Kancelářská krajina hraje kombinací oblého skla a perforovaného plechu
- 26. října 2021
- Realizace
- Design
- Komerční partnerství
- autor: Jan Gerych
- Foto: Roman Loutocký, pokud není uvedeno jinak

Nové kanceláře společnosti Livesport od Studia Reaktor zaujmou členěním prostoru do funkčních prstenců, flexibilitou a ušlechtilými materiály. Zejména práce se sklem přináší překvapivé výsledky.
Česká technologická společnost Livesport patří mezi největší světové poskytovatele výsledků, statistik a dalších rychlých informací z více než 35 sportů. V roce 2006 ji založili Martin Hájek a Jiří Mareš. To vše – sport, technologie, rychlost a hravost – se odrazilo ve filozofii nových kanceláří v budově Aspira Business Centre v Bucharově ulici v Praze.
„Celý prostor šestého patra je tvarově definován dostředivou silou budovy. Prosvětlené atrium je těžištěm stavby, orientačním bodem a setkávacím místem pro firemní eventy. Všechna svítidla, podhledové lamely, akustické panely, stěny takzvaných transformerů, podlahové linie – vše směřuje do pomyslného jádra, srdce společnosti,“ popisují projekt jeho autoři Jakub Heidler a Jan Kačer ze Studia Reaktor.
Na první pohled zaujmou skleněné příčky, které se podílejí na inovativním pojetí kancelářského prostoru reagujícího na potřeby nové éry. Architekt s příčkami pracuje kreativně, ohýbá je a vrství, což klade nemalé nároky na dodavatele skleněných stěn – společnost LIKO-S ze Slavkova u Brna. Obloukové příčky jsou výzvou samy o sobě, v případě kanceláří Livesportu mají navíc povrchovou úpravu barveného perforovaného plechu. „To byla skutečná výzva. Tolerance při výrobě oblých skel jsou relativně velké, my jsme ale potřebovali dokonalý výrobek, aby spojení skla a železa přineslo perfektní výsledek,“ uvádí Daniel Špaček, obchodní manažer a vedoucí pražské kanceláře LIKO-S.
Organické tvary vyžadují souhru šikovných řemeslníků – sklářů, zámečníků, techniků a montérů. „I když pracují se zdánlivě nepoddajným materiálem, za pomoci zkušeností a moderních technologií dokážou vykouzlit tvary, na které je radost pohledět. Když se všechno podaří, vypadá celá realizace jednoduše. Kdo se na výrobě a montáži podílí, však ví, jak těžké je poskládat a pospojovat všechno tak, aby to perfektně sedělo a těsnilo. Nezřídka se některé části musejí vyrobit několikrát, protože při chladnutí skla nebo kružení profilu vzniknou síly, které ovlivní výslednou geometrii, a proces se musí opakovat. Výsledek ale stojí za to a obloukové příčky jsou dnes trendem,“ říká Daniel Špaček.
Důvod spojení skla a železa je zřejmý. „Děrovaný plech umožňuje průhledy do zasedacích místností, poskytuje však dostatek soukromí pro jednání,“ vysvětluje jeden z autorů Jan Kačer. Celé řešení myslí i na praktičnost – příčky spojené s kovem jsou navrženy tak, aby bylo možné perforované části snadno demontovat a sklo očistit.
Architekti využili sklo s ohledem na investora, jehož slogan zní „Brána do světa sportu“. „Příčky MICRA II v Livesportu nabídnou nevšední dělení prostoru, poskytují skvělou akustiku a zároveň klid na práci. Díky tomu, že je do nich umístěn plech, zaujmou na první pohled a přicházejí s novým konceptem dělení kancelářských prostor,“ objasňuje obchodní manažer firmy LIKO-S.
„Vášeň sportovních fanoušků pohání naše vášeň pro technologie,“ říká o sobě Livesport. Kancelářemi je možné projít dokola bez otevření jediných dveří. „Půdorys připomíná ciferník, jde o dynamicky řešený interiér. Patro je rozděleno do tří funkčních prstenců, vytváří variabilitu a pestrost kancelářské krajiny. Podél vnější fasády s dostatkem denního světla najdeme flexibilní pracovní zónu,“ říká Jakub Heidler, jeden z autorů. Akceleraci firmy umocňují lineární svítidla, která postupně spínají pohybová čidla – dominový efekt nabíhajícího osvětlení připomíná akceleraci výkonných sportovních vozů. Celý prostor je navržen tak, aby vyjadřoval kulturu Livesportu, která je založena na rychlosti a interakci mezi lidmi.

Celkový dojem podtrhuje zvolená barevná paleta; barvy dělí a definují interiér – zasedací místnosti kontrastují s otevřeným prostorem a reagují na nový druh flexibilních kanceláří. U kuchyněk s kavárenským posezením vznikají místa se zaměřením na komunitu, společenské setkávání. Zelené stěny oddělují odpočinková místa určená k sezení či popíjení kávy.

„U čajových kuchyněk najdeme například rostliny rýmovníku, máty či meduňky. Některé květiny jsou jedlé, další okrasné, jiné čistí vzduch a provoní interiér,“ vysvětluje Jan Kačer.


Práce s materiály a hledání adekvátních povrchů dovedl tým autorů k experimentálnímu řešení surových měděných a mosazných jednacích stolů. „Tyto plechy byly namáčeny do kyseliny, opalovány žehem a drásány kartáčem. Vznikly na míru tvořené patinované desky, sloužící dennímu briefingu,“ uzavírá Jakub Heidler.