Ekologickou katastrofu na Odře ohlásili rybáři, ne laboratoře, říká Oliwia Snieg o vítězném detektoru ropného znečištění vod FLOW

Zvítězila v konkurenci stovek designérů z celého světa, o soutěži Best In Design se přitom dozvěděla z Instagramu kolegyně. Přinášíme rozhovor s další Polkou, která ohromila Zlin Design Week.
Ekologickou katastrofu na Odře ohlásili rybáři, ne laboratoře, říká Oliwia Snieg o vítězném detektoru ropného znečištění vod FLOW

GDAŇSK — Rok od ukončení studia na akademii umění v Gdaňsku spojuje produktová designérka fyzický a digitální design, pracuje na volné noze pro technologické firmy a stíhá i vlastní projekty. Jeden takový jí zajistil vítězství v mezinárodní soutěži Best In Design na zlínském Design Weeku (psali jsme zde). Koncept FLOW představuje komplexní nástroj pro kontinuální monitoring stavu povrchových vod a včasnou detekci ropného znečištění. S Oliwií jsme se spojili a vyzpovídali ji. 

Jak těžké je uživit se jako produktová designérka na volné noze v Gdaňsku?

Nejčastěji pracuji pro gdaňské firmy, které působí globálně. Nejdřív bylo těžké dostat se k práci, ale jak se to jednou podaří, už to jde snáze.

Jaká je designová scéna v Gdaňsku?

Je tu silné spojení mezi designem a technologií, hodně projektů se týká lodí, námořnictví a veřejného prostoru. V posledních letech se ale taky zvýšil význam UX designu a digitálních produktů, takže je tu pro mladé designéry mnoho příležitostí. Gdaňsk je totiž taky součástí Trojměstí s Gdyní a Sopotami, dohromady je tu dost velká kreativní komunita aktivní interdisciplinárně. Pořád je to ale menší než Varšava, takže je tu větší pocit spojení a spolupráce. Designéři se tu znají. 

Zmínila jste globální dosah gdaňských firem, kde jsou aktivní?

Hlavně v Evropě – Německo, Česko, střední Evropa, aspoň co se týče firem, se kterými jsem spolupracovala. Taky Skandinávie.

Můžete představit svou práci?

To je složité, protože u některých projektů jsem vázaná dohodou o mlčenlivosti, ale zmínit mohu třeba aplikaci pro požární bezpečnostní systém a systém únikových tras a taky jsem udělala vlastní projekt Bubble, který je namířen proti SIDS – syndromu náhlého úmrtí novorozence. 

Co vás inspirovalo k detektoru ropného znečištění vod, který zvítězil v soutěži Best In Design na Zlin Design Weeku?

Vše začalo v roce 2022, kdy došlo v Polsku k ekologické pohromě na Odře. Sledovala jsem to a překvapilo mě, že první varování nepřišlo z laboratoří ale od rybářů. Začala jsem si k tomu zjišťovat informace a ukázalo se, že analýza vody se na mnoha místech provádí příležitostnými laboratorními rozbory vzorků, které jsou sice přesné, ale ne moc časté. Někde se provádí třeba jednou měsíčně a v takovém případě už je na reakci pozdě. Taková je situace u 98 % povrchové vody v Polsku. V Evropě se to týká 63 %. 

Znečištění může pocházet z mnoha zdrojů – zemědělství, továrny, čističky vody. Hrozí různé typy znečištění a jeden z nejnebezpečnějších a zároveň nejpřehlíženějších je znečištění ropnými produkty. Do vody se dostávají z dopravy nebo průmyslových instalací. Mohou se ukládat v těle, jsou karcinogenní a mutagenní, poškozují životní prostředí a nejsou ani okem viditelné. Když se řekne ropná havárie, každý si představí potopený tanker někde daleko na moři, ale realita je mnohem blíž. Ropné znečištění se objevuje v řekách a rybnících, které denně používáme a je tak drobné, že si ho ani nevšimneme.   

Takže by si toho nevšimli ani rybáři?

Ne. V Krakově je jezero Bagry, kde jsem spolupracovala s místní vědkyní Annou Gasek, která se jezeru věnuje dlouhodobě. Každé léto se u něj rekreuje množství lidí a její výzkumy ukazují, že ropné znečištění v daném jezeře je značné, jen není vidět.

