Nová cyklogaráž u hlavního nádraží v Haagu zpříjemňuje dopravu tisícům obyvatel

Nizozemsko svou image cyklistického ráje buduje už řadu let a dlouhodobě se to vyplácí. Neusínají však na vavřínech a infrastrurkturu nadále posilují. Důkazem je i nové velkorysé parkoviště kol v centru Haagu. 

 

Velká města se denně potýkají s nepříjemnostmi spojenými s rozmachem automobilové dopravy, jako jsou nekonečné zácpy, výfukové plyny, nebo nadměrný hluk. Minimálně jedno vozidlo v domácnosti už je pro většinu rodin standard. 

Nizozemsko je dlouhodobě vnímáno jako jedna ze zemí, která klade důraz na kvalitní infrastrukturu a komfort pro cyklisty. Rozmach cyklostezek a rostoucí obliba cyklistiky je hmatatelná i v tuzemsku. Co se týče smýšlení o cyklodopravě ve velkých městech, jsme ale oproti zemí tulipánů stále v plenkách - viz situace v Brně.   

V Haagu byla letos otevřena jedna z největších garáží pro jízdní kola v Nizozemsku, a to přímo před hlavním nádražím. Netradiční stavba zvyšuje pohodlí a bezpečnost tisícům každodenních uživatelů.

Dobré spojení mezi vlakem a kolem je zásadním článkem v síťi městské mobility. S prostorem pro přibližně 8 000 jízdních kol včetně půjčovny nabízí tamní magistrát ve spolupráci s provozovatelem železnice řešení zaměřené na služby a budoucnost.

Krom své primární funkce nabízí stavba i zajímavé architektonické řešení. Na první pohled zaujmou zářivě bílý a extra vysoký strop, nebo podsvícené skleněné stěny. Díky aplikaci světel a ztvárnění prostoru vypadá vše větší a cyklisté se zde pohybují intuitivně.

Na stěnách se objevují prvky ikonických budov, které jsou zapleteny do městské krajiny. Cyklisté tak mají možnost během jízdy vidět ikonická místa jako jsou Ridderzaal, nebo Palác míru, ale i stavby, které v budoucnu přibudou od architektonických kanceláří jako jsou NOAHH či Powerhouse company.