proces. Díky tomu je zřejmé hluboké porozumění výrobním procesům a to, že Petr ve svém designu postoupil až k řešení komplexních detailů, což se na celkově harmonicky dotáhlém projektu jasně projevuje. Navíc by takový přístup reflektoval i reálnou cestu vývoje produktu, která by obstála i mimo univerzitní prostředí. Navzdory všemu zmíněnému, z projektu stále vyzařuje chuť experimentovat a silná motivace uspět, což je dle nás klíčem k úspěšnému studiu.”
Design ateliéry: Ateliér Fišer - Nezpěváková se zadáním Umělá inteligence & Design
Porotce Jakub Pollág: „V první řadě musíme ocenit velmi dobře formulované zadání, které nejen reflektuje současnou dobu, ale také umožňuje studentům zamyslet se nad problematikou, která aktuálně trápí mnohé kreativní profese. V rámci projektů bylo patrné vynikající pedagogické vedení, kdy studenti měli prostor pro experiment, hledání cest a pochopení různých nástrojů, které jsou jim aktuálně k dispozici. Studenti měli možnost nejprve si osvojit proces práce s AI a následně ho využít pro vylepšení svého projektu. Pečlivě zdokumentovaný proces odhalil, že bylo nutné najít funkční způsoby komunikace s AI, a různí studenti využívali různý software podle svých potřeb. Výsledné projekty ve spolupráci s umělou inteligencí měly vysoké reprezentativní a estetické kvality a v mnoha případech kolaborace s AI projekt posunula na výrazně vyšší úroveň. Nicméně projekt také odhalil aktuální výzvy, které spočívají v možnostech výroby takto komplexních produktů, jež jsou primárně řízeny formou a estetickou stránkou a ne funkcí. Na závěr nechyběla kritická reflexe tohoto procesu, kde studenti zhodnotili spolupráci a většina v něm našla přidanou hodnotu. Tento praktický přístup k novým technologiím hodnotíme extrémně pozitivně. Otestovat na vlastní kůži nové technologie je mnohem hodnotnější než pouhé zamýšlení a diskuze vycházející z obav o budoucnost. Věříme, že tento přístup má i extrémně pozitivní vliv na studenty a hodnotně je připravuje do budoucí praxe.”
Výstava na FA ČVUT trvá do 22. března 2024.