Toto je váš vlastní projekt?

Ano, to je můj magisterský projekt.  

Je možné, že se váš design dostane do výroby?

Doufám, právě hledám nějakou spolupráci, snad nějaký projekt EU, který by mi to umožnil dostat do výroby. Sama bych to dělala těžko, přestože je to navržené pro masovou výrobu. 

Pomůže vám výhra v Best In Design najít výrobce?

Myslím, že ano. Potkala jsem hodně lidí a ta soutěž může být příležitost zviditelnit tento projekt. Snad najdu nějaké partnery, investory, firmy, které by zajímalo rozvinout projekt dál v produkt. Soutěže jsou pro mě taky způsob jak vyzkoušet, jak na to lidé reagují a jestli to komunikuji veřejnosti jasně. V případě FLOW jsou viditelnost a veřejná debata velmi důležité, protože tento projekt závisí na environmentálním uvědomění společnosti.

Jak FLOW funguje?

Je to stanice plovoucí na vodě a sbírá vzorky do měřící komory. Když se do komory podíváte, najdete tam píst, který do ní natahuje vodu. Zařízení je založené na fluorescenční metodě, která se běžně využívá v laboratorních analýzách. Uvnitř je optický modul, který má zdroj světla a senzory, takže vodní vzorek osvítí světlem v rozsahu 280 nm, a pokud tam jsou ropné látky, reagují fluorescenčním světlem. Senzory to detekují, analyzují a odešlou do cloudu, kam se uživatel dostane prostřednictvím aplikace.   

Je to na elektřinu?

Ano, ale pohání to větrná turbína na vrchu stanice. Má to baterii, díky níž to vydrží rok bez údržby. Je to autonomní, můžete to dát do vody a zapomenout. Až po roce je potřeba to zkontrolovat. Musí se prohlédnout senzory, jestli pořád fungují a sbírají opravdová data. 

Jak jste se o soutěži Best In Design dozvěděla?

Na Instagramu, jestli si to dobře pamatuji. Sleduji Agnieszku Bujas, která byla letošní porotkyně, protože vloni vyhrála, a oznámila, že tam bude. Tak jsem se podívala, o co jde. 

Máte nějaké další zkušenosti s Českem?

Jen osobní, vloni jsem byla v Praze, kde se mi fakt líbilo. Ale kromě toho a Zlína s Českem nemám žádné spojení.

Co jste udělala s výhrou? Investovala jste peníze nebo jste si udělala něčím radost?

Zatím nic, ještě jsem nevymyslela, co s penězi udělám. 

Jste na trhu druhým rokem, teď jste vyhrála mezinárodní soutěž, jaké máte aktuální plány?

Teď se budu rozvíjet profesionálně i kreativně. Ocenění je pro mě skutečně důležité, je to první trofej na mé skříni, budu se ubírat směrem, abych jich tam za pět let měla pět. Teď se soustředím na můj magisterský projekt FLOW a hledám, jestli by se z toho mohlo stát něco víc než jen akademická studie. Ráda bych si taky založila designérský ateliér, možná ale budu pokračovat se školou a udělám si doktorát, protože výzkum mě taky stále zajímá. Je to spousta různých cest a nevím, jestli zvládnu ujít všechny, ale uvidím. 

Oliwia Snieg se narodila v roce 2001 v Inovroclavi, vystudovala Akademii výtvarných umění v Gdaňsku, od roku 2025 působí jako produktová designérka na volné noze, v roce 2026 zvítězila v mezinárodní soutěži Best In Design na Zlin Design Weeku.

Další články

Načítáme další články…

Generální partner

Hlavní partner

Mediální partner

Nastavení ukládaní cookies

Používáme cookies k personalizaci obsahu a reklam, k umožnění funkcionalit sociálních sítí a k analýze provozu webových stránek. Informace o provozu a užívání webových stránek Vámi jsou sdíleny s našimi sociálními sítěmi, reklamními a analytickými partnery, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které o Vás sesbírali při užívání jejich služeb.

Vlastní

Vlastní nastavení cookies