Obrazem: Obřadní síň v Židenicích. Místo, kde živí potkávají mrtvé

Na kraji lesoparku Akátky stojí tiše stavba, která má sice smutek v popisu práce, ne však nedůstojné chátrání. Židenická smuteční síň se měla stát prostorem, ve kterém se setkávají dva světy. Teď se však zdá, že zchátralá budova patří zcela mrtvým.

_dsc_1227

Vzhledem k povaze doby byl se v 60. až 80. letech realizovaly stavby, které byly určené pro civilní obřady. Z té doby pochází i židenická smuteční síň. Otevřela se v roce 1983 a byla v pořadí třetí stavbou, která navázala na architektonicky významné síně meziválečných architektů Arnošta Wiesnera a Bohuslava Fuchse, které se nachází na Ústředním hřbitově.

_dsc_1366

Ve stavebním návrhu se myslelo na nejen na živé, ale i na mrtvé. Každý měl svůj prostor pro sebe, i místo, kde se jejich světy protínaly. Architekt Ivan Ruller, autor stavby, se nechal inspirovat bájnou řekou Styx, která tvoří hranice podsvětí. Tomu odpovídá i členění prostoru - pozůstalí, čekající na obřad, vstoupili do rozlehlé čekárny, která představuje svět živých. Se svým zesnulým se setkali v obřadní síni, za kterou se nachází místa vyhrazená světu mrtvých.

_dsc_1236

Stavba svým rázem odkazuje k inspiraci skandinávskou architekturou, ať už se jedná o velkoryse prosklená okna, nebo vizuální respekt k blízkému lesoparku Akátky. Součástí interiéru byla umělecká díla, protože dobová legislativa požadovala, aby se určité procento z rozpočtu stavby uplatnilo právě na výtvarnou složku. Když se síň v roce 2007 uzavřela pro zhoršující se technicky stav, několik z děl bylo uloženo do depozitáře, většina však byla nechána svému osudu a časem zmizela.

_dsc_1295

Smuteční síň, fungující od roku 1983 do roku 2007,dál postupně chátrá. Za posledních několik let se vztah města k ní posunul od ignorace přes plánovanou demolici po hledání, jak síň obnovit do provozuschopného stavu. Jednou z posledních aktivit, která bylo kolem smuteční síně v Židenicích zaznamenána, je například akce Kanceláře architekta města Brna. Ta uspořádala u síně dušičkové setkání, při kterém promluvil architekt Ivan Ruller i místostarosta Židenic Petr Kunc, který se o obnovu smuteční síně dlouhodobě zajímá. Na akci zazněl i houslový recitál Alžbety Stračinové a o pietní nasvícení se postarali VISUALOVE.

_dsc_1398